V extralize juniorů USK padl na Spartě i v Písku

Velké věci se udály v 8. a 9. kole extraligy juniorů. Týkaly se především USK Praha, který v sobotu v pražském derby podlehl Spartě. Ta nejdříve dotahovala dvouciferné manko nabrané v závěru první půle. Pak se rozstřílel Gluditis, který se hlavní měrou postaral o výhru Sparty. Jeho 42 bodů se nejvýraznějším způsobem podepsalo pod sparťanskou radost. Díky tomu se hráči ze Stodůlek stali podzimními mistry Prahy. Ještě větší senzace se odehrála na břehu Otavy. Tam srdnatě bojující sršni přehráli USK, jejichž slabá střelecká potence na Písek nestačila, přestože snahu jim nelze upřít. Sršně držela ve hře střelecká fazóna dua Šlechta- Šteier, na nichž si Pražané vylámali zuby.  Petr Šlechta byl mužem víkendu, protože jeho neuvěřitelných 53 bodů srazilo v sobotu na kolena Plzeň. Ta neuspěla ani v neděli na Spartě a stále více se ponořuje do barážových vod.

Pardubice se s přehledem vypořádaly se Sokolem Pražským a Litoměřicemi, přestože jim scházel Šoula i Šoukal. Naopak se jim po zranění do bývalé formy vrací Lukáš Rovenský. Sokol Pražský tak alespoň bral za vděk výhru nad Ostravou, kdy o výhře sokolů rozhodlo zranění Lecza a získání desetibodového vedení na začátku závěrečné čtvrtiny. Ostrava se tak z dalekého tripu vrací s padesátiprocentní úspěšností, protože v sobotu uspěla v Litoměřicích, když základ ke svému dvoubodovému zisku položila ve třetí části, kdy si vytvořila k dobru dvacet bodů.

Stoprocentně úspěšný byl doma Nymburk, který si v sobotu smlsl na Brnu, kterému předčasně uštědřil dáreček v podobě čtyřicetibodového debaklu. V neděli proti Zlínu to již tak slavné nebylo, přesto se i tuctová výhra počítá. Naopak Vyšehrad doma nestačil ani na jeden moravský tým a i on se hodně potápí směrem ke spodku tabulky.

Pohled do tabulky ukazuje výsostné postavení trojice Pardubice, Nymburk a Sparty s jediným zaváháním. Pohoršil si USK, který po dvou porážkách klesl se třemi ztrátami na čtvrtou příčku. Porážky je mohou hodně mrzet, protože se jim další pořádání final four hodně vzálilo. Vyrovnaný střed tvoří se stejnou bilancí výher a porážek: Ostrava, Sokol Pražský, Brno a Písek. O jeden zářez méně má devátý Zlín. Desáté jsou Litoměřice se dvěma porážkami. O poslední Plzni a jen o jednu pozici lepšímu Vyšehradu již byla řeč.

Sršni Sokol Písek – Loko Plzeň   95:71   /9:14, 41:41, 70:54/
Jen v úvodu dominovala obrana nad útokem, a to svědčilo více Plzni, která po deseti minutách vedla o pět. Pak se však domácí zejména díky neomylnému Šlechtovi začali hostům bodově vzdalovat. To na chvíli přerušila technická chyba sršňů. Výměna košů Lokomotivě vůbec nesvědčila, naopak neomylný písecký snajper střílel jeden koš za druhým a Západočeši jej nedokázali zastavit. Díky tomu domácí vedli po třech periodách o více než dvacet bodů a po zbytek utkání svoje vedení kontrolovali.
Písek: Šlechta 53, Šteier 16, Mareš a Satrapa 9, Hrneček 6, Pták 2.
Plzeň: Hrudka a Zeman 15, Bakule a Štípek 11, David 8, Kozák 7, Bílek a Buršík 2.

Sršni Sokol Písek – USK Praha   90:74   /22:16, 39:31, 62:52/
Domácí nažhaveni sobotní výhrou, hosté skleslí po zpackaném derby proti Spartě.  V takových rolích vstupovali do utkání oba nedělní protagonisté. Domácí se s chutí zakousli do favorita a tři trojky J. Švarce jim pomohly k získání šestibodové převahy. Hosté však rychle zareagovali a po trojce Chaloupky šli ve 24.minutě do nejtěsnějšího možného vedení 25:26. To však byla labutí píseň Pražanů, protože sršni po střeleckém koncertu Petra Šlechty se ještě do přestávky vrátili k osmibodovému vedení. Po drobných problémech v úvodu třetí kvarty, šli domácí díky skvělým počinům Šlechty a Šteira do patnáctibodové odpichu, který v závěru hosté přeci jen trochu zmírnili. Rozjetí sršni se však již nedali zastavit a přes maximální hostující snahu, spočívající ve změnách obran a útočných systémů, již do konce utkání nenašli recept na skvělé nedělní písecké představení. Jihočechům musel nedělní oběd pořádně chutnat.
Písek: Šlechta 33, Šteier 25, Švarc 14, Hrneček a Satrapa 5, Mareč a Musil 4.
USK: Mareš 22, Štěrba 14, Chaloupka a Sehnal 12, Janošík 6, Svoboda 4, Jarolín a Ropek 2.

GBA Sparta – USK Praha    79:71   /19:20, 31:44, 51:54/
Pražské derby bylo vlastně utkáním o mistra Prahy a soubojem mužstev z elitní extraligové čtyřky. Do utkání lépe vlétly mladé sovy, které za 2,5 minuty vedly 0:10, když jim vyšlo vše, na co sáhly. První sparťanský koš padl po třech minutách hry a postaral se o něj Sachnuk. Přestože se domácí střelecky osmělili, měli až do stavu 7:15 navrch hosté. Pak se však Pekárek postaral o srovnání skóre a až do konce úvodního dílu se hrálo hodně vyrovnaně. Tento scénář se naplňoval až do 17. minuty, kdy na ukazateli svítilo skóre 29:31. Závěrečné tři minuty však ovládli hosté, kteří díky sérii třinácti bodů v řadě, získali dvouciferné vedení, které pečetil šťastnou trojkou v poslední sekundě první půle Janošík. Dvouciferný odskok si svěřenci kouče Jachana drželi až do 26.minuty. Pak se však rozstřílel Gluditis, který několika koši v řadě zredukoval manko na tříbodový rozdíl. Lotyš se vzápětí postaral o vyrovnání na 57:57. Drama pro sebe domácí rozhodli ve 37.minutě, kdy neudržitelný Gluditis ve 37.minutě zajistit pětibodový náskok /73:68/, na který hosté již nestihli odpovědět a domácí tak získali hodně cenný skalp, ve který o poločase asi příliš nedoufali.
Sparta: Gluditis 42, Pekárek 13, Weiss 10, Sakhnuk 9, Kainc 5.
USK: Štěrba 15, Mareš a Sehnal 14, Chaloupka a Janošík 8, Hájek 5, Svoboda 3, Dejmek a Ropek 2.

GBA Sparta – Loko Plzeň    89:58   /26:19, 43:29, 66:42/
Jasná výhra domácích, kteří byli po celé utkání lepší a postupně se poslednímu týmu tabulky stále více bodově vzdalovali, přestože větší herní vytížení zažili i hráči, kteří si v sobotu moc necvrnkli.
Sparta: Weiss 17, Gluditis 15, Sakhnuk 13, Pekárek 11, Kainc 9, Aiden, Kuzmiak a Schinko 8.
Plzeň: Bakule 17, Zeman 14, Hrudka 10, David 8, Štípek 7, Bílek 2.

Slavoj Litoměřice – BCM Moravská Ostrava 63:70   /14:11, 27:37, 36:58/
Šance na překvapení žila Slavoji jen poločas. Po změně stran vzala osud utkání do svých rukou trojice Dragoun – Klimek – Lezco, což Ostravanům přineslo dvacetibodový rozdíl ve skóre a klid do závěrečného dějství, které Severočeši ještě mírně zdramatizovali.
Litoměřice: Hanzlík 22, Reiser 11, Hammerle a Němec 10, Vondrák 7, Galia 3.
Ostrava: Dragoun 19, Klímek 18, Leczo 17, Horkel 5, Seidler 4, Seidler L. a Zahradník 2, Bubrín, Choleva a Mrkva 1.

Slavoj Litoměřice – BK Pardubice   51:101   /8:22, 16:42, 37:75/
Hosté nic nepodcenili a již po deseti minutách v podstatě rozhodli o své výhře. K tomu jim pomohla hodně kvalitní defenzíva a částečně i velký litoměřický respekt k soupeři. Ten si v podstatě dělal, co chtěl a nakonec překonal stovku a konečný rozdíl ve skóre se zastavil na cifře 50.
Litoměřice:
Pardubice:

Sokol Pražský – BK Pardubice   58:82   /16:22, 27:39, 39:64/
Domácí se s vypětím všech sil drželi na dostřel až do 25. minuty.  Úsek mezi 25.- 30. minutou však patřil perníkářům, kteří jej vyhráli 0:16. To je katapultovalo k vedení o 25 bodů a závěrečné sokolské vzepětí již stačilo jen na zabránění výsledkového propadáku.
SoPr: Kroutil 16, Ornst 13, Pokorný 7, Aulich a Gavenda 6, Vacínek 4, Babický, Brumla a Šop 2.
Pardubice: Rovenský 18, Půlpán 12, Rubeš a Škranc 10, Hanuš 8, Formánek, Jurka a Roub 7, Richtr 3.

Sokol Pražský – BCM Ostrava   68:60   /18:11, 32:34, 51:47/
Dobrý vstup sokolů byl oceněn vytvořením osmibodové převahy.  Ta však byla ještě do poločasu smazána. I když se Ostravanům zranil nejlepší pivot Leczo. Domácí šli opět do vedení, ale hosté se několikrát přiblížili na minimální dostřel. Pak však zaúřadoval Aulich a jeho body Pražanům přinesly vedení 60:50. Moravané ještě několikrát zahrozili, ale svěřenci kouče Bednáře si již cenné body pohlídali. Sokol tak zažil čtvrtý víkend s bilancí jedné výhry a jedné ztráty. Počtvrté také zvítězili v neděli.
SoPr: Aulich 24, Šop 10, Čeněk a Ornst 7, Gavenda 5, Babický a Kroutil 4, Korous 3, Pokorný a Vacínek 2.
Ostrava: Klímek 20, Dragoun 13, Choleva 12, Horkel 5, Leczo 4, Mrkva a Zahradník 1.

Sokol Vyšehrad – SKB Zlín    59:82   /18:18, 22:41, 40:63/
Na exportu dvou bodů do Valašského království se výrazným způsobem podílely události ve druhém hracím období, kdy se hostují lídři postarali o dvacetibodový zlínský trhák. Ten se domácím již nepodařilo smazat a hosté bezpečně dopluli k jasné výhře.
Vyšehrad: Jelínek 17, Klimpera a Přibyl 8, Samoura 6, Choutka 5, Hrádečný, Mach a Pytloun 4, Mitrovič 3.
Zlín: Krutílek 25, Zumer 17, Da Silva 16, Menšík 11, Svoboda 8, Zálešák 3, Štencl 2.

Sokol Vyšehrad – JBC Brno    59:84   /22:22, 29:43, 42:65/
Brňané si po nymburské lekci zpravili chuť ve „Výtoň aréně“, odkud si odvezli povinnou výhru, která potěšila, ale nenadchla. O výhru se nejvíce postarala podkošová práce brněnských obrů.
Vyšehrad: Choutka 13, Jelínek 10, Přibyl a Pytloun 9, Klimpera 8, Samoura 5, Hrádečný 3.
Brno: Jokl 19, Grečynskyj 15, Hegmon 9, Barák 8, Bráblík a Nehyba 7, Mynarčík 6, Vyroubal 5, Anton, Bogdanovič, Jedovnický a Vacek 2.

BCM Nymburk – JBC Brno    81:45   /23:5, 42:15, 64:28/
Hosté přijeli již s novu trenérskou dvojicí. Mikiho Pospíšila vystřídal tandem zkušených basketbalových harcovníků Jiří Okáč a Abé Janík. O tom, že je nečeká snadný job se přesvědčili hned v prvních deseti minutách, kdy Nymburk Moravany válcoval na obou polovinách hřiště, zejména na té defenzivní. Brňané vstřelili jen pět bodů, což byl základ pro nymburské vedení o osmnáct bodů. Svěřenci kouče Beneše pokračovali ve spanilé jízdě až do konce utkání a nedali soupeři šanci na nějaký zvrat.
Nymburk: Šubert 18, Senohradský 17, Svoboda 14, Kozina 7, Heinzl a Vaněk 6, Kurka 5, Sarna 4, Křepela a Rykl 2.
Brno: Jokl 15, Mynarčík 7, Jedovnický 6, Bráblík a Grečynskyj 3, Anton, Barák,  Bogdanovič, Nehyba a Vyroubal 2.

BCM Nymburk – SKB Zlín    92:80   /24:25, 47:41, 73:52/
Rčení že,  po „hodech přichází půst“ se naplňovalo i v nedělním klání proti Zlínu. Domácí zřejmě hodně podcenili ševcovskou základní sestavu, jejíž matadoři dlouho drželi s domácími krok. Teprve ve třetí čtvrtině Nymburáci naplno zabrali, což jim usnadnilo cestu k dvacetibodovému odskočení. Hosté však nesložili zbraně a bojovali až do konce, což jim přineslo velice lichotivý výsledek. U Labe zanechali mnohem lepší dojem než Brno.
Nymburk: Heinzl 26, Svoboda 22, Senohradský 17, Křepela, Kurka a Šubert 6, Kozina 3, Bubeník, Sarna a Vaněk 2.