Report z mezinárodní trenérské kliniky v rámci MS U19

Dle slov pořadatelů se kliniky zúčastnilo 243 trenérů z 22 zemí, což ji dle mého řadí jako nejúspěšnější kliniku v novodobé historii u nás jak počtem účastníků, tak i národnostním mixem.

Pořadatelé zorganizovali kliniku velmi profesionálně. Pro české trenéry za cenu velmi přijatelnou zahrnující nejen výklad trenérských hvězd, ale i obědy v průběhu kliniky a vstupenky na utkání závěrečné fáze MS U19. Trochu mě však překvapilo, že v anglické verzi propozic byla cena v eurech přibližně 4krát vyšší. Myslel jsem, že dvojí ceny už jsou u nás minulostí. Předpokládám, že cena byla upravena na „míru“ českým trenérům, kteří by asi standardní cenu nebyli ochotni akceptovat.

Překlad lektorů z angličtiny zajišťoval Roman Bednář na velmi dobré úrovni. Překlad Mariana Jelínka do angličtiny zajišťoval Jiří Kalemba, redaktor České televize. Ten se musel řádně zapotit, jelikož „kadence“ informací z úst Mariana Jelínka byla na úrovni ruského samopalu Kalašnikov. Ozvučení zajišťovala firma ProMoPro („ano ta nechvalně známá firma z dob českého předsednictví v EU“), tak doufám, že se v dohledné době nebude řešit podobný skandál. Ukázky cvičení obstarali hráči tvořící se reprezentace U18. Nyní tedy podrobněji k jednotlivým přednáškám.

První den obstaral startovací blok Torsten Loibl – sportovní ředitel Japonské basketbalové federace

Téma: Specifický trénink koordinace pro efektivní rozvoj dovedností se zaměřením na přihrávání a střelbu.

Komentář: Na seminář jsem vstupoval s lehkou nedůvěrou. Přeci jenom, co nám bude říkat někdo, kdo „učí“ basketbal Japonce. Mé obavy rozptýlil „kouč“ ihned v začátcích. Obdrželi jsme podklady semináře v tištěné podobě – jako od jediného z přednášejících. Svěží výklad a rychlý spád zaujal. Z tohoto semináře si odnesu poznatky do své práce.

Druhým blokem navázal Arik Shivek – trenér národního týmu Izraele

Téma: Rozvoj mladých hráčů na perimetru pro dribble drive motion offense.

Komentář: Trenér tzv. „starší školy“. Z tohoto semináře si vybavuji asi minimum informací, pro mě osobně asi přednáška, která mě zaujala nejméně.

V druhém dnu první seminář vedl Kestusis Kemzura – ex trenér národního týmu Litvy, nyní Nymburk

Téma: Secondary break – útok v přechodové fázi.

Komentář: Z přednášky si krom cvičení do svého deníku odnáším přesvědčení, že pokud „kouč“ toto naučí i své nové svěřence z Nymburka, rozhodně musím být častým návštěvníkem jejich utkání. Tato hra se musí rozhodně každému líbit. Drobnou organizační perličkou je, že materiály na semináři nezaznamenali změnu angažmá tohoto trenéra, i když je to příchod do týmu českého mistra.

Druhý blok dnešního dne vedl Marián Jelínek – osobní trenér Jaromíra Jágra a dalších hráčů z NHL

Téma: Mentální coaching – teorie a praxe

Komentář: Na seminář jsem vstupoval s rozpačitými pocity. Seminář mě utvrdil v přesvědčení, že nejen naučit hráče „dvojtakt“, obranu a podobně je důležité. Velmi zajímavý seminář mi „otevřel hlavu“, že je třeba zaobírat se i dalšími věcmi v tréninku – mentálním coachingem. Jen je velká škoda, že Marián Jelínek měl pouze tak časově omezený prostor. Snad nám ČBF nabídne i další témata, na které se nedostalo v jeho podání.

Poslední sobotní blok obstarala největší hvězda semináře Žejlko Obradovič – osminásobný vítěz Euroligy, vítěz MS i ME.

Téma: Útok proti zónové obraně match – up

Komentář: Největší hvězda, charismatický „kouč“ nám vysvětlil, že útok do zónové obrany není žádná věda. Rozfázoval nám útok tak, že vždy vznikla přesilová situace útočníků. Neuvěřitelné a geniální, jak si složitou práci zjednodušit. Rozhodně se máme od tohoto „pána“ co učit.

zeljko_obradovic_zdroj_vaclav_mudra

Třetí den obstaral náhradu za absentujícího Dimitrise Istoudise, který byl pozván jako „kouč“ na letní ligu NBA, opět Torsten Loibl

Téma: Obranná práce nohou, doskakování

Komentář: stejně jako v prvním bloku tohoto trenéra připravený tištěný materiál. A opět přínosná cvičení do mého deníku.

Poslední blok přednášek zbyl na Žana Tabaka – ex trenér Caja Laboral

Téma: Obrana clony na hráče bez míče.

Komentář: Seminář zajímavý. Jen se projevilo, že Žan Tabak byl ještě v době nedávné hráčem a podání bylo jiné než od zkušenějších trenérských kolegů.

Co říci závěrem. Klinika přinesla myslím všem zúčastněným trenérům mnoho nových poznatků. Nutno poděkovat za organizaci ČBF a doufejme, že na podobnou kliniku nebudeme muset čekat opět až do dalšího pořádání MS U19 – teoreticky bychom se jí nemuseli taky dožít. Nutno i říci, že trenéři, kteří si neudělali na tuto kliniku čas, se ochudily o velké množství informací od těch nejlepších.

Zdroj foto: Václav Mudra