Hráč 8. a 9. kola Extraligy juniorů – Petr Šlechta, Sršni Sokol Písek

Letošní sezóna zatím píseckým Sršňům nevychází. Změnu k lepšímu však Jihočeši naznačili během uplynulého víkendu. Po úvodních šesti zápasech měli pouze dvě vítězství a to je pro tým s tradičně silnou mládežnickou základnou nedostatečný výsledek, utkání osmého a devátého kola se jim však náramně povedla. Písek porazil jak Plzeň, tak i adepta na juniorský titul z pražské Folimanky. Především vítězství nad USK bylo nečekané.

Tahounem domácích byl Petr Šlechta. Ve dvou zápasech nastřílel dokonce 86 bodů a jeho příspěvek byl pro obě klání rozhodující.

Na sobotu příprava, v neděli euforie

Proti Plzni byl domácí Písek favoritem, přesto to tak v úvodu nevypadalo. V poločase byl stav vyrovnaný, nicméně Šlechtova střelecká exploze pomohla Písku dovést duel do vítězného konce. Domácím využili kvalitní přípravu na víkend. „V utkání proti Plzni nám pomohl videorozbor. Důkladně jsme se připravili na jejich herní systémy, k tomu se nám podařilo ubránit jejich klíčové hráče Štípka a Bakuleho,“ řekl pro Xbasket hrdina zápasu. Jeho 53 bodů je zatím nejlepší počin jediného hráče v zápase v letošní sezóně.

Při chuti byl Šlechta i v utkání s USK. Proti favorizovaným Pražanům začali písečtí lépe, navíc nepřesně střílejícímu soupeři nepomohlo ani skvělé doskakování. „Do nedělního zápasu jsme šli s tím, že nemáme co ztratit. Po vydařeném začátku jsme vycítili možnost výhry a s přibývající eufórií jsme chtěli víc a víc vyhrát,“ komentoval Šlechta úspěšný duel. Střelec 33 bodů uznal, že nepřesnosti na straně soupeře Sršňům pomohly.

Šlechta zářil, ale bratrance nepřekonal

Pro Šlechtu byl sobotní výkon mimořádně povedený. Písecký forvard je sice členem reprezentačního výběru, ale zisk takového počtu bodů se mu ještě nepovedl. „ Nastřílet tolik bodů se mi nikdy nepodařilo, ale chtěl jsem se alespoň jednou přiblížit k mému bratranci Radkovi Šlechtovi,“ vysvětluje s úsměvem člen rodinného klanu v týmu. Šlechta mladší naráží na fakt, kdy jeho bratranec Radek dokázal v extralize do 16 let nasázet proti Plzni 56 bodů. Zmiňovaný zápas byl raritou, jeho tehdejší sok Jan Švandrlík totiž v témže duelu překonal hranici 50 bodů.

A co nejlepší hráč víkendu říká na umístění týmu v tabulce? „Osmé místo je pro nás zatím uspokojivé, ale budeme se snažit dostat výš. Přinejmenším se chceme dostat do play-off,“ hodnotí Šlechta vývoj letošního ročníku.

Zdůvodnění: 86 bodů je bez komentáře

Vynikající forma Šlechty nemohla zůstat bez odezvy. O hráči kola jsem nemusel vůbec přemýšlet.

Solidní formu si stále udržuje i rozehrávač Sparty Kristaps Gluditis. Lotyšský reprezentant do 18 let sestřelil USK 42 body, v nedělním zápase proti Plzni přidal dalších 15 bodů a Sparta opět mohla slavit dvě vítězství.

Za zmínku stojí představení Jana Krutílka. Talentovaný křídelník v sobotu zaznamenal 25 bodů a 11 doskoků, dovedl tak zlínské juniory k vítězství nad Vyšehradem. Při nedělní porážce v Nymburku už jeho 21 bodů včetně pěti trojek nepomohlo.

Zajímavost kola: V Brně se počítá se všemi

Osobně mě zaujala statistika z utkání Nymburku s Brnem. Hosté sice nastříleli pouhých 45 bodů, na těch se však podílelo hned 11 hráčů. Zdá se, že v brněnském kádru může body dávat kdokoliv. Paradoxní je, že jediný hráč bez bodu byl člen základní sestavy Václav Hegmon, obvykle vůdčí postava brněnských juniorů.

Ocenění Xbasket.net hráč kola Extraligy juniorů v předchozích týdnech

2. a 3. kolo – Kristaps Gluditis, GBA Sparta Praha

4. a 5.kolo – Michal Weiss, GBA Sparta Praha

6. a 7.kolo – Matěj Svoboda, BCM Nymburk

Zdroj foto: bkjh.cz