Projekt českých nadějí – Jiří Dedek

Z talentované ostravské líhně ročníku 1995 zůstal ve zdejším BCM pouze Jiří Dedek. Již není pouze hráčem na černou práci, přes léto výrazně zlepšil střelbu a je zase o krok blíže svému snu.

Jaký je Tvůj cíl v basketbalové kariéře?

Určitě bych se rád dostal do nějakého slušného evropského klubu a živil se basketbalem. Mám rád Španělsko, ale i Turecko.

Osobní vzor, ať už basketbalista či kdokoliv jiný.

Vzor jako takový nemám. Líbí se mi spousty hráčů, proto si od každého snažím vzít to nejlepší z nich. Zmínil bych třeba D-Wadea.

Kteří trenéři Tě doposud v kariéře vedli a kterému vděčíš za největší posun ve Tvé hře?

Určitě bych zmínil Jiřího Pršalu, který mi dal základy basketbalu. Spoustu basketbalového umu mi dal také Michal Černík. Rád také vzpomínám na spolupráci s bratry Tremlovými, kteří mě vedli v repre U16/17.

Co považuješ za svou nejslabší stránku?

Vím, že pokud se chci prosadit, měl bych zlepšit všechny basketbalové činnosti. Určitě budu pracovat na technice své střelby a driblingu v plné rychlosti.

Co považuješ za svou nejsilnější stránku?

To bude asi obrana a v poslední době střelba TH.

Jak vzpomínáš na ME kadetů 2011?

Byl to obrovský zážitek a jsem rád, že jsem se ho účastnil. Dodnes vzpomínám na 5500 díváků v pardubické hale na finále proti Chorvatsku, ale i na všechny ostatní zápasy, skvělé diváky, radost z vítězství a výbornou partu.

Je největší Tvým kariérním úspěchem stříbro na ME U16 nebo stavíš něco ještě výš?

Určitě je to můj zatím největší úspěch a doufám, že k němu přidám další.

Následně na MS U17 nechybělo moc k postupu do semifinále. V čem hledat příčiny porážky s Chorvatskem?

Byl to zápas podobný těm ostatní na MS. Moc jsme chtěli Chorvatům oplatit finálovou porážku z ME. Tři čtvrtiny jsme hráli vyrovnanou partii, ale poslední čtvrtku nám došly síly, kterých měli Chorvati o hodně více.

V Litvě na světovém šampionátu do 17 let se z Tebe stala největší tříbodová hrozba týmu. Kde se to v Tobě najednou vzalo, protože jsi spíše vnímám jako hráč na černou práci?

Vždy jsem v týmu měl obranné úkoly, ale střelbu jsem celý rok trénoval a jsem moc rád, že se mi poctivá práce vrátila právě v době MS.

Z ostravské líhně talentů si po odchodu Davida Šuberta, Matěje Svobody a Radovana Kouřila zůstal v Ostravě jediný. Uvažoval si také o změně působiště?

Nějaké nabídky jsem měl, ale rozhodl jsem se dostudovat a odmaturovat v Ostravě a využít možnosti trénovat, popřípadě hrát v mužském týmu NH Ostrava.

Po odchodu zmíněného ostravského trojlístku, jak se sžíváš s podstatně větší zodpovědností na Tvých bedrech v týmu?

Snažím se pokaždé pro svůj tým v zápase odevzdat maximum. Postupně se sehráváme a zlepšujeme. Věřím, že i bez zmíněného ostravského trojlístku sezónu zvládneme.

Na konci minulé sezóny jsi v dresu NH Ostravy nakoukl do MNBL. Jak budeš vzpomínat na premiéru v nejvyšší české soutěži, udála se během ní nějaká zajímavá historka?

Byla to velká nervozita, ale v ten moment sem v tom nebyl sám. David (Šubert) měl také premiéru, tak jsme si z toho na lavičce dělali srandu. Vím ale, že můj první střelecký pokus z rohu přeletěl celý koš a následným nájezdem jsem takzvaně rozbil desku.

Co se Ti vybaví, když se řekne MS do 19 let 2013 v Praze a jak z vlastního pohledu hodnotíš své výkony za repre U19 v prvoligové přípravě?

Vybaví se mi obrovská akce, možná snad i vetší jak bylo ME. Od trenéra jsem moc šancí nedostal, takže vlastně není ani co hodnotit.


Jiří Dedek
Ročník: 1995
Výška: 190 cm
Post: 3
Současný klub: BCM Ostrava
Bývalí a současní trenéři: Michal Černík, Jiří Pršala, Dušan Hrdlička, Martin Večerka, Tomáš Růžička, Dušan Medvecký, Patrik Smažák
Basketbalové vzory: nemá


Jiří Dedek očima trenéra BCM Ostravy do 19 let Patrika Smažáka:

Nekompromisní hra do koše. Velice dobře za poslední roky zapracoval na střelbě. Ze začátku, kdy začínal na NHáčku, nebyl vyloženě střelec. Byl to vždycky poctivý dříč palubovky, který velice dobře brání a teď do toho přidal útočnou fázi, takže je nyní komplexní. Co bych vyzdvihl. Jeho největší předností je inteligence. Je to velmi inteligentní hráč, umí předvídat. Z toho těží jak v obraně, tak v útoku.

Slabou stránkou je snadné rozptýlení jinými vlivy, když se mu nedaří. Diskutuje s rozhodčími, trenérem či hráči a přestává se koncentrovat na hru. Občas to přenáší na ostatní hráče.

Má trošičku složitější povahu, ale jak jsem uvedl je to velmi inteligentním hráčem, a pokud pochopí, co profesionální basketbal obnáší. Na soupisce NH Ostravy už je a jednou by mohl naskočit do reprezentačního výběru. Co říkám každému, že má vše ve vlastních rukou. Bude-li tomu obětovat všechno, může to daleko dotáhnout. Dneska ti kluci mají otevřené dveře odejít do zahraničí, nicméně nejsem zastáncem tohoto trendu. Jsem názoru, že by se čeští hráči měli nejprve prosadit doma, a pak odejít případně ven. Zároveň je tu vyvstává otázka, proč ligoví trenéři jim nedávají tu možnost.

 

V příštím díle Projektu českých nadějí bude představena pivotka Sparty Aneta Zuzáková.

Přečtěte si vizitky předešlých členů Projektu českých nadějí, Tomáše Šoukala, Gabriely Andělové, Lukáše Feštra a Sarah Beránkové.

Chcete-li znát s předstihem informace z dalšího dílu, sledujte naše facebookové stránky Projektu českých nadějí.

zdroj foto: Xbasket.net

Dále rozhodně stojí za přečtení