Kluby na MS: Nejvíc hráčů obléká dres Realu a Galatasaraye

Mistrovství světa ve Španělsku je v plném proudu, ale na vítěze si počkáme až do 14. září. Malá vítězství ale mohou slavit kluby, jejichž hráče nominovali na tak prestižní událost. Je to pro tým velmi dobrá vizitka, která dokazuje, že družstva s hráči umí pracovat. V Evropě je hned několik klubů, které mají v národních týmech alespoň čtyři zástupce. V tomto ohledu mají nejlepší statistiku španělský vicemistr Real Madrid a turecký vicemistr Galatasaray Istanbul.

Real Madrid – 8 hráčů

Facundo Campazzo, Andrés Nocioni, Rudy Fernandez, Sergio Llull, Sergio Rodriguez, Felipe Reyes, Jonas Mačiulis, Joannis Bourousis

Hned osm hráčů kádru Realu Madrid bojuje za své země na mistrovství světa. A takřka všichni patří k důležitým oporám svých národních týmů. Argentina se spoléhá na Andrése Nocioniho a Facunda Campazza. Nocioni má zkušenosti s NBA, zatímco Campazzo přestoupil do velké soutěže až letos. V posledních letech hrál doma v Argentině.

Ve španělském národním týmu je hned čtveřice hráčů Realu. Nejdůležitější hráči domácího výběru jsou asi Rudy Fernandez a Sergio Rodriguez, oba rovněž hráli v NBA. Oba jsou herně vytížení jak v národním týmu, tak v kádru Realu.

Hlavní rozehrávač Litvy je Jonas Mačiulis. Ten svou kvalitu potvrdil hned v prvním utkání, když nasbíral 19 bodů a byl nejlepším střelcem Litevců. Zkušený Joannis Bourousis je zase oporou Řeků. Vedení Realu ví, kde má hledat výborné hráče.

Galatasaray Istanbul – 8 hráčů

Carlos Arroyo, Martynas Počius, Nathan Jawai, Sinan Güler, Cenk Akyol, Ender Arslan, Furkan Aldemir, Kerem Gönlüm

Galatasaray v loňské sezóně trochu nečekaně postoupil do finále turecké ligy, ale trenér národního týmu Ataman asi dobře věděl proč. A tak udělal z velké části soupisky Galatasaraye kostru národního týmu. V týmu působí zkušený Ender Arslan, střelecky se na turnaji daří Cenku Akyolovi a před šampionátem do Galatasaraye přestoupil i Kerem Gönlüm, kapitán Turků.

Kromě nich jsou v týmu i tři cizinci. Carlos Arroyo je klíčovým rozehrávačem Portorika, Litevci mají kvalitu v Martynasu Počiusovi. Asi nejvýraznějším mužem z Galatasaraye na turnaji je australský pivot Nathan Jawai, jehož jde na hřišti jen těžko přehlédnout.

K těmto hráčům se může ještě brzy zapsat Ian Vougikas, řecký centr. Jeho agent v posledních dnech jedná právě s Galatasarayem a Vougikasův přestup je velmi pravděpodobný. Dobrá vizitka pro istanbulský klub.

Fenerbahce Istanbul – 5 hráčů

Emir Preldžič, Oguz Savaš, Luka Žorič, Bogdan Bogdanovič, Nemanja Bjelica

Také Fenerbahce má své domácí zástupce v národním týmu, Emir Preldžič a Oguz Savaš patří k oporám reprezentace. Jelikož má bohatý turecký klub značně mezinárodní charakter, jsou to jediní dva Turci, kteří reprezentují svou zemi.

Srbsko má v družstvu také dva členy. Nemanja Bjelica odehrál ve Fenerbahce už loňskou sezónu, čerstvě draftovaný talent Bogdanovič je v týmu novou akvizicí. Fanoušci Fenerbahce si tak budou muset zvyknout, že chorvatského jmenovce Bojana vystřídá srbský Bogdan.

Posledním hráčem cizinecké legie je chorvatský veterán Luka Žorič. Není překvapením, že třicetiletý hráč je tahounem jak ve svém klubu, tak i v národním týmu.

Jedna hvězda za druhou. V každém záběru ze souhrnu utkání Fenerbahce s Barcelonou jsou minimálně dva hráči, jenž nyní hrají na MS.

FC Barcelona – 5 hráčů

Ante Tomič, Juan Carlos Navarro, Marcelinho Huertas, Mario Hezonja, Alex Abrines

Na soupisce Barcelony je zastoupeno osm národů, tři hráči mají navíc dvojí občanství. A jelikož je Barcelona světovým velkoklubem, není divu, že i na mistrovství světa má široké zastoupení. Centr Ante Tomič je společně s Mariem Hezonjou v kádru Chorvatska. Zatímco Tomič je důležitým článkem výběru trenéra Repeši, devatenáctiletý Hezonja sbírá zkušenosti na vrcholné světové akci.

Ve španělském družstvu jsou dva hráči z katalánského klubu. Juan Carlos Navarro je takřka hrající legendou, Abrines je naopak nejmladším Španělem na turnaji a druhým nejmladším hráčem Barcelony po Hezonjovi.

Pětici barcelonských doplňuje Marcelinho Huertas. Brazílie má největší sílu pod košem, ale bez rozehrávače Huertasových kvalit by to nebylo ono. Jasná jednička reprezentace dělá z Kanárků adepta alespoň na semifinále.

Barcelona by měla na šampionátu o jednoho zástupce více, ale po sezóně se s týmem rozloučil Kostas Papanikolau. Řecký forvard zkusí štěstí v NBA, přestoupil do Houstonu Rockets.

Turnaj bez hráčů Panathinaikosu nebo Milána

V Evropě je hned několik velkoklubů, jejichž hráči se světového šampionátu neúčastní. Nejslavnějším klubem s absencí na mistrovství je asi Panathinaikos Atény. Jediní dva hráči, kteří odehráli minulou sezónu v zeleném dresu řeckého mistra už přestoupili jinam. Jonas Mačiulis je na soupisce Realu a Roko Ukič se vrátil domů do Cedevity Záhřeb. Tým tvoří prakticky jen Američané a Řekové. Trenér Katsikaris nenominoval tradiční řecké tahouny Diamantidise, Fotsise ani Mavrokefalidise.

Také italský mistr Olimpia EA7 Milán nemá ve Španělsku jediné zastoupení. V Miláně hraje šest Američanů a čtyři Italové. Trenéři USA se do Evropy nikdy neohlížejí a italský národní tým se na turnaj nekvalifikoval. Jedinou příležitostí tak mohla být účast Linase Kleizy v dresu Litvy, ten ale odmítl.

Také klub z německé špičky, Alba Berlín, nemá na turnaji jediného hráče. Němci letos hráli jen kvalifikaci o mistrovství Evropy 2015 a zbylým cizincům chybí potřebná kvalita na účast. Alba je dalším vekloklubem, jenž je bez hráčské účasti na turnaji.

Zdroj foto: Christopher Johnson, Flickr