Všichni favorité postoupili. Ayon řádil, Dienga si Španělé pohlídali

V prvním dni vyřazovacích bojů mistrovství světa ve Španělsku fanoušci žádné velké překvapení neviděli. Američané i Španělé jasně postoupili, dál pokračují také vítězové mistrovství Evropy z Francie. Domů naopak pojedou Chorvati. Slovinci se s Dominikánskou republikou natrápili, ale díky povedenému závěru postoupili do osmifinále. Tam se utkají se Spojenými státy. Francouzi narazí již podruhé v turnaji na Španělsko.

Američané nedali svému sokovi šanci

Souboj dvou geografických sousedů dopadl podle očekávání. Američané jsou nadále suverénní a také proti Mexiku neponechali nic náhodě. Svěřenci trenéra Krzyzewského vedli už po pěti minutých dvouciferným rozdílem. Mexičané sice stáhli náskok favorita, ale především dvojice z Golden State Stephen Curry a Klay Thompson sbírali body ze všech pozic, zejména tedy za tříbodovým obloukem. Jediným hráčem Mexika, který dělal Američanům problémy, byl pivot Atlanty Gustavo Ayon. Ten byl jediným, kdo dokázal nasbírat dvouciferný počet bodů v červenozeleném dresu.

Hráči amerického výběru trefili 13 trojek z 29 pokusů a opět těžili z rychlých protiútoků. Poslední čtvrtina zápasu se už jen dohrávala, Američané chvílemi vedli až o 37 bodů a tak se po herním polevení dostavila korekce výsledku z pohledu Mexičanů.

Francouzi těžké utkání zvládli

V zápase skupiny nejlepších šestnácti celků na sebe narazily dvě evropské basketbalové velmoci. V úvodu se rozjel především Bojan Bogdanovič, který trefil devět bodů již v první čtvrtině. Následně ale Francouzi náskok stáhli a vývoj zápasu otočili. Důležitý náskok si hráči s galským kohoutem na dresech vytvořili ve třetí desetiminutovce. Colletovi muži vedení o šestnáct bodů nepromrhali, nicméně Chorvati tlačili až do úplného závěru. Výhru Francouzů pojistili šestkami Thomas Heurtel a Nicolas Batum. Francouzský národní tým má po vítězství na evropském šampionátu stále šanci na velký světový úspěch.

Vyrovnaný zápas lépe pro Slovince

Dominikánská republika byla příjemným překvapením celého turnaje, ale po prohře se Slovinskem se hráči z Karibiku dále nepodívají. Dominikánci ještě do poloviny druhé čtvrtiny vedli, ale poté už úřadovalo mužstvo kolem hvězdného Gorana Dragiče. Slovinci si dvouciferné vedení ze třetí desetiminutovky už vzít nenechali a když se exotický soupeř dostal na dostřel, začali Evropané opět úřadovat. Vyrovnané utkání nakonec rozhodla výborná střelba Slovinců, ti měli 57procentní úspěšnost z pole. Bratři Dragičové zaznamenali dohromady 30 bodů.

Naděje Senegalců opadly po poločase

Souboj velkých favoritů Španělů proti nepříjemnému Senegalu dopadl podle odhadů. Senegalci odehráli výborný turnaj, nečekaně se dostali do vyřazovací části, ale Španělům vzdorovali jen poločas. Už po čtyřech minutách vedli domácí 11:4 a zdálo se, že o vítězi bude rychle rozhodnuto. Afričané zápas nevzdali, především zásluhou Badjiho, na konci prvního poločasu bylo ještě o co hrát. Poté však outsider nedal přes šest minut ani bod a Španělé už si vítězství pohlídali. Domácí hráči stříleli s excelentní úspěšností 75 procent z pole! Poslední desetiminutovka tak skončila 27:13 z pohledu Španělů. Domácí výběr navíc dokázal přibrzdit Gorguie Dienga. Mladý fenomén nakonec zůstal jen na šesti bodech a sedmi doskocích při střelbě 1/9 z pole.

USA – Mexiko 86:63 (23:13, 42:27, 66:38)

Curry 20 – Ayon 25

Francie – Chorvatsko 69:64 (7:15, 23:22, 46:34)

Batum 14 – Bogdanovič 27

Dominikánská republika – Slovinsko 61:71 (15:15, 28:38, 48:54)

Feldeine 18 – Z. Dragič 18

Španělsko – Senegal 89:56 (23:17, 41:28, 62:43)

P. Gasol 17 – Faye a Badji po 12

Zdroj foto: Kris Krüg, Flickr