Projekt českých nadějí – Petr Šafarčík

Představením Petra Šafarčíka se pro končící sezónu uzavírá úspěšná druhá série Projektu českých nadějí. K jedné z opor blížícího se Mistrovství světa juniorů se vyjádřil trenér USK Praha Petr Jachan.

Příznivce českého basketbalu jistě zajímá, jestli se stihnete zotavit z operace menisku a budete Petru Jachanovi k dispozici na Mistrovství světa do 19 let?

Ano, trenérovi budu k dispozici. První repre kemp, na kterém jsem se už zapojil s týme, se konal přesně 6 týdnů od operace a celá rekonvalescence proběhla nad očekávání dobře.

Za předpokladu, že se světového šampionátu juniorů zúčastníte, co od něj Petr Šafarčík očekává a jaké umístění by bral za úspěch?

Od turnaje očekávám skvělé zápasy proti těm nejlepším soupeřům naší kategorie. Dále věřím ve výbornou atmosféru, kterou nám snad vytvoří naši fanoušci, protože taková akce už se v Česku nemusí nikdy opakovat. Věřím, že se nám podaří postoupit ze skupiny a případně další výhry bych bral za úspěch.

Co říkáte na čerstvou zprávu, že veškerá utkání MSU19 se odehrají v O2 Aréně? Bude to výhoda či nevýhoda, vzhledem k tomu, že v menších halách se dá vytvořit podstatně lepší atmosféra?

Já osobně jsem se těšil na skupinová utkání v menších halách, protože tam mohli fanoušci vytvořit výbornou atmosféru a nalákat tím ostatní lidi, aby přišli na zápasy do O2 Arény, takže to beru trochu jako nevýhodu, protože právě domácí atmosféra a fanoušci budou naší velkou zbraní.

Jaký je Váš cíl v basketbalové kariéře?

Můj cíl v nejbližší době je udělat dobrý výsledek na MS a v kariéře to dotáhnout do nějaké kvalitní evropské soutěže, kde za sebou zanechám dobré jméno.

Kteří trenéři Vás doposud v kariéře vedli a kterému vděčíte za největší posun ve vlastní hře?

V dosavadní kariéře mě vedli trenéři Zdeněk Formánek, Pavel Formánek, Jiří Pršala, Michal Černík, Tomáš Grepl a Petr Jachan. Jsem vděčný všem trenérům, protože každý z nich mě v kariéře posunul nahoru.

Osobní vzor, ať už basketbalista či kdokoliv jiný.

Můj celoživotní basketbalový vzor je Kobe Bryant a v současné době i James Harden a Stephen Curry.

Co považujete za svou nejslabší stránku?

Moje nejslabší stránka je asi fyzická vyspělost a síla, ale intenzivně na tom pracuji a jsem si jistý, že za chvíli tento nedostatek odstraním.

Co považujete za svou nejsilnější stránku?

Naopak mezi nejsilnější stránku řadím hru 1 na 1 a střelbu z dlouhé vzdálenosti.

Co děláte pro to, abyste byl pod bezednými koši lepší než ostatní?

Snažím se pracovat víc než ostatní a neustále hledám nové způsoby, jak se zlepšovat. Snažím se zlepšovat po všech stránkách jak fyzicky a basketbalově, tak mentálně.

Jaký výkon či ocenění v dosavadní kariéře stavíte nejvýše?

Nemám žádný úspěch, který řadím na první místo. Jsem typ člověk, který je rád za každý úspěch, ať už je to medaile z turnaje nebo vyhraný tenisový zápas proti kamarádovi. Všechny úspěchy beru jako motivaci do další práce a snažím se jimi neuspokojovat.

Čím by Petr Šafarčík trávil nejvíce času, kdyby nehrál basket? Hrál fotbal v dresu Baníku Ostrava, jehož je Váš otec majitelem?

Asi bych nejvíce času trávil hraním fotbalu. I teď když je čas, tak si jdu zakopat ven. Fotbal jsem hrával závodně, takže kdyby nebyl basket, s největší pravděpodobností bych pokračoval ve fotbalové kariéře a snad by to bylo u ťatky v Baníku.


Petr Šafarčík
Ročník: 1994
Výška: 188 cm
Post: 2
Současný klub: USK Praha
Bývalí a současní trenéři: Zdeněk Formánek, Pavel Formánek, Jiří Pršala, Michal Černík, Tomáš Grepl, Petr Jachan
Basketbalové vzory: Kobe Bryant, James Harden, Stephen Curry


Petr Šafarčík očima trenéra USK Praha Petra Jachana:

Jako nejsilnější stránku Petra Šafarčíka bych zvýraznil jeho lidský charakter jako základní předpoklad pro basketbalový růst vrcholového sportovce. Optimální kombinace individuálních vlastností jako je pracovitost, ctižádost, ale i komunikace a vítězný charakter, s týmovými jako je týmový vůdce a schopnost budování týmu. Mezi jeho další silné stránky patří fyzické parametry, atletické schopnosti a dovednosti. Vedle geneticky získaných schopností má velmi dobrou úroveň naučených atletických dovedností. Reakční rychlost, vertikální výskok a další, jenž jsou klíčové pro jeho basketbalový růst, kompenzující jeho výškový handicap. Z basketbalových dovedností je to pak střelba v různých formách jako vyvážená dovednost spolu s agresivní hrou jeden na jednoho a tím využití rychlosti v basketbalu. Zvyšuje tak svůj útočný potenciál. Důležitou silnou stránkou je pak přijetí fyzického kontaktu jako součástí basketbalu. Na závěr bych zdůraznil jako perspektivní vlastnost vysokou míru „koučovatelnosti“.

Petrovy slabé stránky. Z vrozených parametrů je to jeho výška a tím i rozpětí paží, což však dokáže kompenzovat fyzickou připraveností jako je vertikální výskok. Intenzivně musí pracovat na ballhandlingu a technice a taktice přihrávání. Především pro využití clony na hráče s míčem. Jako u většiny mladých hráčů postrádá koncentraci při krytí hráče bez míče vč. obranného doskoku. Aktuálním Petrovým limitem je hráčská nevyzrálost a zkušenosti, resp. přílišná ambicióznost a netrpělivost, kdy se nechá snadno rozhodit za každou maličkost jako neúspěšná střela či ztráta, těžko pak udržuje koncentraci na další činnosti. Samozřejmě zatím postrádá zkušenosti z řešení herních situací, především „herní čtení“ v postupném útoku, ve vztahu k mužskému basketbalu.

Bude záležet především na dalším vývoji Petra při přechodu do mužského basketbalu, především udržení jeho současného charakteru. Nebudou-li ho brzdit zdravotní limity, věřím, že se může stát hráčem pro nejvyšší český basketbal s dalšími ambicemi. Petr může naplnit i ambice nad rámec českého basketbalu, na mezinárodní úrovni, kam ho může posunout právě jeho pracovní a vítězný charakter. I proto, že může nabídnout vysokou míru určité dovednosti pro svůj hráčský post jako je například střelba z dlouhé vzdálenosti včetně modifikací a důraz ve hře jeden na jednoho a na druhé straně může mít slušnou úroveň všech dalších dovedností, čímž by zvýšil míru hráčské komplexnosti.

Přečtěte si vizitky předešlých členů Projektu českých nadějí, Tomáše Šoukala, Gabriely Andělové, Lukáše Feštra, Sarah Beránkové, Jiřího Dedka, Anety Zuzákové, Petra Heřmana, Karla Aušprunka, Evy Moučkové, Šimona Puršla a Kamily Hoškové.

Zdroj foto: Václav Mudra, ČBF