Zahrát si proti Barceloně a proti Tomášovi, by bylo skvělé, říká Martin Peterka

Po skončení minulé sezóny se Martin Peterka nedohodl se svým mateřským klubem, BK JIP Pardubice, na nové smlouvě a podle očekávání hledal angažmá v zahraničních ligových soutěžích. Na ME U20 byl nejlepším střelcem našeho týmu a pochopitelně upoutal pozornost mnoha zájemců. Nakonec se rozhodl pro italského mistra , EA Armani Milano. Italům imponoval zejména jeho střelecký výkon proti „squadře azzuře“, které nastřílel 23 bodů. Dnes už devatenáctiletý talent českého basketbalu dře v Miláně a zde jsou jeho první postřehy.

Jaké bylo přijetí v milánském klubu?

Hned po příletu jsem musel podstoupit základní lékařskou prohlídku. Byla to taková klasika, měření, vážení a nějaké zátěžové testy. Potom jsem jel do tréninkového centra, kde jsem se seznámil s členy realizačního týmu, včetně hlavního kouče. S ním jsem pak měl dlouhý rozhovor. Až teprve jsem mohl jet do svého nového bytu.

Italský mistr má nabitý kádr zkušenými hráči. Co Vám říkal trenér o Vaší roli?

Trenér mi říkal, že teď mám jedinečnou příležitost a musím využít na každém tréninku příležitost jak soutěžit právě s hráči jako je třeba Kleiza. Má role bude asi taková, že budu muset bojovat o každou vteřinu na hřišti.

Máte za sebou první tréninky. Jaké z nich máte pocity a liší se od těch českých?

Proti tréninkům v českých klubech jsou ty zdejší kratší. Některé trvaly i necelou hodinu, ale zase jsou až neskutečně intenzivní. Takže nakonec ta hodinka nebo maximálně hodina a půl úplně stačí. Po nich jsem vždy hodně unavený a jsem rád, že dojdu domů. Pokud jde o tréninkovou náplň, tak z basketu děláme jen individuální věci, maximálně spolupráci pivotů a křídel a hodně střílím. Z fyzické přípravy je to posilovna a s atletickými trenéry běžecká cvičení v hale.

Na webu klubu Vám věnovali značnou pozornost. Jak se domlouváte?

Byl jsem opravdu překvapený. Hned po příjezdu mě fotili a dělali rozhovor. Jestli je to tam běžné, ale asi ano. Anglicky se domluvím naprosto v klidu všude a italsky už umím pár slov, ale určitě bych se chtěl začít učit italsky.

Jak Vás přijali mezi sebe spoluhráči? Dostal jste už číslo dresu?

Všichni spoluhráči mě vzali skvěle. Naprosto bez problémů se bavíme a už jsem byl i na večeři s MarShonem Brooksem, Linasem Kleizou a Trentonem Meachamem. Číslo dresu ještě nemám.

Jak se těšíte na italskou ligu a případně i na Euroligu?

V Eurolize budu bojovat o každou vteřinu a strašně se těším na tu atmosféru. Italská liga by měla být něco podobného, protože patří k těm nejkvalitnějším v Evropě.

V Eurolize se ve druhém kole 23. října utká EA Armani s Barcelonou, kde bude hrát Tomáš Satoranský.

Tak pokud bych se v tomto utkání dostal do sestavy nebo dokonce na hřiště, tak to by bylo skvělé. Už proto, že bych se potkal s kamarádem.

V Miláně jsou dva slavné fotbalové kluby. Komu se v EA Armani fandí?

Cestou na trénink jsem slavný stadion San Siro viděl, je kousek od naší tréninkové haly. Ale komu kluci fandí to jsem ještě nezjistil. To přijde až začne fotbalová liga a bude možnost jít na fotbal. Strašně rád bych se chtěl jít podívat.

Zdroj foto: Václav Mudra, ČBF