O brněnské kvalifikační záři, Patriku Audovi

Svěží brněnský vítr a čerstvá krev v podobě Patrika Audy se bije jako lev za český tým. V jeho hře je znatelný rukopis čtyřletého působení v zámoří v NCAA za Seton Hall, hra 1 na 1 a do těla mu není cizí. V Gruzii byl hráč s číslem 4 nejlepším střelcem s 18 body a zásluhou jedenáctibodového příspěvku proti Maďarsku se také stal kvalifikačním lídrem lvům ve skórování. Brzy pětadvacetiletá podkošová opora Čechů se rozpovídala pro Xbasket.net s detailem na postup jeho kariérou.

Jak zásadní komplikací byla absence Tomáše Satoranského proti Maďarsku?

Kdyby Tomáš hrál, nejspíše by byl výsledek jiný. V přípravě jsme odehráli několik zápasů bez něj, a tak jsme věděli, že to jde. S ním by to samozřejmě však bylo lepší. Jsme tým, co hraje dobře jako tým a s absencí se dokážeme vypořádat.

Vydal si se cestou akademie na Kanárských ostrovech, poté NCAA a brzy působení v Polsku. Jak ji zpětně hodnotíš?

Jedná se o to nejlepší, co mě potkalo. Dalo mi to úplně jiný start do života. Naučilo mě to hrozně moc. A díky tomu jsem tam, kde jsem.

Tušíš, kolik svalové hmoty si přibral během působení mimo mateřskou zemi?

Na Kanárech jsme hodně trénovali, tam jsem možná trochu shodil na 95 kilogramů, jinak jsem se točil kolem stovky. Po čtyřletém pobytu v USA mám 105 až 110 kilo. Přes léto není překážkou 110 dosáhnout, protože jsme chodili čtyřikrát do posilovny. Bere se tam ohled hodně na sílu, více než kdekoliv na světě. Životní styl, jídlo je hodně jiný.

V mládežnických reprezentacích jsi příliš neodehrál, avšak ses dokázal prosadit do seniorské reprezentace. Bohužel v České republice se často stává, že opory mládežnických reprezentací se následně horko těžko prosazují v mužském nároďáku. Čím si to vysvětluješ?

Těžko říct. Je hodně velký rozdíl, jak se trénuje s mladšími kluky u nás a v Americe. V Americe je sport propojený se školou a práce je dennodenní. Každý se snaží do všeho dávat sto procent. Myslím si, že u nás ubývá trenérů, kteří chtějí s mládeží pracovat. I z dětí nechce ten sport vesměs nikdo dělat. Všichni sedí doma u televize. Když jsem hrál já za žáky, bylo pět, šest basketbalových týmů. Dnes je možná jeden. Díky tomu, že kluci chtějí sotva hrát a trenér se bojí na ně tlačit, aby mu neřekli, že na to kašlou.

Předpokládám, že v USA je zautomatizovaný přidávat si po tréninku a u nás to nebývá zvykem. Myslíš si to?

Určitě. Já jsem v hale zůstával a přidával jsem si. Musím přiznat, že mě to naučil rok na Kanárech. Tady jsem poznal, co je to opravdu dřina. Čtyři roky v Americe to bylo oproti tomu nic. Kamil Švrdlík tam byl taky a oba víme, co znamená trénovat třikrát denně a jet naplno. To nám dalo hodně a naučilo. Dodalo americkou mentalitu, že k úspěchu vede dělat víc než ostatní. To je celý.

Tvou první evropskou štací po univerzitě bude Polsko. Proč právě tato soutěž?

Měl jsem z Polska nabídku. Ostatní nabídky nebyly tolik lákavý. Podepsal jsem v úplně novém týmu v soutěži. Myslím si, že polská liga je kvalitní. Je to poměrně mladý tým. Bude tam se mnou Američan Mitchell z Ústí a Slovák Baťka. Budou jenom tři cizinci a zbytek poměrně mladí domácí kluci, takže čekám hodně minut. A na první rok je to ideální, abych se v Evropě rozehrál.

Cíl kariérní? Španělsko, kam jsi měl nabídky, než si odešel do Ameriky?

Určitě, Španělsko. Zároveň by mě nevadilo zůstat v Polsku a hrát za nějaký tým hrající VTB ligu, EuroCup či Euroligu. Jakákoliv liga by měla lákala, ať Španělsko či Itálie.

Jak by ses charakterizoval jako hráč? Co Tvé srovnání s Honzou Veselým, oproti němu si lepší střelec?

Honza je vyšší a atleticky lepší. Na druhou stránku to můžu kompenzovat střelbou i z dálky. Můžu pokaždý udělat něco jiný, jednou najet, hrát z posta, vystřelit a ani přihrát do lepší pozice mi nedělá problém.

Jméno Patrik Auda zní v písni Dopředu a zpět od Sergeie Barracudy. Jak k tomu došlo?

Hodně lidí si myslí, že jsem za to zaplatil. Pravda je taková, že jsem to zjistil, až samotná písnička vyšla na AK Mixtapu od Sergeie a Pastora. Vůbec jsem nevěděl, že tam něco takového bude. Kluci se jako jedni z mála interpretů vyznají v basketu a ve svých dalších písních používají jména i jiných basketbalistů. Se Sergeiem a Pastorem se znám i osobně a už roky poslouchám jejich hudbu. Určitě patří mezi špičku českého rapu. Zajímavostí je, že ve videoklipu toho songu je Michal Medvecký, co hraje za NH Ostrava.

Zdroj foto: Václav Mudra, ČBF