V extralize juniorů již není neporažených

Šlágry 5. a 6. kola nejvyšší juniorské soutěže se o víkendu odehrály především v Pardubicích a v Nymburku. V pardubické hale Dukla se představil  dosud neporažený USK. Ten přijel v oslabené sestavě. Také domácí nebyli zcela kompletní, ale mohli se spolehnout na one men show v podání Jiřího Šouly, jehož 32 bodů  bylo nejvýraznějším mementem, které se podepsalo na pardubické výhře o 20 bodů. Hosté se do poločasu solidně drželi, ale pak podlehli tlaku domácího celku, který utkání proměnil ve střelecké hody. O neporazitelnost přišla i pražská Sparta, kterou Nymburk porazil o šest bodů. Středočeši skvěle bránili sparťanské opory, což je dovedlo až téměř k dvaceti bodovému vedení, které v závěru již hosté stihli jen zkorigovat. Vedle kvalitní obrany se o výhru postaraly body Svobody a Šuberta, který měl trojkový den. Vedle těchto dvou taháků si Brno doma po dvou bitvách poradilo se Sokolem Pražským a Litoměřicemi. Sokol alespoň uspěl ve Zlíně, což se Liťáku nepodařilo, když ševce dovedl k výhře výkon dua Krutílek – Zumer. Ostrava měla doma jen padesátiprocentní úspěšnost. V sobotu bez zádrhelů přehrála Plzeň. Druhý den sice zdatně vzdorovala USK Praha, ale na výhru to nestačilo. Plzeň podle očekávaní neuspěla ani v Pardubicích. Písek vybojoval důležitou výhru na Vyšehradě, ale na Nymburk nestačil.

Pohled na tabulku ukazuje oddělení vedoucí čtveřice USK, Pardubic, Sparty a Nymburka s jednou porážkou od silného středu. Ten tvoří s vyrovnanou bilancí Sokol Pražský, Ostrava a Brno. 8.- 10. místo s dvěma úspěchy patří Zlínu, Písku a Litoměřicím. Barážové pozice okupuje Vyšehrad a Plzeň, která ještě nevyhrála.
Sokol Vyšehrad – Sršní Sokol Písek   65:83   /21:24, 32:46, 44:61/

Chabá písecká obrana se podepsala na sokolském vedení v poměru 15:9. Až hostující time out přistřihl  vyšehradská sokolí křídla a do konce první části Jihočeši otočili stav a šli do tříbodového vedení. Druhé pokračování ovládl čtyřmi trojkami Petr Šlechta, a to hrálo hlavní roli v dvouciferném píseckém odskočení před odchodem do suterénu vyšehradské sokolovny. Ve druhé polovině utkání pokračoval lítý boj na obou stranách. Hosté s vypětím všech sil  drželi deseti bodovou výhodu. Tu v závěru ještě umocnili a nakonec si od železničního mostu zaslouženě odváželi cenné dva body.

Vyšehrad: Choutka 19, Bohm 16, Mitrovič 11, Samoura 9, Jelínek 4, Klimpera, Přibyl a Syblík 2.

Písek: Šlechta 20, Pták 15, Šteier 13, Dlugoš 10, Hrneček a Mareš 9, Satrapa 6, Musil 1.

Sokol Vyšehrad – GBA Sparta    62:80   /19:28, 33:47, 46:62/

Pražské derby mezi soupeři z levého a pravého vltavského břehu začali hosté výraznou ofenzivní přestřelkou, která díky 28 vstřeleným bodům katapultovala do deseti bodového trháku, který byl pro konečnou sparťanskou radost klíčový, protože ve zbytku utkáni si hosté kontrolovali vedení a blíže k tělu si Sokoly nepustili.

Vyšehrad: Jelínek 19, Bohm 12, Choutka 9, Klimpera 5, Samoura 4, Mitrovič 2, Syblík 1.

Sparta: Gluditis 28, Kainc 17, Weiss 13, Sakhnuk 10, Pekárek 6, Jelínek a Schinko 2, Aiden 1.

BCM Nymburk – GBA Sparta   76:70   /21:11, 38:24, 54:43/

Středočeši se především zásluhou ostravského tandemu Svoboda – Šubert rychle dopracovali k vedení 11:5. Nymburský Vaněk nedal vydechnout Glutidisovi, který to měl  hodně těžké. Úsek mezi 5.- 10.minutou svěřenci kouče Beneše vyhráli 10:2, což jim přineslo deset bodů k dobru. V dobré hře domácí pokračovali i ve druhé periodě, po které odcházeli do šaten se čtrnácti body v zádech.  O nymburské bodové příspěvky se staral Matěj Svoboda a dvěma trojkami se připomněl i David Šubert. Přestávka se protáhla na 35.minut, protože hosté strhli koš a ten se musel vyměnit.  Náskok oscilující kolem hranice patnácti bodů si domácí drželi až do 28.minuty, teprve v závěru třetí kvarty se scvrknul na rozdíl jedenácti bodů,. Ve 35.minutě šli domácí opět do plus patnácti bodů. Až nepochopitelné zvolnění společně s několika obrovskými chybami nabídlo Spartě velmi sympaticky zkorigovat závěrečný výsledek.

Nymburk: Svoboda 31, Šubert 27, Stegbuer 10, Kozina 4, Senohrdaský 3, Vaněk 1.

GBA Sparta: Gluditis a Sakhnuk 21, Weiss 12, Pekárek 6, Kainc a Schinko 4, Aiden 2.

BCM Nymburk – Sršni Sokol Písek  87:67   /21:14, 51:30, 72:44/

Nedělní utkání Nymburk rozhodl během dvaceti minut. Po jejich odehrání vedli o dvacet bodů a zápas byl rozhodnut. Domácí pak dali šanci lavičce a utkání se dohrávalo pod jejich kontrolou.

Nymburk: Svoboda 25, Šubert 17, Stegbauer 12, Rykl 8, Bubeník, Kozina a Senohradský 5, Vaněk 4, Kurka a Sarna 3.

Písek: Šlechta 18, Dlugoš 16, Procázka 11, Mareš 10, Švarc 9, Hrneček 3.

SKB Zlín – Slavoj Litoměřice   78:64   /15:13, 31:39, 57:54/

Valaši si drželi po celou vstupní část mírné vedení, ale hosté je nepustili dál než na rozdíl  čtyř bodů. Podobný charakter mělo střetnutí až do 15. minuty, když  zlínskou bodovou produkci obstarával Krutílek a Zumer, hosty držel ve hře tandem Vondrák – Němec. Pak se však obraz hry začal měnit ve prospěch Severočechů. Ti díky dvoum košům Bureše a dvěma trojkám  z rukou Vondráka a Hanzlíka odcházeli do šaten s překvapivým osmibodovým vedením. To si hosté drželi i ve třetím pokračování a po trojce Vondráka ve 23.minutě dokonce vedli 36:46. Zkušený zlínský základ však zvýšeným úsilím zápas otočil a po třiceti minutách již vedl o tři body. Domácí přes hostující vzdor postupně navyšovali svoje vedení až na dvouciferný rozdíl ve 35.minutě a v závěru si těžce vydřené body již nenechali vzít.

Zlín: Krutílek a Zumer 19, Svoboda 13, Da Silva 12, Zálešák 5, Dvorský a Štencl 3, Kořínek a Menšík 2.

Litoměřice: Vondrák 16, Němec 12, Hanzlík 10, Hammerle 7, Bureš a Reiser 6, Musel 4, Galia 3.

SKB Zlín – Sokol Pražský    66:78   /18:18, 34:40, 49:56/

Velmi vyrovnaný duel po počátečním oťukávání lépe začali hosté, kteří rychle získali vedení 7.14. Valaši však na konci první části srovnali, ale těsně před poločasem hosté opět získali náskok šesti bodů. Vedení v rozpětí 5-10 bodů si Pražané drželi až do 35.minuty. Po trojce a šestkách Zumera domácí zredukovali bodové manko na rozdíl dvou bodů. Hosté však odpověděli Aulichem a Kroutilem, což jim společně s proměněnými TH pomohlo nakonec k tuctové výhře a udržení vyrovnané bilance výher a porážek.

Zlín: Da Silva 22, Krutílek 18, Svoboda 9, Zumer 7, Štencl 5, Menšík a Zálešák 2, Dvorský 1.

SoPr: Ornst 16, Aulich 12, Kroutil 13, Čeněk a Pokorný 12, Šop 7, Gavenda a Vacínek 2.

JBC Brno – Sokol Pražský    79:64   /20:15, 33:33, 49:47/

Tři čtvrtiny se hrála pod Špilberkem více než vyrovnaná partie. O výhře Brna rozhodla dvanáctibodová šňůra  mezi 30.- 33.minutou, kdy využili svou výškovou převahu, kterou hosté místy eliminovali až hrdinským výkon v defenzívě. Nepozornost, chyby a lepší fyzické parametry Moravanů nakonec rozhodly o tom, že dva body zůstaly v hale Morenda.
Brno: Nehyba 16, Vyroubal 15, Grečynskyj a Jokl 14, Bogdanovič 10, Mynarčík 4, Barák a Marša 3.

SoPr: Pokorný 14, Čeněk 12, Kroutil 10, Aulich a Vacínek 8, Gavenda a Šop 4, Brumla a Ornst 2.

JBC Brno – Slavoj Litoměřice   66:56   /17:15, 33:26, 49:43/

Hosté se velice solidně drželi v kontaktu s Brňany a ti mohli být rádi, že o poločase vedli o sedm bodů, zejména díky bodům svých věží. Ani po výměně košů se větší brněnské bodové odpoutání nekonalo a Slavoj se neustále držel na dostřel. Po trojce Musela dvě minuty před koncem dokonce svěřenci Mikyho Pospíšila drželi jen čtyřbodové vedení. Mikyho řev nakonec domácí udržel ve střehu, což jim v koncovce pomohlo zvítězit o deset bodů, ale hosté předvedli sympatický výkon, který cestu Moraváků za dvěma body maximálně znepříjemnil.

Brno: Jokl 19, Grečynskyj  13, Barák 9, Nehyba a Vyroubal 8, Marša 4, Bogdanovič a Mynarčík 2, , Bráblík 1.

Litoměřice: Hanzlík 15, Němec 10, Vondrák 9, Musel 7, Reiser 6, Hammerle 5, Galia 3, Bureš 1.

BCM Moravská Ostrava – BK Loko Plzeň  71:58   /19:11, 39:34, 59:42/

10:0 vedli koncentrování domácí za čtyři minuty. V dalších minutách však hosté další narůstání přibrzdili a Západočeši se rychle dostali do hry. Jejich zlepšený herní projev kulminoval v 15.minutě, kdy šli do vedení 29:30. To jim však příliš dlouho nevydrželo a Dragoun se společně s Cholevou postarali o to, že vedení se vrátilo na ostravskou stranu. Definitivní zlom se odehrál ve třetím hracím období, kdy se ostravský pivot Honza Leczo postaral o to, že vedení svěřenců kouče Černíka narostlo až ke dvaceti bodům a bylo rozhodnuto o šesté plzeňské prohře.

Ostrava: Leczo 16, Klímek 13, Dragoun 11, Zahradník 9, Horkel 6, Choleva a Seidler 5, Mrkva 4, Jančík 2.

Plzeň: Bakule 16, Štípek 14, David 10, Hrudka a Kocelský 7, Křížka 4.

BCM Moravská Ostrava – USK Praha   55:64   /23:21, 31:35, 46:46/

Lépe s v neděli vyspali Ostravané, jejichž kompaktní vstup do zápasu byl korunován vedením 18:11, když pražská obrana nevěděla kam dřív skočit. Hosté však díky Hájkovi a Štěrbovi srovnali stav a nebýt trojky Dragouna v koncovce úvodního dějství mohli zakončit první část vedením. To získali až po koši Janošíka ve 24.minutě. Nepatrné vedení si pak díky úspěšným šestkám Mareše drželi až do přestávky. V úporné bitvě o každý bod měli až do 25. minuty mírně navrch vysokoškoláci, kteří vedli 36:44 ve 25. minutě. Domácí však zabojovali a po trojce Jančíka bylo po třiceti minutách vyrovnáno. V závěrečné desetiminutovce však hosté zvýšili defenzivní úsilí, což  jim nakonec přineslo výhru o devět bodů. Byl to však „perný den“ pro USK.

Ostrava: Dragoun 20, Klímek 7, Leczo 6, Horkel a Zahradník 5, Seidler 4, Jančíka Mrkva 3, Seidler 2.

USK: Mareš 28, Štěrba 15, Hájek 11, Janošík 10,

BK Pardubice – USK Praha   94:74   /16:21, 45:42, 67:56/

Magnet 6.kola extraligy juniorů lépe začali mladé sovy, které díky pardubickým obranným výpadkům vedly po deseti minutách o pět bodů. Perníkáři však zareagovali a zejména díky trojkám Jirky Šouly se vedení přelilo na pardubickou střídačku. Skvělý ofenzivní koncert, založený na střeleckém partu Šouly a Škrance, pak pokračoval i po výměně košů a famózně hrající Východočeši se hostům vzdalovali stále výrazněji až ke konečnému skóre, které dvaceti body hovořilo ve prospěch svěřenců Oldy Zdobinského. Hosté tak inkasovali první prohru v sezóně.

Pardubice: Šoula 32, Škranc 20, Formánek 10, Půlpán 9, Potoček a Rubeš 8, Roub 4, Vlček 3.

USK: Štěrba 21, Mareš 19, Hájek 13, Svoboda 11, Janošík 10.

BK Pardubice – BK Loko Plzeň   81:59   /24:13, 36:27, 55:44/

Po hodech přichází půst. Ten pardubický trval tři čtvrtiny než se pardubický kůň nakopl k jasné výhře o třicet bodů. Teprve pak domácí zjistili, že se dá hrát i bez Jirky Šouly a unavení hosté rezignovali na uhrání přijatelnějšího výsledku.

Pardubice: Rubeš 17, Půlpán 15, Potoček 9, Formánek , Roub a Škranc 8, Jurka 5, Hanus a Rovenský 4, Vlček 2, Hanuš 1.

Plzeň: Křižka 14, David a Hrudka 12, Bakule 11, Štípek 7, Buršík 2, Doubrava 1.