Pomalý rozjezd a velkolepý závěr. Parker získal titul MVP po právu

Tony to zvládl. Slavný francouzský rozehrávač dosáhl na další velký milník ve své bohaté kariéře. Tony Parker si v dresu San Antonia dokázal podmanit celou NBA, a to hned několikrát, triumf na mezinárodní scéně mu však chyběl. Až do nedělního večera. Právě Parker totiž dovedl Francii jako její nejlepší střelec až na evropský basketbalový vrchol. Zkompletoval tak celou sadu medailí z mistrovství Evropy. V roce 2005 dosáhli Francouzi i s Parkerem v sestavě na bronzovou medaili, o šest let později v Litvě skončili těsně pod vrcholem a brali stříbro. Letos to konečně vyšlo, poslední medaili do sbírky získali kromě Parkera i veteráni Boris Diaw, Mickaël Gelabale a Florent Piétrus.

Na zlatém kovu však měl největší zásluhu právě Parker. Jedenatřicetiletý hráč měl téměř 20 bodů na utkání, byl nejlepším střelcem závěrečné fáze turnaje, navíc střílel s úspěšností přes 50 procent a nebýt jeho, Francouzi by letos znovu ztroskotali na Španělsku. Trofej pro nejužitečnějšího hráče turnaje putovala do správných rukou.

Pomalý rozjezd

Francouzi na začátku šampionátu nepřipomínali tým, který by měl bojovat o medaile. Ze základní skupiny sice postoupili z prvního místa, ale především úvodní porážka s Německem byla šokující. A co si budeme nalhávat, Izrael, Belgie nebo Velká Británie nebyly pro Francouze žádným velkým soustem. Také samotný Parker nemohl najít správný rytmus a experti se začali obávat jeho únavy po velice náročné sezóně. Na tyto náznaky však francouzská hvězda odpověděla 48 body v posledních dvou utkáních.

Osmifinálové duely rozhodně neprobíhaly podle představ trenéra Colleta. Porážku se silnou Litvou dokázali jeho svěřenci kompenzovat vítězstvím nad Lotyšskem. Díky průběhu skupiny nakonec nevadila ani porážka se Srbskem. V této fázi turnaje se samotný Parker hodně trápil. Proti Litvě si francouzský rozehrávač připsal pouze 11 bodů, Srbové jej dokonce udrželi na 10 bodech při střelbě pod 35 procent. Pak ale přišly velké chvíle trojnásobného vítěze NBA.

Jízda proti Španělům

Ve čtvrtfinálové bitvě se Francie postavila pořadatelskému Slovinsku, notně hnanému vlastními fanoušky. Zápas probíhal v duchu minisouboje rozehrávačů z NBA. Zatímco Goranu Dragičovi se střelecky nedařilo, Parker po hřišti neúnavně létal a s 27 body byl jasně nejlepším střelcem zápasu.

Vrchol Parkerovy formy měl teprve přijít. V souboji s hlavním favoritem ze Španělska ztratili úřadující mistři Evropy během druhého poločasu slibný náskok a Francouzi vedení svým ústředním rozehrávačem dotáhli zápas až do prodloužení. Parker a Antoine Diot byli při klíčových trestných hodech neomylní a Francie trochu nečekaně postoupila do finále. Nejlepším hráčem duelu byl opět Tony Parker, autor 32 bodů a šesti doskoků. Jeho pět ztrát dokonale nahradilo neuvěřitelných 11 získaných faulů. Odveta za předloňské finále se povedla na jedničku.

Ukázky ze zápasu Francie – Španělsko

Zlato za týmový výkon

Finálový duel připravil divákům nádhernou podívanou, obzvlášť z francouzské strany. Parker, do té doby nejlepší hráč Francie, se rozjížděl na neutrál, ale jeho bodový příspěvek výrazně nescházel. O to více si hráči galského kohouta mohou triumfu vážit. Dokázali turnaj ovládnout jako tým. Ve finále táhli za jeden provaz a postupně se dařilo všem důležitým článkům družstva. Parker s Diawem se připojili ke konci duelu, kdy se Litevci snažili krájet z náskoku Francouzů. I přes horší střelbu nasbíral Parker 12 bodů a získal na sebe hned sedm faulů.

Cesta Tonyho Parkera ke zlatu

MVP ve správných rukou

Trofej pro nejužitečnějšího hráče turnaje nemohl získat nikdo jiný než Parker. Lídr francouzského týmu dokázal podržet své spoluhráče, i když se jim nedařilo. Až na dva výpadky si stále držel vysokou formu, a to odehrál v sezóně více než sto zápasů.

Jedenatřicetiletá hvězda získala aspoň mírnou satisfakci za neúspěch ve finále NBA. Kromě vytoužené zlaté medaile byl Parker korunován na MVP Eurobasketu. Nutno říci, že po právu.

Zdroj foto: Christopher Johnson, Flickr