Yao, Bradley a další. 10 nejvyšších hráčů NBA všech dob

Před několika dny udělalo vedení Sacramenta Kings velký krok. Není až tak basketbalový jako spíš reklamní, když podepsalo smlouvu s 226 centimetrů vysokým Simem Bhullarem. Kanaďan, jehož rodina emigrovala z Indie, se může zařadit do desítky nejvyšších hráčů NBA v historii. Kromě toho se může stát prvním Indem, který by hrál v nejlepší basketbalové soutěži světa. A majitel klubu, indický boháč Vivek Ranadivé si je vědom, že si tímto tahem může otevřít cestu na indický trh.

Bhullar by ale nebyl nejvyšším hráčem všech dob. Hned pětice obrů je ještě vyšších než indický mladík.

  1. Rik Smits – 223 centimetrů

Říkalo se mu „Smečující Holanďan“. Smits se narodil v nizozemském Eindhovenu, ale studia strávil v Americe. V roce 1988 jej draftovala Indiana jako druhého v pořadí, ale Smits nikdy nenaplnil velká očekávání. Zajímavostí je, že během své dvanáctileté kariéry nikdy neměl přes průměr deset doskoků na zápas. Nejblíže byl v sezóně 1994-95, kdy měl za 30 minut na utkání průměr 7,7 doskoku. V dresu Pacers strávil celou kariéru a stále je mezi místními fanoušky oblíbený.

  1. Ralph Sampson – 224 centimetrů

Ralph Sampson patří k největším legendám Houstonu. Už když končil základní školu, měřil přes dva metry. Na univerzitě se stal hned třikrát hráčem roku a nebylo divu, že se v roce 1983 stal jedničkou draftu. V úvodní sezóně měl skvělé průměry 21 bodů a 11,1 doskoku na zápas a potvrzoval svou kvalitu. V roce 1986 dovedl Houston společně s Hakeemem Olajuwonem do finále NBA, ale proti silné sestavě Bostonu v čele s Larrym Birdem neuspěl.

Poté jej dostihly zdravotní problémy. Mezi lety 1986 a 1992 odehrál jen 213 zápasů a jeho kariéra výrazně upadla. V roce 1992 ještě stihl angažmá ve Španělsku, ale to bylo z jeho strany vše. Sampson je nejvyšším hráčem, který byl zvolen do Síně slávy.

  1. Mark Eaton – 225 centimetrů

Robustní pivot byl rovněž fenoménem NBA. Z počátku se zdálo, že Eatona nikdo v draftu nevybere, ale zájem o něj projevil Utah. Trenér Frank Layden si tento tah vysvětloval tezí, že „výšku se nelze naučit“. V Utahu se mohli spolehnout na jeho defenzivní schopnosti. Eaton stále drží rekordy v průměru bloků za sezónu i v kariéře. V sezóně 1984-85 měl dokonce přes pět a půl bloku na zápas, což je dnes těžko představitelné číslo. Stejně jako Sampsona i Eatona nakonec zradilo zdraví. Kvůli problémům s koleny a se zády ukončil kariéru po dvanácti sezónách.

Slavný blok Marka Eatona na Rexe Chapmana

  1. Pavel Podkolzin – 226 centimetrů

Ruský kolos strávil v NBA pouze dvě sezóny, v dresu Dallasu odehrál jen šest zápasů. Během své kariéry bojoval s poruchou hypofýzy. I proto byl draftován o rok později, než se očekávalo. Devětadvacetiletý Podkolzin v současné době působí v Novosibirsku, který hraje druhou nejvyšší ruskou soutěž.

  1. Chuck Nevitt – 226 centimetrů

Nevitt prožil „bohatou“ kariéru v NBA. Nevitt neváží při své výšce ani sto kilogramů, přesto vyhrál titul s LA Lakers a postoupil do finále v dresu Detroitu. Kromě těchto dvou družstev působil i v Houstonu, Chicagu a San Antoniu. To vše stihl v pouhých 155 zápasech kariéry v NBA.

Vysoký běloch s knírkem se v současnosti živí jako IT specialista.

  1. Yao Ming – 227 centimetrů

Sice ukončil svou kariéru před nedávnem, ale už teď je žijící legendou. Yao je čínský zázrak. V čínské lize hrál od svých 17 let a během posledního roku v Šanghaji pomohl svému týmu vyhrát titul. Sám měl přitom ve finálové sérii průměr 38,9 bodu a 20,2 doskoku na zápas při úspěšnosti střelby z pole 76,6 procent.

V NBA mu však nevěřili, mnoho komentátorů mu předpovědělo, že se neprosadí v konkurenci silových atletických hráčů. Vždyť Yao neuměl ani pořádně anglicky. Charles Barkley se dokonce vsadil, že políbí zadek Kennymu Smithovi, pokud Yao vstřelí alespoň 19 bodů v utkání ve své nováčkovské sezóně. To se Yaovi povedlo už v osmém zápase a Barkley musel splnit úkol. Místo Smithova pozadí však políbil zadek oslovi.

Yao patřil k největším osobnostem NBA na počátku století. Pravidelně sbíral double-doubly a v sezóně 2006-2007 měl průměr 25 bodů na zápas. Jeho kariéru ale předčasně ukončila četná zranění, mezi léty 2009 a 2011 odehrál jen pět zápasů. Během své kariéry Yao výrazně podpořil tržní hodnotu NBA v Číně.

  1. Slavko Vraneš

Obrovitý pivot z Černé Hory patří do tohoto seznamu jen se štěstím. V NBA totiž odehrál pouze jediný zápas, a to v dresu Portlandu. Za tři minuty se mu nepodařilo vstřelit ani bod.

Velký dojem udělal v Partizanu Bělehrad, kde hrál i po boku Jana Veselého. Vraneš naposledy působil v íránském Isfahanu, bylo to jeho jedenácté profesionální angažmá.

  1. Shawn Bradley

Legendární běloch je známý i pro fanoušky, kteří se o basketbal tolik nezajímají, zahrál si ve filmu Space Jam. Bradley se narodil ve Spolkové republice Německo, ale vyrostl v Utahu. Během svých školních let překonával basketbalové rekordy, jak na střední, tak na vysoké škole. V NBA působil ve Philadelphii, New Jersey a nakonec v Dallasu, kde odehrál největší část své kariéry.

Společně s Dirkem Nowitzkim dovedli Německo ke čtvrtému místu na mistrovství Evropy v roce 2001. Bradley je také nechvalně známý jako hráč, přes kterého se hojně smečovalo. Ani velká výška neznamená perfektní obranu.

  1. Manute Bol – 231 centimetrů

Již zesnulý Súdánec byl osobností především mimo NBA. Své popularity využíval pro mnohé charitativní účely. Bol se snažil podporovat především rodnou zemi.

Bol se narodil matce, která měřila 208 centimetrů a otci, který měřil 203 centimetrů. Navíc říkal, že jeho děda byl vždy vyšší, údajně měřil 239 centimetrů.

V NBA prošel čtyřmi kluby a byl samozřejmě výborným blokařem. Bol drží nováčkovský rekord v počtu bloků za zápas, když jich v roce 1986 proti Atlantě rozdal celkem patnáct. Překvapivě byl i slušným střelcem z dálky a nebál se střílet ani za trojkovým obloukem. Zajímavostí je, že si ve Washingtonu zahrál i s nejmenším hráčem NBA v historii, 160 centimetrů „vysokým“ Muggsy Boguesem. Rozdíl 71 centimetrů na hřišti dnes už těžko uvidíme.

Bol zemřel v roce 2010 na selhání ledvin a komplikace Stevens-Johnsonova syndromu.

  1. Gheorghe Muresan – 231 centimetrů

Oficiálně nejvyšším hráčem historie NBA je rumunský centr Gheorghe Muresan. Obrovitý hráč je o půl centimetru vyšší než Bol. Se svou výškou je zapsán i v Guinnessově knize rekordů.

Skauti NBA si jej všimli během angažmá ve francouzském Pau-Orthez a v roce 1993 jej draftoval Washington na 30. pozici. V NBA strávil celkem sedm sezón a hrál postupně za Washington a New Jersey. V polovině devadesátých let patřil k oporám washingtonských Bullets, ale zranění jej postupně vyřadila ze hry.

Muresan byl v anketě o největšího Rumuna všech dob zvolen na 22. místě, mezi sportovci jej předběhli pouze gymnastka Nadia Comaneci a fotbalista Gheorghe Hagi.

Zdroj foto: Keith Allison, Flickr