Reprezentace jí utekla, přesto se nevzdává. Pivotka Galvasová bojuje o ŽBL

V uplynulé sezóně byla nejlepší střelkyní ostravských juniorek a dlouho bojovala o účast na mistrovství Evropy hráček do 20 let. Loňský ročník jako by však byl zakletý. Mladé Ostravanky se do play-off jen těsně nedostaly a ona sama o šampionát v Itálii přišla na poslední chvíli. Řeč je o Pavle Galvasové, jedné z nejvyšších mladých hráček v České republice.

Přes 190 centimetrů vysokou pivotku čekají důležité roky v kariéře. Ostravská SBŠ bude hrát od příští sezóny v nejvyšší ženské basketbalové lize a sama Galvasová bude muset skloubit studijní povinnosti v Olomouci s tréninky v Ostravě. Devatenáctiletá hráčka je však bojovnice a ví, že loňská sezóna ji basketbalově posunula dál.

Jak hodnotíš uplynulou sezónu?

Loňskou sezónu hodnotím kladně, i když velmi těsný nepostup do play-off juniorek je malým zklamáním. Na druhou stranu, každá sezóna s velkým počtem utkání je přínosem, takže celkově opravdu kladně.

Co bylo největším pozitivem a naopak co bylo největším negativem?

Pozitivum asi to, že jsem poznala nový skvělý tým. Mám ty holky ráda. Největším negativem asi už zmiňovaný nepostup do play-off.

Co ti dala hra v 1.lize nejvíc?

Tak 1.liga mi dala mnoho zkušeností, které jsem uplatnila v dorostenkách. Bylo to pro mě něco jiného než dorostenky, když jsem hrála proti zkušenějším a starším hráčkám než jsem já sama. Podle mě jsem se zlepšila jak v doskocích, tak i ve hře jedna na jedna pod košem.

Setkala jsi se na hřišti v juniorské extralize s nějakou vyšší hráčkou?

Ano, s Julií Reisingerovou ze Sparty.

Kdo ti dělal největší problémy pod košem?

To se tak nedá říct, problémy mi zase tak nikdo nedělal, ale vždy se našlo nějaké hluché místo, kdy mi to prostě nešlo.

Byla jsi v nominaci na mistrovství Evropy do 20 let, na závěrečný turnaj jsi se ale nepodívala. Jaké byly důvody, že do Itálie neodcestuješ?

Na posledním sparingu ve Španělsku se trenérka Ptáčková rozhodovala mezi mnou a Gabrielou Adamovou. Nakonec se rozhodla pro ni. Důvodem byly mé nedostatky ve hře pod košem.

Jak se ti líbila příprava s dvacítkovou reprezentací?

Byla to pro mě velká zkušenost. Už jenom to, že jsem byla o rok mladší než některé holky. Byla to pro mě čest se vůbec dostat do širší nominace. Vzala jsem si z toho hodně do budoucna. Ať je to zakončování z pod koše, používání levé ruky, neskákat na finty a mnoho dalšího.

Sledovala jsi holky během turnaje?

Ano, každý zápas jsem sledovala online na internetu.

V Itálii měla Naďa Salačová zdravotní problémy, kvůli kterým nemohla nastoupit. Ona je hráčkou na stejném postu jako ty. Jak jsi se k tomu stavěla, když jsi ji teoreticky mohla nahradit?

Tak určitě mě to mrzelo. V té době se už ale nedalo nic dělat.

V příštím roce budeš studijně v Olomouci. Jaká je tvá budoucnost? Budeš hrát s týmem SBŠ i v následující sezóně? Přibliž situaci.

Má budoucnost je zatím taková, že zůstávám v Ostravě a studovat budu v Olomouci. Nabídku jsem od trenérů dostala a já ji přijala. Tak uvidíme, jestli mě trenér (Tomáš Pětivlas, pozn. red.) do kádru nominuje.

Případné hostování do prvoligové Olomouce jsi neřešila? Je tu vůbec ta možnost?

Tak o hostování zatím nebyla řeč, hlavně z důvodu, že si nás chtějí nechat v Ostravě. Ale uvidíme, jak se bude situace vyvíjet a podle toho se to pak začne řešit.

Jak se připravuješ na nový ročník? Už se rozběhla příprava SBŠ?

Tým žen má oficiálně začít 1.září, kdy se připojí i nové posily z ciziny. Co se týče hráček, které v Ostravě zůstaly, ty začaly přípravu 11.srpna na soustředění v Hlučíně. Já mám ale momentálně zdravotní problémy, které mi neumožňují se připravovat s týmem. Každopádně doufám, že se to brzy dořeší, abych mohla pilně trénovat s týmem.

Jaké zranění tě trápí?

Mám problém s pravým kolenem. Čekám na magnetickou rezonanci a vyjádření lékaře, co bude následovat dál. Celkově s tím bojuju už asi dva měsíce, kdy jsem se při reprezentační přípravě srazila s Kamčou Hoškovou.

Ostravští fanoušci uvidí po dlouhé době nejvyšší ženskou soutěž. Co očekáváš od další sezóny?

Od nastávající sezóny očekávám nové zkušenosti a naučit se něco víc od starších hráček. Chtěla bych alespoň jednou reprezentovat Českou republiku.

Na závěr, na co bys nalákala ostravské fanoušky, aby se chodili dívat na zápasy ŽBL?

Tak hlavně tím, že se extraliga žen do Ostravy vrací po 40 letech. Hodně se toho změnilo za tu dobu, co to Ostrava nehrála. Bude to něco nového a vzrušujícího nejen pro samotné hráčky, ale hlavně pro fanoušky basketbalu. Uvidí nejen hráčky z Česka, ale i ze zahraničí. Také v dresu Ostravy uvidí fanoušci cizinky z USA, Běloruska a Slovenska.

_________________________________________________________________________________________

Pavla Galvasová, ročník 1995, byla nejlepší střelkyní týmu SBŠ Ostrava do 19 let. Odehrála všech 28 zápasů sezóny s průměry 17,5 bodu a 8,8 doskoku na zápas. Kromě toho nastupovala i v kádru prvoligových žen. V 1.lize odehrála 20 zápasů a jen pět hráček mělo větší porci utkání. Byla nejvíce využívanou juniorkou v týmu. Průměrně sbírala 5,7 bodu a 3,5 doskoku na zápas.

Zdroj foto: Archiv Pavly Galvasové