Pane Jamesi Naismithe, děkujeme, že jste dal světu basketbal!

Dnes, dne 6. listopadu, se před 151 lety narodil James Naismith, duchovní otec hry zpod bezedných košů.

Řekne-li se basketbal, vybaví se většině, že se jedná o americký sport. Není to pravda. Světu tuto hru dala Kanada, mající vedle ledního hokeje další primát.

Roku 1861 se James Naismith narodil v kanadském Almonte, aby o 30 let později začal psát historii basketbalu. Na americké univerzitě ve Springfieldu jako učitel tělesné výchovy dostal za úkol vymyslet sportovní aktivitu pro zimní měsíce. Bylo potřeba umravnit nevychovanou mládež a zabavit ji. Mezi další podmínky se řadilo, aby na hru nebyly potřeba velké prostory a hra byla spravedlivá pro všechny hráče a nepříliš surová.

Doktor Naismith po 14 dnech přemýšlení, hledání inspirace v populárních sportech (v té době ragby, lakros, fotbal, lední hokej a basebal) a hrách z dětství sepsal 13 základních pravidel pro hru, jíž nazval Basket Ball. V roce 2010 byl ručně psaný originál těchto pravidel vydražen za 4,3 milionu dolarů. Z 13 pravidel jich 12 platí dodnes.

Historicky první basketbalový zápas se odehrál v prosinci 1891. Hrála proti sobě devítičlenná družstva s fotbalovým míčem a úlohu koše plnil koš na sběr broskví.. Zakázán byl jakýkoliv pohyb hráčů s míčem, předávat si jej mohli pouze za pomoci přihrávek. Driblink nebyl povolen. Zápas skončil hubeným skórem 1:0 a autorem jediného koše byl William R. Chase.

U studentů si Basket Ball okamžitě získal popularitu a z dalších škol se začaly množit dotazy na pravidla. 15. ledna 1892 vyšel jejich soupis ve školním časopise „Triangle“. V něm byla nová hra přejmenována na Naismith Ball. Tento název sám zakladatel odmítl, a tak zůstalo u celosvětově známého basketbalu.

Roku 1898 se Naismith stal prvním basketbalovým trenérem, když se ujal kormidla kansaské univerzity. Ironií osudu je, že jeho bilance 55 vítězství a 60 porážek je jedinou negativní v historii Univerzity Kansas.

Netrvalo to dlouho a basketbal se stěhoval za moře. Po Francii a Brazílii v roce 1897 zamířil na české území. Na prahu 20. století putoval do dalších kontinentů, Austrálie a Asie.

V roce 1939 po devítidenním boji James Naismith podlehl následkům silného krvácení do mozku a dne 19. listopadu tento svět navždy opustil. Zanechal po sobě 5 dětí a posmrtně byla uctěna jeho památka. Jeho jméno nese celá řada basketbalových ocenění, je uveden v několika síních slávy. V síni slávy Jamese Naismithe je v současnosti 314 basketbalových osobností či týmů, z nichž namátkou jmenujme chorvatskou legendu Dražena Petroviče, vlastníka Los Angeles Lakers Jerry Busse, spoluzakladatele Nike Phila Knighta, generálního ředitele reprezentace USA Jerry Colangelo či barcelonský Dream Team z roku 1992.

V současné době má basketbal na celém světě přes 300 milionů hráčů, stal se jedním z nejoblíbenějších sportů a za to vše vděčíme Jamesu Naismithovi.

Děkujeme!

Zdroj foto: Doug Symington

Dále rozhodně stojí za přečtení