Projekt českých nadějí – Aneta Zuzáková

V pořadím šestým členem druhé série Projektu českých nadějí je hráčka Sparty Aneta Zuzáková. Ve skrytu duše touží po reprezentační pozvánce a ví, že jedinou cestou je tvrdá dřina.

Jaký je Váš cíl v basketbalové kariéře?

Mým hlavním cílem je sen, asi jako každé basketbalistky proběhnout se po palubovce americké WNBA.

Osobní vzor, ať už basketbalista či kdokoliv jiný.

Můj osobní vzor je Jiří Welsch. Nejen kvůli jeho výkonům, ale i pro dobrou pověst, kterou má jako člověk.

Kteří trenéři Vás doposud v kariéře vedli a kterému vděčíte za největší posun ve vlastní hře?

Když jsem v 8 letech přišla na kroužek basketbalu do Rudné, vedla mě asi půl roku paní Košťčová, která pak zemřela. Po ní nastoupila moje sestra Nikola Hablová, která si po 2-3 letech domluvila spolupráci se Spartou, kde mě začala trénovat Hana Brejlová. Myslím, že Té vděčím za základy basketbalu a za to, jakým mě učila být člověkem. Když naše léta s Hankou skončila, začal mě trénovat Ondřej Zajíček, který mi pomohl v dalším basketbalovém růstu a vede mě do teď.

Co považujete za svou nejslabší stránku?

Určitě střelba levou rukou a doskoky.

Co považujete za svou nejsilnější stránku?

Bude to nejspíše střelba a občas přehled o hře.

Co děláte pro to, abyste byla pod bezednými koši lepší než ostatní?

Abyste byli lepší, nejde dělat nic jiného než trénovat, trénovat, posilovat své herní sebevědomí a pak zase trénovat. Basketu jsem přizpůsobila i školu, která mi umožňuje být za 2 minuty na hale a také mi povolila individuální plán, takže mám o 3 individuální tréninky týdně víc, než ostatní. Ale na tuto otázku lze i odpovědět i jinak. Vše je o vaší hlavě.

Jaký výkon či ocenění v dosavadní kariéře stavíte nejvýše?

Nemám žádnou stupnici a snažím se každý zápas zahrát co nejlépe. A pokud jde o ocenění, pár medailí a asi 3 sošky se mi v pokoji povalují, ale to není to, co mi dodává herní sebevědomí. Je krásné to mít, ale důležitější je pro mne výsledek celého týmu.

V minulé sezóně jste poprvé okusila nejvyšší ligu žen. V rámci baráže jste zasáhla do 4 zápasů. Jak vzpomínáte na tuto premiéru a pamatujete si první koš, zaznamenaný proti DSK Karlín?

Na premiéru si vzpomínám, myslím dost přesně. Seděla jsem na lavičce, klepaly se mi ruce i nohy a jediné co jsem si přála bylo, aby ten zápas už skončil.Ne, myslím, že to byla skvělá zkušenost, po které se cítím zkušenější, než holky, kterým nedal trenér šanci se tam podívat. První koš si bohužel nepamatuji, díky nervozitě, kterou jsem pravděpodobně prožívala.

V šestnácti letech jste se velmi rychle zabydlela v juniorské extralize. Proti Valosunu jste se dokonce blýskla 33 body. Byla jste překvapena, že se dokážete měřit i s o 3 roky staršími hráčkami?

Tak to vůbec ne. Basket, možná i jiné sporty se podle mě neměří na věk, ale na vaše zkušenosti a dovednosti. Nebo také na to, jestli se ráno dobře probudíte a to se mi myslím zrovna v ten den stalo.

Vaše výkony jistě neunikly reprezentačnímu trenérovi mládeže. Sníte, že si v létě obléknete dres se lvíčkem na prsou a pojedete na Mistrovství Evropy?

Ano, přesně to je mé tajné přání a když nevyjde tento rok, o to více budu pracovat, aby to byl ten příští. Ale ne vždy je to jen v mé moci.

Čím by Aneta Zuzáková trávila nejvíce času, kdyby nehrála basket?

To si dost přesně nedovedu představit, ale myslím, že má hlavní aktivita by byl facebook, poflakování se s kamarády a vymetání víkendových večírků.


Aneta Zuzáková
Ročník: 1996
Výška: 177 cm
Post: 1
Současný klub: BA Sparta Praha
Bývalí a současní trenéři: paní Košťčová, Nikola Hablová, Hana Brejlová, Ondřej Zajíček
Basketbalové vzory: Jiří Welsch


Aneta Zuzáková očima trenéra BA Sparty Ondřeje Zajíčka:

Aneta patří k nejlepším střelkyním obou extralig, takže její předností je především střelba ze střední vzdálenosti. Patří i k nejvíce faulovaným hráčkám, takže další z jejích silných stránek je i vnik do vymezeného území, kde se projevuje její velice dobrý cit pro míč, protože je schopna zakončovat i z velice těžkých pozic.

Co se týče jejích nedostatků, tak je to především její slabší levá ruka, čehož jsou si vědomi i soupeři a také toho při její obraně náležitě využívají. Měla by zapracovat i na střelbě z dlouhé vzdálenosti, aby rozšířila svůj útočný potenciál. Další slabinou, na které se snažíme také pracovat, je obrana, kde Aneta ne vždy odvádí stoprocentní výkony.

Kam by to Aneta mohla dotáhnout je spíše otázka pro ní. Již druhým rokem ji dáváme příležitost v 1. lize žen, kde sbírá zkušenosti i proti hráčkám, jež hrají ŽBL. Takže pokud bude tvrdě pracovat na svých nedostatcích a poradí si se svým dospíváním, tak právě ŽBL je soutěž, ve které by se jednou mohla prosazovat. Další výzvou, která před ní stojí, je účast v mládežnických reprezentačních výběrech, kde je na jejím postu ohromná konkurence, nicméně o to větší výzva to pro ni je. Jak jsem řekl na začátku, je to však jen a jen na ní, jak se svým talentem v následujícím období naloží. My, zde na BA Sparta, uděláme vše pro to aby svůj talent rozvíjet mohla.

 

V příštím díle Projektu českých nadějí bude představen hráč basketbalové akademie na Kanárských Ostrovech Petr Heřman.

Přečtěte si vizitky předešlých členů Projektu českých nadějí, Tomáše Šoukala, Gabriely Andělové, Lukáše Feštra, Sarah Beránkové a Jiřího Dedka.

Zdroj foto: archív Anety Zuzákové

Dále rozhodně stojí za přečtení