Hradecké lvice – ryze český projekt odstartoval

Symbolicky 22. října začal 22. ročník nejvyšší soutěže žen, v němž vlajkovou lodí českého basketbalu je Hradec Králové. Výběr Romany Ptáčkové se stal po letním odchodu Slovenky Dariny Mišurové jediným zástupcem v ŽBL bez zahraniční hráčky v sestavě.

Připočte-li se ke všemu zranění Michaely Staré, jež po operaci předního zkříženého vazu vynechá celou sezónu 2014/2015, čeká v současnosti úzký kádr Východočešek přetěžký ročník.

„Půjde nám v letošní sezóně hlavně o to, aby mladé hráčky nasbíraly zkušenosti. Nechci říct úplně, že nás čeká přechodná sezóna, ale bude to takový rok, který bychom měli zúročit v budoucnosti,“ podotýká hlavní trenérka Romana Ptáčková na adresu současného kádru, v němž najdeme mj. ročník 1996 zastoupený Gabrielou Andělovou a ještě o rok mladší Michaelu Matuškovou.

Vedle celosezónní absence Staré opustila halu na Eliščině nábřeží Darina Mišurová, nyní rozehrávačka Nymburku. Lvicím rázem vypadly dvě členky loňské základní pětky. Jejich posty zaujala Kateřina Zavázalová a zmíněná Gabriela Andělová.

V domácí premiéře proti Slovance dala o sobě vědět Zavázalová. S jistotou řídila hradeckou hru, velmi rychle přecházela na útočnou polovinu a s 19 body, 6 doskoky a 3 asistencemi byla nejlepší hráčkou při vítězství 87:77 nad svěřenkyněmi Michaely Uhrové. Výborný start. Že by následovnice Kateřiny Bartoňové a Lenky Bartákové?

Lvice již v prvním poločase zaznamenaly 7 trojek a pod vedení 50:39 se podepsala 8 body Gabriela Andělová. V dalším průběhu se bodově neprosadila, kaňkou jejího výkonu zůstaly 2 laciné ztráty v krátkém úseku třetí čtvrtiny. Následovalo okamžité vystřídání a domluva trenérky Ptáčkové flegmatické nátuře mladší ze sourozeneckého dua Andělových.

Trenér Fousek má jistě radost

Šanci tak nabídla Michaele Matuškové. Ta zažila slibnou premiéru v ŽBL, po rozkoukávání v úvodních dvou čtvrtinách nakonec zapsala 6 body a 4 doskoky za 18 minut.

Ještě loni hradecká rozehrávačka v extralize kadetek nebyla zdaleka jediná z úspěšného výběru Richarda Fouska z MS 2014, kdo se minimálně vešel do nominace v 1. kole ŽBL.

Za Strakonice nastoupila Michaela Gaislerová a za 4 minuty stihla 2 body, 1 doskok a ztrátu. Jedenáct minuta zapsala Lenka Šoukalová za Imos Brno v Trutnově. Zaznamenala 2 body, 1 doskoky a asistenci. Petra Holešínská na východě Čech nezasáhla do utkání. Prvního prodloužen se dočkaly diváci v Karlových Varech. Za domácí odehrála 4 minuty Karolína Malečková, autorka 2 bodů a 1 ztráty.

Slovanka potřebuje čas

Slovanka byla pravým opakem domácích. Vládla nekvalita, jak rád říká fotbalový teoretik a glosátor Josef Csaplár. Na poslední chvíli tvořený kádr, což dokumentuje Američanka Young, nastoupivší v dresu se jmenovkou Terezy Kracíkové. Dvojice zámořských posil hrála velmi individualisticky. Pivotka Simmons, jakmile měla možnost, střílela. Důkazem je 17 pokusů a pouze 5 úspěšných. Zbytek podkošové sestavy cizinek Bura ani Pelander ničím nezaujaly. Zarážející byly potíže s driblinkem první rozehrávačky Denisy Harapesové.

Světlé momenty měla pouze Kristýna Minarovičová a první minuty v ŽBL si připsala Karolína Kuthanová. Tu zastínila na druhé straně její sestra Tereza, autorka 16 bodů, 6 doskoků a 2 asistencí.

Za budoucnost českého basketbalu

Hradecké lvice razí spletitou a ryze českou cestu stejně jako v mužské NBL Pardubice s Opavou. Jedná se o jisté riziko, věřím však, že český basketbal to v budoucnu docení.

Inspirací může být také Žalgiris Kaunas. Litevský hegemon v Eurolize sází na rozehrávače ve věku 21 let Kariniauskase a 20 let Lekavičiuse. Oba prošli akademií Arvydase Sabonise a druhý jmenovaný loni ještě hrál třetí nejvyšší soutěž. Minulý týden se již stihl blýsknout 8 body, 5 asistencemi a 4 doskoky proti Realu Madrid.

Zdroj foto: dorkybrno.webnode.cz