„FIBA si organizaci pochvalovala,“ konstatoval Stanislav Křiváček

Celkem jedenáct dní, z toho devět hracích, patřila pražská O2 arena a její okolí basketbalu. Česká basketbalová federace má za sebou další organizačně dobře zvládnutou akci velkého formátu – tentokráte FIBA Mistrovství světa v basketbalu mužů – U19.

Od 27. června se 16 reprezentačních družstev z celé planety sešlo v Praze, aby se mezi sebou utkalo o titul nejlepší basketbalové země v kategorii do 19 let na světě pro příští dva roky. Zlaté medaile si z hlavního města České republiky odváží tým Spojených států, který na turnaji nenašel přemožitele.

Výkonný ředitel turnaje Stanislav Křiváček, stejně jako ředitel hráčského programu Washingtonu Ed Tapscott a dalších 20 skautů NBA, pochvaloval sportovní kvalitu turnaje: „Sportovně se šampionát vydařil. Pro mladé české basketbalisty to byla jedinečná možnost, jak na vlastní oči vidět hrát nejlepší týmy a nejlepší hráče světa této kategorie. Vždyť většina hráčů z týmu USA má před sebou kariéru v NBA. Ta pravděpodobně čeká i Šariće a další hráče. Co na turnaji předváděl devatenáctiletý rozehrávač Vasilje Micić, z toho šla až hlava kolem. Takovou kvalitu, jakou jsme viděli především v posledních dvou zápasech šampionátu, už u nás zase dlouho mít nebudeme.“

Za zmínku však stojí i utkání Kanady s Čínou, které muselo rozhodnout až třetí prodloužení, výkony Dante Exuma v zápasech play-off, zrození nové španělské hvězdy Juana Sebastiana Saize a řada dalších neopakovatelných zážitků se světovým basketbalem. „Jen škoda, že český tým nepostoupil ze základní skupiny. Pro běžného sportovního diváka by pak byl šampionát atraktivnější,“ smutnil po nepovedeném MS ze strany národního týmu Stanislav Křiváček. „Na druhou stranu, pokud bychom šampionát nepořádali, Češi by na něm nestartovali,“ dodal.

Do České republiky se světový basketbal vrátil po třech letech, kdy v Karlových Varech vyvrcholilo MS žen. V tomto mezidobí navíc Česká basketbalová federace uspořádala dva evropské šampionáty – mužů do 16 let a divizi B ME žen U20.

Podle Stanislava Křiváčka byl ten letošní turnaj, stejně jako všechny tři předchozí, organizačně úspěšný: „FIBA nás chválila za zvládnutí organizace šampionátu. Když navíc sportovní ředitel FIBA Lubomír Kotleba řekne, že k Turecku přibyla druhá země, která může kdykoliv pořádat velkou basketbalovou akci, je to pro nás velká poklona.“ Pochvaly se šampionát dočkal už v jeho průběhu. „Turnaj navštívil prezident FIBA Yvan Mainini a organizaci MS si pochvaloval,“ pochlubil se Stanislav Křiváček.

„Možná bychom si představovali větší návštěvnost. Na tu zcela jistě měl vliv brzký konec českého týmu i termín, který na začátku prázdnin není ideální. Finálový den už ale sledovalo ke třem a půl tisícům lidí, což je na basketbal této kategorie v České republice velmi slušná návštěva,“ prohlásil ředitel pražského MS.

Šampionát navíc tradičně doplňovaly doprovodné aktivity. První tři dny MS se v dopoledních hodinách v Brandýse nad Labem konal turnaj všech Oblastí ČBF v kategorii dívek U15. Odpoledne pak všechny účastnice měly volný vstup na utkání šampionátu. Semifinále zase patřila legendám československého a českého basketbalu.

„Stejně jako při MS žen, i nyní jsme pro hráče a hráčky, kteří se podíleli na slávě československého a českého basketbalu, připravili setkání a pohoštění u příležitosti vyvrcholení šampionátu. Je vidět, že si této příležitosti váží, sešlo se jich totiž 120,“ popsal Stanislav Křiváček akci, s jejíž organizací má již ČBF zkušenosti z roku 2010.

„Navíc jsme paralelně s play-off MS pořádali trenérskou kliniku v nedaleké hale na Podvinném mlýně, která byla hodnocena jako nejlépe obsazená klinika letošního léta v Evropě. Posluchači i lektoři pak navštívili utkání v O2 areně. A když máte v hledišti taková jména jako Obradović či Tabak, zvýší to prestiž turnaje,“ dodal.

Předáním poháru a zlatých medailí hráčům USA však práce na turnaji nekončí. „Česká basketbalová federace a organizační výbor si nyní celý šampionát vyhodnotí. Musíme ho uzavřít účetně, zdokumentovat. V každém případě jsme ale nasbírali další cenné zkušenosti a utvrdili se v tom, že umíme uspořádat velké basketbalové akce, i když se domácímu celku nedaří. To pro nás byla nová situace,“ potěšilo Stanislava Křiváčka.

ČBF

Zdroj foto: Digia service, Flickr