Nymburk narazí v Eurocupu na staré známé

Nový ročník Eurocupu je za dveřmi. Během šesti týdnů se od 7. listopadu do 12. prosince utká 32 klubů ze 17 evropských zemí v osmi základních skupinách systémem “každý s každým, doma venku” o postup mezi nejlepších šestnáct celků. Ty budou od 9. ledna do 13. února bojovat ve čtyřech skupinách dle totožného systému o postup do čtvrtfinále, kam postoupí polovina z nich.

Semifinále a finále bude mít naproti tomu odlišný formát než v předchozích letech. Vedení soutěže upustilo od pořádání závěrečného turnaje Final Four a obě semifinále budou sehrána systémem doma venku ve  dnech 20. a 27. března. O vítězi rozhodne v případě stejného počtu vítězství rozdíl skóre z obou zápasů. V úvodních semifinálových zápasech se navíc nebude v případě nerozhodného výsledku prodlužovat. Finálový zápas pak bude sehrán na neutrální půdě 13. dubna a vítěz si zajistí místo v Eurolize pro sezonu 2013/2014.

Dnešní losování v Barceloně rozhodlo o tom, že síly českého mistra prověří v základní skupině A trio Hapoel Jeruzalém, Budivelnik Kyjev a BC Prienai. Celek z Polabí tak narazí na soupeře, s nimiž se již v minulosti v soutěži utkal.

Nejznámějším ze tří výše uvedených klubů je bezpochyby izraelský Hapoel Jeruzalém. Nymburk na něj narazil před dvěma lety; v Pardubicích hráči z Polabí zvítězili 73:67, v odvetě podlehli 91:82. Vítěz tehdejšího ULEB cupu z roku 2004 má ve své domovině smůlu – tamní jasnou jedničkou je Maccabi Tel Aviv a vystoupit z jeho stínu se nesmírně obtížné. I proto má Hapoel ve své sbírce jediný mistrovský titul. V klubu se během let objevila celá řada vynikajících hráčů a nejinak je tomu i letos. Velkou rybou, která uvízla v jeruzalémských sítích, je americký pivotman Craig Smith. Robustní hráč má za sebou přes 400 zápasů v NBA a právě on má být v nadcházející sezoně hlavní údernou zbraní Hapoelu. Připočteme-li k němu bleskurychlého krajana Jacoba Pullena nebo velezkušenéro Meira Tapiro, bude mít zkušený trenér Drucker z čeho vybírat.

Ukrajinský Budivelnik Kyjev se snaží oprášit zašlou slávu let minulých. Jeho dres v minulosti oblékala taková esa jako Analolij Polivoda, Sergej Bělostěnyj, Vladimir Tkačenko nebo Saša Volkov. Co víc, v roce 1989 se celku z metropole Ukrajiny podařilo získat titul mistra Sovětského Svazu. V dalších letech se postupně dostavily finanční problémy, v posledních letech je ovšem klub zpátky na výsluní. Před dvěma lety došel v Eurocupu do čtvrtfinále, loni mu jen těsně utekl domácí titul. Vedení se v letní přestávce podařilo přivést kvalitní posily (Delaney, Šalenga, Drozdov) a pod vedením lotyšského kouče Bagatskise hodlá Budivelnik znovu rozčeřit pohárové vody.

Litevský tým z malého městečka Prienai patří rovněž mezi celky, s nimiž již Nymburk změřil síly. Stalo se tak v loňské sezoně; v Litvě český mistr zvítězil 91:79, v odvetě však překvapivě podlehl 80:83. S ohledem na omezené finanční možnosti letos litevský tým vsadil na dravé mládí a současný kádr je tvořen téměř výhradně domácími hráči. Většina z nich vyšla z líhně Žalgirisu Kaunas nebo Lietuvosu Rytas Vilnius a podceňovat je by bylo trestuhodnou chybou.

Foto: ČEZ Basketball Nymburk

Dále rozhodně stojí za přečtení