NÁZOR EXPERTŮ: Byli Kouřil s Feštrem vhodnou volbou na rozehrávku?

Tento článek vznikl i jako reakce na původní článek „NÁZOR: Mistrovství světa se blíží. Koho ke Kouřilovi na rozehrávku?“ a po vystoupení českého týmu v základní skupině. Název bych upravil na „koho na rozehrávku“. Obecně nejsem „fanouškem“ stylu hry Kouřila, a proto jsem se zeptal na názory basketbalových expertů – Jakuba Velenského, Romana Bednáře a Jiřího Hofírka.

Otázky byly formulovány obecně i k týmu a osobnosti jsem nechal volně mluvit. Článek dočasně „spadl“ pod redakční stůl, myslím však, že názory zmíněné jednotlivými osobnostmi jsou zajímavé a stojí za Vaši pozornost. A jak to vidíte vy fanoušci našeho týmu? Diskuze a případné připomínky jsou vítány jak pod článkem, tak případně na mém mailu – jiri.pavyza@xbasket.net

Ptal jsem se na následující:

1. Jak hodnotíte vystoupení českého týmu na MS U19?
2. Jak hodnotíte výkony rozehrávačů na MS U19?
3. Petr Jachan na tiskové konferenci uvedl, že nemáme adekvátní náhradu za Radovana Kouřila, souhlasíte s jeho názorem?
4. Chybí Vám někdo z širší nominace, případně někdo další z rozehrávačů v konečné nominaci?
5. Co říkáte na zapojení zahraničních hráčů? ( Švandrlík, Pecháček…)

Jakub Velenský – basketbalový expert ČT, rozhrávač

1. Vidím dobré momenty ve hře, bohužel svět nám celkově ujíždí. Jsme schopni konkurovat do kategorie do 16 let a následně začínáme stagnovat. Celkový koncept máme postavený na střelbě z dálky. Chybí mi v naší hře hra 1-1, což ostatní týmy preferují. A samostatnou kapitolou je rozehra našeho týmu.

2. My nemůžeme spoléhat právě na hru 1-1 a musíme proto spoléhat na hru systematickou dle šablon, systémů, akcí a to musí dirigovat naši rozehrávači. Trenér vzal dva Kouřila a Feštra. Ani jeden dle mého názoru se nepotkal s ideální formou, i když Kouřil je ještě o rok mladší. Feštr je zvyklý na extraligu, kde ho tolik nebrání. Dle mého ani v NBL se nevyvíjí takový tlak na hráče s míčem. Toto dělá oběma obrovské problémy. Oni se soustředí na to, aby vůbec dostali míč přes půlící čáru a pak nestíhají dirigovat hru. Vypadalo to tak, že oni vezmou míč, ve vypjatých momentech dvacet vteřin driblují, poté v posledních pěti vteřinách to vezmou na sebe a následně volí krkolomnou střelu. Oba mají velmi nízké procento střelby. U ostatních týmů rozehrávači nedriblují, přihrají a snaží se vytvořit pozici.

3. Na tomto turnaji se potvrdilo, že Feštr je adekvátní náhrada. Je v cca 70% pobytu na hřišti lepším hráčem než Kouřil, ale jsem mu osobně i řekl, přechází střelecké pozice. Naopak Kouřil se toho nebojí, bohužel se však nepotkal se střeleckou formou, kterou třeba měl na předloňském ME v Pardubicích.

4. Mě osobně chybí například plzeňský Kozina, který táhl letošní plzeňský úspěch. Ten má ještě sice ještě čas, ale mohl zde vyběhnout na dvě tři minuty. Dle mého však zde máme nejlepší hráče, škoda však zranění Dana Truhláře, který měl dobrou formu v přípravných utkáních. Křídla máme solidní, Šafarčík odvádí dobrou práci. Šoula s Křivánkem dobře brání.

5. Začnu Pecháčkem. Na pozici pivotů máme Peterku a Slaninu. Peterka je náš nejlepší hráč na turnaji. Pecháček to má těžké v tom, že ve vyrovnaných utkáních chodí na dvě tři minuty, aby si tito dva mohli odpočinout, případně pokud mají problém s fauly. Švandrlík je takový otazník. On když dostane minuty, tak neudělá nic jiného než, že vystřelí z dlouhé vzdálenosti. Přínos od cizinců jsem čekal větší.

Roman Bednář – trenér mládeže, ex-trenér NBL

1. Ja si myslím, že to vystoupení můžu hodnotit stejně jako většina basketbalové populace hodnotit jako lehké zklamání. Věřil jsem, doufal jsem, že postoupíme do osmifinálové skupiny, abychom se konfrontovali s dalšími dobrými týmy, abychom měli o co hrát.

2. Jsem překvapený, že na pozici rozehrávačů máme slabinu. Od Kouřila jsem čekal, že ta jeho hra bude mít evropské, respektive světové parametry. Trochu jsem čekal, co předvede Feštr. Jeho hra zůstala na stejné úrovni jako když hraje v NBL. A mám pocit, že neplní roli rozehrávače jak je potřeba, trochu předržuje míč. Někdy naopak on dokáže balón poslat dopředu lépe než Kouřil. Kouřil, jeho výkony jsou slabší, než jsem viděl v přípravě. V přípravě se mi líbil na pozici rozehrávače více než Feštr.

3. Nesouhlasím s tím. Myslím, že tam jsou alternativy, jak tým může hrát. Nejsem však obeznámen s rolemi jednotlivých hráčů a útočnou organizací týmu, ale trošku mi chybělo využití Šouly, který může na pozici rozehrávače alternovat. Není to úplně typický rozehrávač. Možná jak naši ústřední rozehrávači naši hru zpomalovali, živelnost a průbojnost Šouly by mohla něco přinést. Při komunikaci s kolegy trenéry jsme se shodli, že je tam několik hráčů, s kterýma si mohl Šoula rozumět. Peterka určitě, ten je z jeho týmu. Hráči jako Pecháček, nebo Slanina by se dokázali na jeho styl hry adaptovat.

4. Toto si netroufnu říct. Nevzpomenu si na jméno, které by mi v nominaci vyloženě chybělo.

5. Švandrlík, předpokládám, že nízká „minutáž“ má svůj důvod. Osobně jsem ho neviděl v přípravě ani na turnaji, ani v přípravě, abych to mohl posoudit. U Pecháčka souhlasím s tím, že by mohl hrát víc. Četl jsem rozhovor s trenérem týmu Jachanem, který komentoval hru Pecháčka v tom smyslu, že často hraje dál od koše. Jestli je to hra typická pro něj, myslím si, že by se tato dovednost měla využít. Já jsem čekal, že bude hrát víc.

Jiří Hofírek – basketbalový expert xbasket.net, ex-trenér NBL

1. Hodnotím to ze dvou pohledů. Z pohledu výsledku je to nelichotivé. Z pohledu hráčů se dá mluvit o střídavé úspěšnosti. Ve většině utkání jsme měli fáze, kdy jsme byli konkurenceschopní, hráli jsme dobře. Žel, žádné utkání nebylo takové, že bychom výkon udrželi celou dobu, proto jsme také neuspěli.

2. Myslím si, že právě výkon rozehrávačů byl jeden z důležitých faktorů, proč se nám nepodařilo dopadnout lépe. Protože si myslím, že oba rozehrávači nepředvedli, na co mají. Myslím si, že oba nejsou špatní hráči. Určitě ani jeden z nich nezahrál tak, jak oni i fanoušci by si představovali.

3. Myslím si, že Kouřil je náš nejlepší rozehrávač, aktuálně v mládežnických kategoriích, avšak to neznamená, že musí hrát čtyřicet minut.

4. Musím se přiznat, že se takto z venku musím vzácně shodnout s trenérem. Neznám však konkrétní klima v týmu. Takže možná na pozici desátého až dvanáctého hráče by byla možná nějaká výměna z hlediska toho, že hráč by víc žil s týmem, více fandil a méně mu záleželo na tom, aby se dostal na hřiště. Nicméně co se týče nominace hráčů, co mají hrát, mi chybí pouze zranění Heřman a Truhlář. Co se týče rozehrávačů mám stejný názor jako trenér – nominace Feštra a Kouřila je správná.

5. Překvapilo mě, že Švandrlík nedostával větší prostor, předpokládám, že nízká „minutáž“ má svůj důvod. Pecháček se mi zdálo, že je na tom individuálně dobře, avšak měl problémy s týmovou souhrou.

Na rozehrávce se mi více líbil?

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj foto: Václav Mudra, ČBF

  • Martin Čarnecký

    v anketě mi chybí možnost „oba hráli špatně, ale nikdo lepší není“

  • Petr

    Osobně si myslím, že Honzák by nebyl vůbec špatná volba! Ano, sice to není žádná star, která vyčnívá, ale jeho výkonu jsou stabilní a dirigentské schopnosti podle mého názoru na mnohem vyšší úrovni, než u obou těhle „rozehrávačů“, nemluvně o fyzické stránce…