Střelkyni Hoškové se Evropa povedla. Od příští sezóny bude hrát v USA

DOPLNĚNO. Ačkoliv byla Kamila Hošková druhou nejmladší hráčkou výběru Romany Ptáčkové, na mistrovství Evropy do 20 let vévodila Češkám v bodech i doskocích. A to přitom hraje na pozici malého křídla.

Hošková strávila uplynulou sezónu v brněnském klubu SŠMH, kde sbírala cenné zkušenosti s ženskou basketbalovou ligou, kromě toho vyhrála s Brnem zlatou medaili v kategorii juniorek. I to pomohlo Hoškové k účasti na mistrovství Evropy v Itálii. Pro české výběry je devatenáctiletá křídelnice velkou nadějí do budoucna. Jak ale sama říká, v příští sezóně nebude českým fanouškům na očích. Hošková bude hrát a studovat v USA. Mladá hráčka se pro Xbasket.net rozpovídala o své budoucnosti i pocitech z uplynulého šampionátu.

Jak hodnotíš turnaj? Co bylo největším pozitivem a negativem turnaje?

Pozitivní bylo, že se vše odehrávalo v jednom městě a do haly, ve které jsme odehrály většinu zápasů, jsme to měly jen pět minut pěšky, takže jsme se mohly chodit dívat i na ostatní utkání a neviděly jsme je pouze na videu. Velkým negativem ale byli rozhodčí, kteří někdy nechávali hře volný průběh a jindy nás zase skoro nenechali hrát.

Byl turnaj podle tebe úspěšný? Udržely jste divizi A, ale nebylo 11. místo trochu za očekáváním?

Udržet se v A-divizi byl hlavní cíl a to se nám povedlo i přesto, že jsme měly docela těžkou skupinu. Myslím si, že z tohoto pohledu turnaj úspěšný byl. 11. místo je pěkné, ale určitě si každá z nás přála o trošku lepší umístění.

V čem byl největší problém, že to umístění nebylo lepší?

Největším problémem byly asi čtvrté čtvrtiny. Zápasy jsme často hrály vyrovnaně, ale pak přišla zlomová čtvrtá čtvrtina, kdy jsme byly asi překvapené, že bychom snad mohly vyhrát a soupeř nás nakonec přehrál. Třeba proti Španělkám jsme měly vítězství na dosah, ale ve čtvrté čtvrtině se to opět zlomilo. Hodně nám taky chyběla naše nejvyšší pivotka Naďa Salačová, která měla na mistrovství zdravotní problémy.

Kdo byl podle tebe nejtěžším soupeřem?

Nejtěžšími soupeři se mi zdálo asi Turecko a Francie. Francouzky měly hodně vysoké pivotky oproti nám. Turkyně byly zase poměrně malé a běhavé.

Proti komu se hrálo nejhůř tobě osobně?

To byl druhý zápas s Belgií, protože soupeřky pod košem skoro všechno zdvojovaly.

Francouzky a Španělky byly ve finále, proti oběma týmům jste hrály. Kdo byl podle tebe lepší?

U těchto týmů je těžké říci, kdo je lepší. Však i ve finále bylo vidět, jak jsou oba celky vyrovnané. Rozhodující bylo, komu zbylo více sil, protože hrát devět zápasů v jedenácti dnech je opravdu náročné. Francouzky vyhrály zaslouženě, přesto jsem si přála, aby vyhrálo Španělsko.

Během turnaje byly na internetu zveřejněny záběry, jak vás Lotyšky mimo hru nešetrně válcují. Poznala jsi to na vlastní kůži?

Já osobně naštěstí ne, ale celkově ten zápas proti Lotyšsku byl hodně tvrdý. Záleží také na tom, co vše rozhodčí dovolí a v tomto zápase nechávali ostřejší zákroky často bez povšimnutí.

Hrálo proti vám nějaké družstvo ještě zákeřneji?

Dalším takovým soupeřem, který hrál agresivní basketbal, bylo Turecko. Nedá se však říci, že by hrály zákeřněji.

Jak hodnotíš turnaj z pohledu tvé hry? Jsi spokojená se svými statistikami?

Já statistiky moc neřeším, důležitější je spolupráce celého týmu. Myslím, že se mi celkem dařilo, ale chyby jsem určitě také dělala.

Něco o tvé budoucnosti. Podle informací míříš do USA. Je to již potvrzené nebo s tebou stále počítají v Brně?

Ano, je to potvrzené. Odcházím do New Jersey studovat a hrát v NCAA.

Kdy jsi se rozhodla jít do USA?

Různé nabídky amerických univerzit mi začaly chodit před dvěma lety. V té době jsem to ještě nebrala vážně a ani jsem nad tím nepřemýšlela. Poprvé jsem se nad tím zamyslela až na začátku uplynulé sezóny.

A jaká od toho máš očekávání?

Doufám, že se mi dobře podaří spojit studium s basketbalem, naučím se výborně anglicky a taky poznám něco nového.

Jak dlouho se vlastně musí mladá hráčka připravovat na přechod do Ameriky?

Já osobně jsem se tomu věnovala celý školní rok. Je totiž potřeba složit předepsané zkoušky tak, aby hráč splnil požadavky univerzity i NCAA. Potom následuje spousta administrativních záležitostí.

Máš po náročné sezóně chvíli volno. Jak plánuješ strávit prázdniny?

S rodiči pojedu do Maďarska na mistrovství Evropy do 16 let, kde bude hrát má sestra. Přes den budeme odpočívat v lázních nebo jezdit na cyklo-výlety a večer budeme fandit. Další týden budu s rodinou trávit volno v okolí Karlštejna. Na to se už moc těším.

                                                                                                                                            

Kamila Hošková byla nejlepší střelkyní českého výběru na mistrovství Evropy do 20 let. Sbírala v průměru 10,4 bodu a 5,3 doskoku na zápas. Mezi střelkyněmi byla celkově 24., v doskocích byla na 30. místě.

Úspěšnost střelby za dva body měla dokonce 53,6 procent a v této kategorii byla šestá nejlepší na turnaji. V první desítce turnaje byla ještě v kategoriích celkové střelby z pole (46,1 procent) a v získaných faulech (4,1 faulu na zápas).

zdroj foto: Miroslav Štěpánek; dorkybrno.webnode.cz