První dva týdny s NBA: rekordy velikánů, trápení Knicks i síla západu

Ve znamení rekordů

Hned na úvod sezóny se několika legendám podařilo překonat pár milníků.  Úřadující vítěz ligy ze San Antonia Tim Duncan se stal v pořadí devatenáctým hráčem, který překonal hranici 25 000 bodů. Dirk Nowitzki se v historickém pořadí střelců celé NBA posunul už na deváté místo a zároveň drží první místo mezi zahraničními hráči. Jeden zvláštní rekord si do sbírky připsal Kobe Bryant. V zápase proti Memphisu neproměnil střelu s číslem 13 418 a stal se mužem s největším počtem neproměněných střel NBA.

První zranění

Ačkoliv se Derrick Rose úspěšně vrátil do formy po zranění kolena, v této sezóně stihl odehrát pouze úvodní zápas. Hned při druhém utkání Bulls proti Cavaliers si vymknul kotník. Po týdenní pauze se opět vrátil na palubovku, bohužel si v zápase proti Torontu přivodil svalové zranění. Vynechal utkání proti Pacers a jeho prognóza je zatím nejistá.

Bez ústředního rozehrávače se musí obejít také Minnesota. Ricky Rubio si též vymknul kotník, naneštěstí v podstatně horším měřítku. Podle lékařů může chybět až osm týdnů.

Snad nejhorší možný vstup do sezóny zažil nováček Julius Randle z týmu Los Angeles Lakers. Ve svém prvním zápase proti Houstonu si při tvrdém nájezdu do koše zlomil holenní kost. Jeho zranění je natolik vážné, že s největší pravděpodobností vynechá celou sezónu.

Do hry ještě nezasáhl Kevin Durant. Úřadující MVP ligy utrpěl zlomeninu nártu a podle odhadů zmešká první hrací měsíc.

 

Střelecká forma Golden State a Memphis ve vedení

Warriors se i letos opírají o ostrostřelce Curryho a Thompsona, kterým se ne nadarmo přezdívá Splash Brothers. Tým Golden State vyhrál úvodních šest zápasů a poradil si s týmy jako Portland či Los Angeles Clippers. První porážku jim uštědřili až šampioni ze San Antonia. O jejich střelecké formě svědčí také to, že každý zápas střílí průměrně 108 bodů. V nabité západní konferenci aktuálně vládne Memphis. Po deseti zápasech se pyšní devíti výhrami a jedinou porážkou. Stejnou bilanci drží i Houston a o jednu výhru zaostává Golden State. Naopak na druhém konci se nachází Lakers, kteří vyhráli pouze jediný zápas. Přestože lídr Kobe Bryant střílí v průměru 27 bodů za zápas, problémem je obrana. Tým se potýká s nejhorším vstupem do sezóny v klubové historii.

O návratu krále

Novou sezónu ve staronovém týmu zahájil LeBron James. Po čtyřech letech strávených v Miami se vrátil do města, kde zahájil svou profesionální kariéru –  Clevelandu. Vedení Cavaliers přivedlo ještě forwarda Kevina Lovea a spolu s hvězdným rozehrávačem Kyrie Irvingem  tak možná vznikla nejsilnější trojice ligy. Vstup Cavs do sezóny se dá označit jako úspěšný. Momentálně drží čtvrtou příčku východní konference s bilancí pěti výher a tří porážek. Samotnému Jamesovi se zatím daří, s průměrem 27.8 bodu na zápas vede ligu a k tomu přidává 6.4 doskoku a 6.8 asistence.

Trápení Knicks

Přestože ve druhém zápase složili Cleveland v čele s LeBronem a o tři body přehráli Charlotte, poté přišlo trápení. Knicks prohráli sedm zápasů v řádě a spadli na čtrnácté místo východní konference. Snad se dočkali zlomu, neboť v posledním zápase přehráli Nuggets. Tentokrát se ke střelci Anthonymu přidal i Smith a společně vystříleli třetí výhru.

 

Přínos nováčků

Své premiérové šance se chytli také nováčci. Jabari Parker, který hají barvy Milwaukee Bucks, nastupuje pravidelně v základní pětce a připisuje si 10.6 bodu a 5.6 doskoku za 29 minut. Drží tak nejlepší statistiky z letošních nováčků. Na paty mu šlape Elfrid Payton z Orlanda Magic. Z celého týmu zapisuje nejvíce asistencí (5.5) i zisků (1.27). Na jeho parádní zisk a smeč se můžete podívat zde

 

Dobře si vede jednička draftu Andrew Wiggins v týmu Timberwolves. Jako člen základní rotace střílí téměř jedenáct bodů za dvacet sedm minut.

Obrana Lakers a skákající Griffin

Na závěr něco pro pobavení. S novou sezónou se rozjíždí tradiční show Shaqtin a fool, za kterou stojí legendární Shaq O´neal. Přehled těch nejvtipnějších kousků z prvních zápasů stojí za puštění.

Zdroj foto: www.flickr.com/photos/keithallison