Hráč 6. a 7. kola Extraligy juniorů – Matěj Svoboda, BCM Nymburk

Bylo jen otázkou času, kdy se hráč s takovými kvalitami dostane do mého výběru. Matěj Svoboda potvrzuje v Nymburku svou pověst jednoho z největších českých talentů poslední dekády. Sedmnáctiletý mladík je tahounem Středočechů a o víkendu jen potvrdil, že je v juniorské extralize osobnost.

Nymburk si ve šlágru víkendu poradil s pražskou Spartou, o den později dokázal zdolat i nepříjemný Písek a velkou zásluhu na úspěchu má právě Svoboda, který nasázel během obou dnů 56 bodů. Kromě střeleckého příspěku získal Svoboda po dvou double-double. Zcela oprávněně se tak stal Hráčem 6. a 7. kola.

Vaněk pomohl zastavit Gluditise

Nymburští junioři zvládli během víkendu dva těžké duely. Oba týmy mají v letošní sezóně velké ambice, obzvlášť Sparťané hrají s notně posíleným týmem ve velké formě. Právě porážka v Nymburku byla prvním neúspěchem pro svěřence trenérů Zajíčka a Beťka.

Svoboda svou radost nad výsledkem neskrýval. „Každá výhra je pro nás důležitá a proto jsem rád že, jsme si dokázali poradit jak se Spartou, tak i s Pískem,“ řekl Svoboda k víkendovému programu. Jedinou porážku nymburské juniorky jí uštědřil další pražský celek, USK, nabízelo se tedy srovnání obou pražských družstev. „Nemyslím si, že jeden z pražských týmu by byl výrazně lepší. USK i Sparta mají kvalitní hráče a hrají rychlý basket,“ poukázal Svoboda.

V utkání proti Spartě také bylo důležité, kdo uhlídá dvojici Gluditis – Sakhniuk. Obranný úkol s lotyšským střelcem dostal na starost Martin Vaněk a podle Svobody tak výrazně pomohl k vítězství. „Chtěl bych vyzdvihnout spoluhráče Martina Vaňka, který odvedl skvělou práci v obraně a dokázal zastavit Gluditise.“ Oba cizinci v barvách Sparty sice zatížili konto domácích o 42 bodů, ale celkově to bylo na Nymburk málo. „Gluditis je dobrý střelec a Sakhniuk je hodně silový hráč. Oba dva mají své kvality, ale nemyslím si, že by převyšovali české hráče,“ komentoval Svoboda výkony zmíněné dvojice.

„Heinzlova absence byla znát“

Nymburk má i letos nabitý kádr, k Labi se v létě stěhoval plzeňský rozehrávač Jan Kozina, navíc se uzdravil David Šubert. Během víkendu navíc Středočeši prokázali svou sílu i bez zraněného Dominika Heinzla, pivota základní sestavy. „Dominik si už v zápase proti Litoměřicím udělal výron a nestihl se doléčit,“ objasnil Svoboda důvody jeho absence. Přesto uznal, že Heinzlovo umění na hřišti chybělo. „Naštěstí se nám podařilo vyhrát i bez něj, ale jeho absence byla znát.“

Útok na nejvyšší příčky tak Benešovi svěřenci berou vážně. „V obou zápasech jsme si věřili, navíc si troufám říct, že letos máme zatím skvělou formu,“ komentoval Svoboda dobrý vstup do sezóny.

Zdůvodnění: Jeden z nejlepších hráčů soutěže potvrdil své kvality double-doubly

O Svobodově volbě jsem dlouho neuvažoval, herně i statisticky podal výborné výkony. V sobotním utkání Svoboda získal 31 bodů a 11 doskoků, k tomu přidal sedm získaných faulů. Podobné příspěvky přidal mládežnický reprezentant i v neděli. 25 bodů, 13 doskoků, stoprocentní bilance z čáry trestného hodu, to vše stihl za necelých dvacet minut. Trenér Beneš tak mohl svou oporu pošetřit do dalších zápasů.

Z víkendového programu mě zaujala trojice hráčů. Pardubický Jiří Šoula pomohl porazit USK a jeho tým tak uštědřil Pražanům první porážku v sezóně. Šoulův konečný statistický účet činil 32 bodů, osm doskoků a šest získaných faulů. V nedělním duelu proti Plzni si však nezahrál, plnil si povinnosti v prvoligovém Hradci Králové.

Nejvíce doskoků v tomto dvoukole posbíral Jan Leczo. Ostravský pivot doskočil 29 míčů, proti USK se blýskl šesti získanými míči, přesto tým z moravskoslezské metropole zvítězil jen jednou.

Právě USK se zase mohl spolehnout na Jana Štěrbu. Tahoun pražského celku získal po dvou double-double, ale v Pardubicích bylo jeho 21 bodů a 10 doskoků málo. V přímém souboji se zmíněným Leczem však uspěl a po první porážce si tak mohl zpravit chuť.

Zajímavost kola: Trojková mašina Šubert

Další ostravský odchovanec v barvách Nymburku David Šubert platí za obávaného střelce. Jako by to ale na Spartě a v Písku nevěděli. Osmnáctiletý křídelník nasázel během víkendu 12 trojek a také se přičinil o úspěch Nymburku. Proti Pražanům měl Šubert trojkovou bilanci 11 / 7 a to se v mládežnických kategoriích často nevidí.

Zdroj foto: Václav Mudra, ČBF