Z Prahy do NBA. Juniorské hvězdy míří na draft

Před necelým rokem se do Prahy sjely nejlepší juniorské výběry, aby změřily své síly na mistrovství světa. Turnaj opanovaly Spojené státy, ale individuálně se fanouškům i skautům předvedly velké talenty nejen v dresu USA. Rok poté míří na draft ti nejlepší z ročníků 1994 a 1995. Svou účast při letošní loterii potvrdili například Aaron Gordon, Marcus Smart, Dante Exum nebo Vasilje Mičič.

Do první desítky

Hned tři hráči mají na to, aby byli vybráni už v první desítce draftu. Nejlépe predikovaným výběrem je australský zázrak Dante Exum. Rychlý guard vedl Austrálii ke čtvrtému místu na šampionátu. Jeho hra se fanouškům musela líbit, Exum dával koše z dálky i z blízky, doskakoval, bránil, byl prostě jedním z nejlepších hráčů.

Exumův styl hry je podobný tomu americkému. Osmnáctiletého forvarda zdobí agresivní nájezd do koše i velmi dobrá hra jeden na jedna. Jeho slabinou je síla a mluví se také o nekonzistentní střelbě. Nevýhodou pro australskou hvězdu může být působení na domovském kontinentu. Exum sice vážně zvažoval působení v americké NCAA, v kuloárech padlo jméno univerzity v Severní Karolíně, ale nakonec zůstal doma. Tyto zkušenosti mu mohou v NBA chybět.

Velkým talentem je i kapitán amerického výběru Marcus Smart. Přes 190 centimetrů vysoký rozehrávač je na NBA dobře fyzicky připravený. To potvrdil i na pražském šampionátu. Statisticky sice nezářil, ale pro tým byl ohromně platný. Nejvíc se Američané mohli spolehnout na jeho dynamiku, Smart je ve výskoku jen těžko branitelný. Na rozehrávače také velmi dobře doskakuje.

Smart ovšem není tím typickým rozehrávačem, chybí mu větší přehled ve hře. Nevýhodou bude i problémovost dvacetiletého hráče. Smart se často pouští do beznadějných akcí a v zámoří se o něm mluví jako o simulantovi. Tato fakta mohou jeho kariéře uškodit.

Mezi prvními deseti výběry by se měl objevit i MVP pražského šampionátu, forvard Aaron Gordon. Vynikající atlet potvrdil své kvality i na univerzitě v Arizoně. V Praze byl prakticky k nezastavení, na svých 206 centimetrů je velmi rychlý. Během NBA Draft Combine, tedy přípravného kempu na draft předvedl skautům i manažerům své atletické schopnosti. Jen dva power forvardi v nedávné historii měli vyšší vertikální výskok než Gordon. Osmnáctiletý talent je přirovnáván k Blakeu Griffinovi, jen s několika rozdíly.

Na rozdíl od Griffina má Gordon lepší ruku z dálky, i na té však musí stále pracovat. V negativním smyslu chybí Gordonovi síla, což je pro forvarda jeho parametrů alarm do budoucna.

Z prvního kola k velké kariéře

Na hranici úvodní desítky bude nejspíš zvolen chorvatský talent Dario Šarič. Před rokem kolem sebe neměl kvalitní družstvo a Chorvati turnaj zabalili prakticky už po nepovedeném čtvrtfinále. Šarič, který do té doby putoval z jednoho klubu do druhého, po šampionátu zakotvil v Ciboně Záhřeb a tým dovedl až k nečekanému vítězství v Adriatické lize. Ve finále proti konkurenční Cedevitě navíc nasbíral 23 bodů a 11 doskoků a získal ocenění MVP finále. Kromě toho byl nejlepším střelcem sezóny s necelými 17 body na zápas.

Také v Praze dokazoval, že je skutečně komplexním hráčem s citem pro přihrávku a přehledem. Do budoucna by mohl mít na evropské úrovni velké úspěchy, otázkou je jeho připravenost na NBA. Šarič je hráčem, kterého lze dobrou obranou rozhodit a protože má raději míč v ruce, může to týmu uškodit. Mladý Chorvat by se navíc musel popasovat s hráči jako Carmelo Anthony, LeBron James nebo Kevin Durant a to by na něj bylo příliš. Druhý Toni Kukoč z něj asi nebude. Podle spekulací do NBA nenastoupí hned v příští sezóně, Šarič chce získat zkušenosti z Euroligy.

Ennis je na NBA připraven

Osobně se domnívám, že velkým příslibem do budoucna je kanadský rozehrávač Tyler Ennis. V Praze byl Ennis nejlepším střelcem celého turnaje a obrovský přínos z něj měla i univerzita Syracuse. Dvacetiletý Kanaďan raději přihrává, když to jde, výtečně zvládá situaci pick & roll a kromě toho má solidní střelbu z dálky. V zápasech NCAA často dokázal vzít odpovědnost na sebe a zvrátit stav zápasu pro „Cuse“.

Nevýhodou je především síla. Ennis neměří ani 190 centimetrů a tak se na svůj fyzický fond nemůže zcela spolehnout. S tím souvisí i další problém, menší důraz v nájezdech. Na tom se však dá rychle zapracovat. Tipuji, že o Ennisovi v příští sezóně ještě hodně uslyšíme.

Na rozehrávce je obrovská konkurence

Na konci prvního kola by se měl prosadit i Vasilje Mičič. Srbský rozehrávač udělal na turnaji vynikající dojem, byl tahounem Srbů na cestě do finále a zaslouženě se objevil v All-Star pětce. V letošní sezóně působil Mičič v bělehradské Mega Vizuře a tam si vedl velmi dobře. Za 31 minut na zápas stihl sbírat téměř 12 bodů a 6 asistencí. Mičič těží z vynikajícího přehledu, dokáže uklidnit tým v důležitých okamžicích. I díky němu dosáhli Srbové na juniorské stříbro.

Stejně jako v případě Šariče je otázkou, zda se dokáže prosadit v konkurenci NBA. S americkými juniory se dokázal měřit velmi úspěšně, ale v NBA nemusí mít pochopení pro jeho velkou týmovost a horší hru jeden na jedna.

Jokič a Dimša zůstanou v Evropě

Jisté šance na zvolení ve druhém kole má další srbský talent, Nikola Jokič. Na pražském šampionátu byl Jokič ve stínu svých spoluhráčů Milutinova a Jankoviče, ale v těžké konkurenci se neztratil. 209 centimetrů vysoký forvard sbíral přes 7 bodů a 5 doskoků na zápas. Jokič strávil poslední sezónu s Mičičem v Mega Vizuře a také byl důležitou součástí týmu. V Adriatické lize měl v průměru 11,3 bodu a 6,3 doskoku na zápas, což je pro devatenáctiletého mladíka velmi dobrá vizitka. Dá se odhadnout, že i kdyby byl Jokič zvolen, příští sezónu zůstane v Evropě.

Podobně jako on bude o své místo na draftu bojovat juniorský reprezentant Litvy Tomas Dimša. Společně s Mariušem Grigonisem dovedl Litvu ke světovému bronzu. Dimša měl na pražském turnaji v průměru přes 12 bodů a 3 doskoky na utkání, mezi střelci se tak dostal do první dvacítky. Dimša si na rozdíl od Šariče, Mičiče a Jokiče letos zahrál Euroligu, ale v Žalgirisu Kaunas měl jen vedlejší úlohu. Proto se domnívám, že Dimša zvolen nebude, pokud ano, tak nejlépe v poslední desítce draftu. Dvacetiletého Litevce čeká ještě hodně práce v Evropě.

Kdo z uvedených hráčů se nejvíce prosadí v NBA v následujících tří letech?

  • Aaron Gordon (35%, 23 hlasů)
  • Dante Exum (25%, 16 hlasů)
  • Marcus Smart (20%, 13 hlasů)
  • Dario Šarič (9%, 6 hlasů)
  • Tyler Ennis (5%, 3 hlasů)
  • Vasilje Mičič (5%, 3 hlasů)
  • Nikola Jokič (2%, 1 hlasů)
  • Tomas Dimša (0%, 0 hlasů)

Počet hlasujících: 65

Loading ... Loading ...

Zdroj foto: Václav Pokorný