O víkendu začíná extraliga U17

O víkendu 11. -12. 10.2014 proběhnou první dvě kola extraligy U17.

Na začátek by bylo vhodné představit všechny hrající týmy podle umístění v minulé sezóně.

 Jediným nováčkem je celek Slavoj BK Litoměřice. Ten do extraligy postoupil po loňské velmi úspěšné sezóně, když v kvalifikaci porazil Vysočinu. Tým je doplněn o několik posil z Chomutova a bude zajímavé, jak se tento nováček prosadí, protože kdo někdy hrál v Litoměřicích, tak ví, že zde umí diváci vytvořit velkou atmosféru. I proto v minulé sezóně byl Slavoj doma neporažen.

 Druhým týmem, který postoupil z kvalifikace je GBA Sparta Praha. Té minulá sezóna nedopadla určitě podle představ. Po základní části byla na předposledním 11. místě i po odehrání play-out. Letos má však tento tým jiné ambice, jelikož byl doplněn o dva reprezentanty. Jeden z nich je písecký Švarc, hájící české barvy na ME U16 a druhým je odchovanec z Holic, tahoun v minulé sezóně stříbrných Pardubic U15, Marek Welsch.

 Deváté místo obsadili v loňské sezóně Orli Prostějov. Po základní části byli o příčku níže. Účast v extralize si zajistili po vítězství ve skupině play-out. Tento tým by měli táhnout dva reprezentanti U16. Domácí odchovanec Váňa a kroměřížský rozehrávač Nábělek. Prostějov se bude určitě snažit, aby měl více výher, než pouhých 7 v loňském ročníku.

 Druhým týmem v play-out, který nemusel hrát baráž je BC Nový Jičín, po základní části na 9. místě. Nový Jičín měl stejně bodů jako Prostějov, naštěstí v obou vzájemných zápasech byli o bod lepší. V play-out se týmu moc nedařilo a bude tedy zajímavé sledovat, jak se tým připravil na novou sezonu.

 Osmé místo obsadila BCM Slezská Ostrava a mohla si tak zahrát play-off. Tam, bohužel pro Ostravu, narazili na pozdější vícemistry z USK. Jak je známo, tak tento tým spolupracuje s Příborem a uvidíme, jestli v této sezóně své umístění vylepší.

 Dalším týmem poraženým v play-off jsou Sršni Sokol Písek, kteří po základní části hájili 6. pozici. Kádr postrádá svoje tahouny. Švarc odešel do GBA, Gareis do USK a Krejčí hraje ve Španělsku. Tým bude za to doplněn o tři hráče z Jindřichova Hradce a zůstává tu reprezentační pivot Pták.

 Velké zklamání zažili po play-off hráči JBC Brno, když byli vyřazeni ve čtyřech zápasech Sokolem Pražským. Brnu se základní část celkem povedla, po té co skončili na 4. místě. Do letošní sezóny kádr také posílil. Za Brno si zahraje kyjovské duo Čada-Chludil a talent z Havlíčkova Brodu – Šulc.

 Ještě smutnější byli hráči týmu BK Lokomotiva Plzeň, protože v play-off padli po čtyřech vyrovnaných zápasech s Nymburkem. Plzni se základní část vyvedla na jedničku a jen kvůli horšímu skóre obsadili druhé místo a byli velkým favoritem pro final-four. Velkou sílu bude mít Plzeň pod košem, kde mají dva reprezentanty Výchu a Kozáka.

 Velkým překvapením minulé sezóny je BCM Nymburk. Ten nakonec obsadil 4. místo. Do play-off postupovali ze 7. místa a porazili tam výše zmiňovanou Plzeň. Do Nymburka přišlo hodně nových hráčů. Z Josefova Zajíček, Drtina a reprezentant Novotný. Dále kolínský Nečas, hradecký Štěpán, Kulich, Mráz a další. Většina hráčů už v Nymburce působí minimálně jednu sezónu. V této sestavě budou mít premiéru.

 Bronzovou medaili získal TJ Sokol Pražský po základní části hájící 5. místo. V play-off se jim podařilo porazit Brno. V semifinále final four však prohrál s pozdějšími mistry z Pardubic. V souboji o třetí místo dokázal porazit Nymburk. Tomu se zranili klíčoví hráči. Důležité je taky připomenout, že tento tým před dvěma roky vyhrál MČR na domácí půdě. Letošní sezónu budou hrát opět ve stejném složení jako v mistrovské sezóně, a tak je považuji jako za jednoho z favoritů soutěže.

 Stříbrnou medaili bral celek USK Praha, ten byl po základní části dokonce na místě prvním a měl tak možnost pořádat final four na domácí palubovce. V semifinále si poradil s Nymburkem. Ve finále nestačil na Pardubice. Ty měly více dvouciferných střelců. Do USK přišel písecký Gareis a ze Sparty Taussig.

 Loňskými mistry byly BK Synthesia Pardubice, po základní části na třetím místě. Pardubicím se povedlo jak play-off, tak především final four, kde hráli asi nejlepší basket. Z Pardubic odešel rozehrávač Welsch. Do týmu naopak přišel hořický odchovanec, který hrál poslední sezóny za Josefov, Vrťátko a z Jindřichova Hradce Picka.

 Obhájí Pardubice titul? Nebo vyhraje Sokol Pražský jako před dvěma lety? V letošní sezóně má však naději každý a já věřím, že uvidíme hodně vyrovnaných zápasů a hlavně hezký basket!

 V letošní sezoně se Vám budu snažit přinášet objektivní zprávy z extraligy U17. Chtěl bych, aby představitelé zúčastněných týmů si nenechávali své pocity z odehraných zápasů pro sebe a zveřejnili je včas na webových stránkách svých klubů, nebo je mohou poslat i na mou e-mailovu adresu: basketacek5@seznam.cz.

Děkuji Vám předem za spolupráci, prosím o toleranci a přeji všem klubům mnoho zdaru v jejich hře a hráčům přesnou mušku a co nejméně úrazů.

Zdroj foto: Sportmade, facebook