Senegalci zaskočili Chorvaty. Do další fáze postoupili Španělé i Řekové

Nečekané vítězství Senegalu je asi nejžhavější zprávou uplynulého dne na mistrovství světa ve Španělsku. Outsider z Afriky dokázal porazit Chorvaty a hlavní roli v tom hrál opět Gorgui Dieng, největší hvězda Senegalu. Posila z NBA nasbírala 27 bodů, 8 doskoků a 3 asistence a 2 bloky a zatím patří k nejlepším hráčům šampionátu. Také Filipíny a Portoriko potrápily favority, ale Argentina, respektive Řecko nakonec získaly důležitá vítězství. Postup do další fáze mají po třech vítězstvích zajištěný Španělé a Řekové.

Španělé proti Brazilcům bezpečně uspěli

Srbové si ve svém třetím představení na turnaji poradili s Íránem. O svém vítězství rozhodli ve třetí čtvrtině, kterou ovládli v poměru 25:13. Srbům dělali největší problémy pouze dva hráči, Nikkhah Bahrami a Haddadi nasbírali 49 bodů z celkových 70 bodů Íránu. Balkánci však stříleli s výbornou úspěšností přes 58 procent z pole. Nemanja Bjelica získal triple-double za 18 bodů a 10 doskoků.

Francouzi měli po těsném a kontroverzním vítězství nad Srby podstatně lehčího soupeře, Egypt přehráli 94:55. Favorizovaný celek vyhrál každou ze čtvrtin alespoň o sedm bodů, náskok Francouzů se tak během poslední desetiminutovky vyšplhal až na 44 bodů. Jedenáct hráčů Francie nastřílelo alespoň pět bodů, nejlepší z nich byl Joffrey Lauvergne s 12 body.

Brazilci neměli v zajímavém a defenzivně hraném utkání proti Španělsku nárok. Domácí výběr zničil soupeře už v prvních deseti minutách, kdy si vytvořil šestnáctibodový náskok. Brazilci hráli pomalu a spoléhali na podkošovou sílu, nicméně Španělé dobře bránili a posílali si míč rychle z ruky. Pau Gasol se proměnil ve střelce z dálky, zaznamenal 26 bodů včetně tří trojek.

Írán – Srbsko 70:83 (Haddadi 29 – Bjelica 18 + 10 doskoků)

Francie – Egypt 94:55 (Lauvergne 12 – Elgammal 12)

Brazílie – Španělsko 63:82 (Barbosa 11 – Pau Gasol 26)

Dieng dovedl Senegalce k vítězství

Největším překvapením třetího dne bylo vítězství Senegalu nad Chorvatskem. Outsider si během druhé čtvrtiny vytvořil nadějný náskok, který si udržoval po zbytek utkání. Chorvati sice postupně dotahovali, ale dynamicky hrající Senegalci si už vítězství nenechal vzít. V poslední sekundě už jen trojkou upravil výsledek Damjan Rudež. Mladý centr Gorgui Dieng opět zářil, nasbíral 27 bodů.

Argentina nepředvedla proti Filipínám dobrý výkon a zvítězila jen o čtyři body. Filipínci vlétli do utkání jako velká voda a první čtvrtinu dokonce vyhráli, pak už převzali vývoj zápasu do svých rukou Argentinci. Oba týmy velmi dobře střílely z dálky, v zápase padlo 28 trojek. Vítěze dovedl k úspěchu opět Luis Scola, autor 19 bodů, který na turnaji našel ztracenou formu.

Portoričanům chyběl v zápase proti Řecku klíčový rozehrávač Carlos Arroyo a Řekové toho využili. Během třetí čtvrtiny narostl náskok favorita až na 19 bodů a do posledních minut si svěřenci trenéra Katsikarise své vedení kontrolovali. V dresu Portorika hráli prim opět hráči se zkušenostmi z NBA. JJ Barea a Renaldo Balkman zaznamenali 44 bodů z celkových 79 Portorika.

Chorvatsko – Senegal 75:77 (Bogdanovič a Šarič 15 – Dieng 27)

Argentina – Filipíny 85:81 (Scola 19 – De Ocampo 18)

Portoriko – Řecko 79:90 (Balkman 23 – Zisis 19)

Díky třem vítězstvím si postup do další fáze vybojovali Španělé a Řekové. Domácí celek zatím poráží soupeře v průměru o 28 bodů, ale v základní skupině je ještě čekají Francouzi a Srbové. Řecko jako favorizovaný celek skupiny B také neměl problémy, byť jeho výsledky nejsou oslnivé.

Zdroj foto: fiba.com