Hráč 2. a 3. kola Extraligy juniorů – Kristaps Gluditis, BA Sparta Praha

O víkendu odstartovala také nejlepší česká mládežnická soutěž. Extraliga juniorů opět nebude ochuzena o české talenty a letos k nim přibyli netradičně i cizinci. Větší skupinu cizinců získala pro letošní sezónu pražská Sparta. V prvních zápasech měl největší přínos pro celek z hlavního města lotyšský juniorský reprezentant Kristaps Gluditis. Teprve sedmnáctiletý talent nasázel během víkendu 59 bodů a společně s Davidem Pekárkem byl nejvýraznější osobností pražského týmu.

O zápasech 2. a 3. kola juniorské extraligy si můžete přečíst ZDE.

Gluditis a spol. překonali únavu

Jak pro Xbasket řekl již zmíněný Pekárek, Sparta má letos velké ambice. Ty v prvních zápasech rozhodně potvrdila. Vítězství v hale Sokola Pražského bude patřit k těm velmi cenným. To se však nerodilo vůbec lehce. Sparta promrhala čtrnáctibodový náskok a o vítězství se bála do posledních chvil. „Utkání jsme ukončili tak, že se mohlo překlopit na obě strany, ale rozhodl výkon Krise Gluditise,“ komentoval zápas trenér Julian Beťko. „Naštěstí jsme to ale uhájili a připsali si první výhru. Navíc na Sokole se nikdy nevyhrává zadarmo,“ přidal se David Pekárek. Právě s Gluditisem byli tito dva hráči nepostradatelní, vždyť nasbírali 52 bodů z celkových 71.

V duelu s Litoměřicemi se favorizovaná Sparta dlouho trápila, ale ve druhé půli už o jejím vítězství nebyl pochyb. „Ve druhém zápase se projevila únava, protože většina hráčů hrála i první ligu mužů, takže to byl opravdu těžký duel,“ přiznal trenér Beťko. Mezi prvoligovými pendly byl samozřejmě i Gluditis, který pomohl pražskému týmu k prvnímu vítězství v soutěži 10 body. Mládežnický reprezentant Lotyšska tak ukázal, že zvládne hrát obě soutěže najednou. „Bude hrát oboje, vše záleží jak na tom budeme se zraněními,“ řekl k náročnému programu slovenský kouč.

Podobné výkony uvidíme častěji

Gluditis potvrdil, že se Sparta v jeho angažování trefila do černého. Lotyšsko je basketbalově na vzestupu, což potvrdily i poslední evropské šampionáty do 18 a 20 let divize A. Právě na turnaji hráčů do 18 let patřil „Kris“ k nejvytíženějším oporám týmu, který se umístil na konečné čtvrté příčce. Julian Beťko se svěřil, jak lotyšského mladíka získal. „Mám určité známosti, takže jsem jich využil. Pozvali jsme Krise do Prahy na zkoušku a zalíbilo se mu u nás v akademii. Byl to takový oboustranný zájem.“

Gluditis prokazoval své schopnosti na evropském šampionátu hráčů do 18 let

Beťko velmi ocenil Gluditisův přínos. „Kris je fantastický hráč, velmi dobrý střelec, má dobrý tah na koš, výbornou techniku, takže já jsem velmi spokojený s jeho výkony, ačkoliv má stále co dolaďovat, co se obrany týká.“ Trenér Sparty dodal, že od lotyšského talentu bude očekávat podobné výkony častěji.

Zdůvodnění: Střelecký král víkendu a skvělý úvod Sparty

O volbě tohoto hráče jsem vůbec nepochyboval. Nejenže Sparta vyhrála oba víkendové duely, tak především úspěch v Žitné ulici nebyl úplně očekáván, obzvlášť kvůli početné sparťanské marodce. Gluditis byl samozřejmě u všeho podstatného a během víkendu byl také nejlepším střelcem extraligy.

Za zmínku stojí ještě výkony píseckého Petra Šlechty. Ten nasbíral proti Litoměřicím 16 bodů a 17 doskoků, Sokolu Pražskému pak nasázel dalších 14 bodů. Dvěma porážkám na úvod extraligového ročníku však nezabránil.

Zajímavost víkendu: Písecký Šteier sbíral zápisy do statistik

Neuvěřitelný zápas odehrál písecký křídelník Martin Šteier proti Sokolu Pražskému Ačkoliv si Jihočeši odvezli z Prahy téměř čtyřicetibodový debakl, nejvýraznější osobností byl právě Šteier. Sedmnáctiletý mladík zaznamenal 21 bodů, kromě toho i pět doskoků a především 13 získaných faulů! I díky tomu se dostal ke dvacítce trestných hodů, z nichž však proměnil jen 13. Také v kolonce zisků a ztrát měl dominantní pozici, připsal si hned sedm zisků, ale 11 ztracených míčů. S trochou nadsázky tak získal nechvalný triple-double a postaral se o největší zajímavost víkendu.

Zdroj foto: Barbora Tuzarová