MS juniorů: Američané jsou mistry světa. Srbové vzdorovali tři čtvrtiny

Vrchol turnaje zvládl lépe americký juniorský výběr. Praha hostila ve finále světového šampionátu juniorů mladíky Srbska a USA. Zatímco Američané během turnaje nepoznali hořkost porážky, Srbové do závěrečného duelu mistrovství prošli s jediným neúspěchem, a to právě s Američany. Oba týmy tak na sebe narazily během posledních dnů už dvakrát.

Už od počátku byl duel vyrovnaný. Jak Američané, tak Srbové využívaly svých předností. Zámořský výběr si začal budovat náskok již během první čtvrtiny, ale do výraznějšího vedení je nepustil skvělý Jovan Novak. Srbský křídelník nastřílel během poločasu tři trojky a je tak zatím nejlepším střelcem balkánského družstva. K prvnímu velkému náporu Američané zaveleli v polovině druhé čtvrtiny, když si vytvořili sedmibodové vedení, ale skvělá podkošová sestava Srbů udržela poločasové manko na pouhých dvou bodech.

Hned na začátku druhé půle se do problémů s fauly dostal klíčový rozehrávač Srbů Mičič. Ten fauloval Elfrida Paytona, který s kontaktem trefil i koš. Na to však ihned reagoval Novak další trojkou. Vedení Američanů stoupalo během třetí čtvrtiny až k osmi bodům, ale Novak s Jankovičem pomohli s favoritem držet krok.

Do posledního dějství Američané vlétli jako velká voda. Obrovská síla a atletičnost už byla na Srby příliš. Presink favorizovaného celku gradoval a vyústily z něj alley-oop na Aarona Gordona či smečovaný dopich Marcuse Smarta. Vedení USA pokojně narůstalo a sedm minut před koncem museli Srbové dohánět šestnáctibodový deficit. Během závěrečné desetiminutovky stoupala krev v žilách a mladíci se častovali nešetrnými zákroky.

Na konci utkání už Balkáncům docházely síly. Tvrdá obrana zámořských hvězd neustávala a Mijatovičův výběr nedokázal proměnit  ani lehčí střely. USA tak prošly turnajem bez ztráty kytičky a nutno podotknout, že zvítězily zaslouženě.

Do All-Star týmu se následně dostala dvojice Aaron Gordon a Jahlil Okafor. Právě Gordon získal i ocenění pro nejužitečnějšího hráče turnaje. Sedmnáctiletý mladík byl nejlepším střelcem Američanů na šampionátu s průměrem přes 12 bodů na zápas a kromě toho měl také nejvíce doskoků ze všech hráčů USA.

Srbsko – USA 68:82

Novak 21, Mičič 13, Jokič 10, Jankovič 9, Milutinov 7, Andrič 6, Šalič 2 – Harrel 17, Williams-Goss 15, Sulaimon 12, Smart 11, Payton 9, Gordon a Okafor po 6, Stokes 4, Tobey 2

Zdroj foto: Václav Mudra, ČBF