Reprezentace proti Maďarsku neuspěla, ale postoupila. Po infarktové koncovce rozdíl stačil

Obrovské drama se šťastným koncem. Takto by se dala charakterizovat kvalifikace české reprezentace na mistrovství Evropy 2015. V posledním utkání Češi nezvládli souboj v Maďarsku, přesto se mohou radovat z postupu. Právě na domácí tým zbylo třetí, nepostupové místo. Maďaři odehráli v bouřlivé atmosféře velmi dobré utkání, ale potřebné vítězství alespoň o 16 bodů nezískali. Čechy zachránil v posledních sekundách zápasu Pavel Houška, který trefil obtížnou střelu z křídla. Svěřenci trenéra Ginzburga postupují na Eurobasket 2015 z druhého místa. První místo ve skupině patří Gruzii, která v posledním duelu zdolala Portugalsko 71:59.

Maďaři začali v hale Szolnoku svižně, Čechy však držel svými body Pavel Pumprla. Domácí se rozjeli k dobrému výkonu v závěru první čtvrtiny a vytvořili si nebezpečný sedmibodový náskok. V druhé desetiminutovce už úřadoval výborný Pavel Houška. Hráč, který se k týmu připojil až v průběhu kvalifikace, byl opět nebezpečný z dálky i z pod koše a Maďaři na českou hru nenacházeli úspěšný recept. V poločase bylo skóre 32:31 pro domácí a český výběr měl dobře nakročeno k postupu.

Druhá půle vůbec neprobíhala podle představ Čechů. Hostům totálně odešla střelba, zatímco Maďaři začali z dálky proměňovat ve vzestupné tendencí. A když to nešlo z dálky, Ákoš Keller trápil Čechy pod košem. Do poslední čtvrtiny nastoupili Češi s deficitem osmi bodů. Maďaři si postupně vypracovali dvouciferný náskok, ale dvojice Tomáš Satoranský a Pavel Houška dokázala odvrátit nejhorší.

Hodně zle bylo v poslední minutě po úspěšné tříbodové střele Norberta Tótha, ale Houška prokázal pevné nervy, když po timeoutu snížil na rozdíl potřebných 14 bodů. Domácí na tuto situaci už nedokázali zareagovat, Keller poté trefil pouze jediný trestný hod.

Český tým poté musel čekat, zda je v tabulce druhých týmů nepřeskočí Rumunsko, které hrálo proti suverénnímu Lotyšsku. Rumuni v domácím prostředí vítězství nezískali a v Česku tak mohla propuknout nefalšovaná basketbalová radost.

Maďarsko – Česká republika 83:68 (20:13, 32:31, 58:50)

Vojvoda 20, Thomas 14, Keller 13 + 11 doskoků, N. Tóth 11 – Satoranský 18 + 13 získaných faulů, Houška 18, Pumprla 9

Trestné hody: 15/22 – 24/32

Fauly: 28 – 21

Trojky: 10 – 2

Doskoky: 42 – 36

Asistence: 19 – 15

Ztráty: 11 – 13

Zisky: 7 – 7