Nymburské soukolí na rozehrávce dře, Jiří Welsch na jedničku nepatří

Český mistr odmítl možnost vyhoupnout se do čela eurocupové skupiny J a ve druhém duelu fáze TOP16 podlehl po boji rozdílem 5 bodů Valencii.

„Byl to zvláštní zápas,“ začínalo hodnocení domácího trenéra Ronena Ginzburga. Zápasu, v němž se ve vlnách měnila nálada v obou táborech. Nejprve se španělský celek ujal vedení, jež udržoval téměř do konce první půle. Na nymburskou stranu stav překlopily smeče Drew Naymicka a daly Středočechům mírné poločasové vedení 40:39.

nymburk_rozcviceni_zdroj_xbasket-net_

Více jak dva a půl tisíce diváků ve třetím dějství přihlížely razantnímu nástupu hostí. Svěřenci Velimira Perasoviće se shodnou sérií 18:1 jako minulý týden doma s Rigou dostali do trháku a po smeči Justina Doellmana vedli v 30. minutě již 49:67.

Bezmála dvacetibodové manko nutno přičíst na vrub 8 nymburským ztrátám v tomto úseku hry, za poločas jich měli pouze 6. Většiny ztracených míčů se dopustil Jiří Welsch. Ten z palubovky slezl na pouhých 53 sekund a velkou část zápasu odehrál na jemu cizí pozici 1. Sice k 7 asistencím připojil 8 bodů, ale na ně potřeboval 10 střel. Holický rodák se často utápěl v přemíře driblinku, viditelně mu ubývalo sil, ale bojovnost mu nelze upřít.

Dirigentskou taktovku mají v popisu práce Demond Carter a Miljan Pavković. Druhému zmíněnému se tentokrát v pardubické hale nedařilo a za 9 minut se dopustil 2 ztrát. Na vině jsou zdravotní problémy, jimiž si černohorský rozehrávač v posledních dnech prošel. Nedávná americká posila za necelých 14 minut zaznamenala více faulů (4) než bodů (2).

Rozehrávači Valencie uspěli na celé čáře ve vzájemném měření. Jen týden po zranění krku naskočil překvapivě do zápasu Rodrigo San Miguel a novým eurocupovým maximem 14 bodů zásadně promluvil do průběhu zápasu. Jeho náhradník Stefan Marković přidal 6 asistencí a 3 získané míče.

nbk-valencia_naymick_zablokovan_zdroj_xbasket-net_

Ztichlou halu uvedli do varu Radoslav Rančík a především Lukáš Palyza. Ten 121 sekund před koncem dvěma trojkami v krátkém sledu zcela vymazal šestnáctibodový deficit a za vyrovnaného stavu 76:76 donutil hosty k oddechovém času. Pevné nervy prokázal následně Justin Doellman, jenž v časové tísni střelou po obrátce upravil na 76:78 a vzápětí zvýšil na čtyřbodový rozdíl. Nymburský pokus o zvrat byl zmařen ztrátami nejlepšího střelce zápasu Radoslava Rančíka, autora 24 bodů, a tak vítězství 77:82 putuje na Pyrenejský poloostrov.

ČEZ Basketball Nymburk-Valencia Basket 77:82 (17:25, 40:39, 51:67)
Body: Rančík 24, Palyza 18, Benda 10, Welsch a Naymick 8, Hruban 3, Nečas, Carter a Efevberha 2, Pavković a Pomikálek 0 – Dubljević 19, Doellman 18, San Miguel a Kelati 14, Faverani 8, Pietrus 7, Keselj 2, Marković a Liščuk 0.