Evropané se v konkurenci draftu neztratili. Vévodí jim Šarič

Letošní draft je považován za jeden z nejsilnějších v posledních letech. Možná i proto basketbalového fanouška potěší, že v silné konkurenci se mezi šedesátkou vybraných šťastlivců objevilo hned dvanáct jmen z Evropy. Na čtyři z nich se usmálo štěstí už v prvním kole, zbylých osm bylo vybráno v kole druhém.

Celá věc má ovšem jeden háček, o němž je třeba se zmínit hned v úvodu. Velká většina z oněch dvanácti vybraných je momentálně smluvně vázána na Starém kontinentu a najít v současnosti způsob, jak se dostat do nejlepší soutěže světa, bude obtížné. Jejich zaměstnavatelé si je proti odchodu pojistili vysokým odstupným a částka, kterou mohou kluby z NBA použít, zdaleka nepostačí. A která z vycházejících nadějí z Evropy může sáhnout do kapsy a vyložit na stůl, řekněme, půl milionu dolaru? Málokdo. Nezbývá než se obrnit trpělivostí a čekat, jak se situace dále vyvine.

Hvězdný Šarič zůstává v Evropě

Do elitní desítky draftu se letos žádný z Evropanů neprotlačil, na vysokém dvanáctém místě byl ovšem vybrán chorvatský supertalent Dario Šarič. Generální manažer Philadelphie Sam Hinkie chce tým Sixers od základů přebudovat a 208 centimetrů vysoký Chorvat má být zanedlouho jedním ze stavebních kamenů. Jenže do NBA se Šarič podívá nejdříve za dva roky, neboť těsně před draftem podepsal lukrativní kontrakt s euroligovým Anadolu Efes Istanbul. Ten za něj musí zaplatit Ciboně Záhřeb přes milion eur. A je za co! V draftu patřil rodák ze Šibeníku k nejkomplexnějším hráčům. Co mu schází proti soupeřům na síle a rychlosti, to dokáže nahradit skvělým přehledem, předvídavostí a ojedinělým ovládáním míče. Díky vysokému basketbalovému IQ si dokáže poradit prakticky v každé situaci. Schopnosti vůdce potvrdil v uplynulé sezóně, kdy měl zásadní podíl na triumfu Cibony v Adriatické lize a jako nejlepší střelec a nejlépe doskakující hráč byl posléze vyhlášen Hráčem roku. Má všechny předpoklady k tomu, aby se dále rozvíjel i v silné konkurenci zkušených hráčů v tureckém velkoklubu, kde bude jeho mentorem ostřílený Duda Ivkovič. Chorvatsko tak může mít v brzké době nástupce Toniho Kukoče, s nimž bývá Šarič často srovnáván.

Evropští obři mají v NBA šanci

K překvapivému kroku se jako šestnáctý v pořadí odhodlal Denver. Bez ohledu na dvojici JaVale McGee – Timofej Mozgov se rozhodl pro výběr bosenského obra Jusufa Nurkiče z Cedevity Záhřeb. Stále ještě devatenáctiletý pivot má za sebou skvělou sezónu. Ač na palubovce trávil průměrně jen něco málo přes šestnáct minut, dosáhl výtečných statistik 11,7 bodu a 5,6 doskoku při vysoké úspěšnosti 56 procent. Díky ohromné síle, citu pro míč a překvapivě rychlým nohám byl téměř nezastavitelný při akcích pick´n´roll. Stylem hry připomíná Nikolu Pekoviče v dobách jeho působení v Partizanu Bělehrad. Stejně jako on se na začátku kariéry potýká s velkými nedostatky v obraně a sklony ke zbytečným faulům.

Dlouhána ze Starého kontinentu si vybral i Houston. Jako 25. v pořadí sáhli Rockets po Švýcarovi Clintu Capelovi. Jeho talent letos explodoval naplno a ve francouzském Chalonu se pevně usadil v základní sestavě. Jeho největší předností jsou kromě výšky a dlouhých rukou především atletické dispozice a fyzická konstituce. Skvěle běhá a díky mohutnému výskoku dokáže dominovat pod oběma koši. Jeho smeče zvedají diváky ze sedadel. Tím ovšem jeho ofenzivní repertoár momentálně končí. Ze střední a delší vzdálenosti koš prakticky neohrožuje, technika jeho střelby má k ideálu daleko. Přesto je před ním světlá budoucnost. Stylem hry zapadá do NBA velmi dobře a zapracuje-li na bloku, respektive střelbě ze střední vzdálenosti, mohl by v budoucnu kráčet ve šlépějích Serge Ibaky.

Capela versus Nurkič v eurocupových zápasech

Bogdanovič v prvním kole

Vynikající sezóna v Eurolize a famózní střelecké výkony ve finále srbské ligy katapultovaly Bogdana Bogdanoviče z Partizanu Bělehrad na 27. místo, ze kterého si jej vybral Phoenix. Jeho největšími přednostmi jsou všestrannost a vynikající střelba ze všech pozic. Během roku na ni Bogdanovič zapracoval a v sezóně dokázal, že je jako stvořený pro rozhodující střely. Nečiní mu problém vytvořit si pro sebe střeleckou pozici s míčem, stejně jako se skvěle uvolňuje i bez něj. Jen pro příklad – ve čtyřech finálových zápasech srbské ligy zaznamenal dohromady 123 bodů. Rychlé ruce z něj zároveň dělají nepříjemného obránce. Do budoucna ovšem musí zapracovat na rychlosti nohou. Bez rychlého prvního kroku se v NBA na své pozici neobejde.

Jako první ve druhém kole byl letos vybrán zástupci Milwaukee francouzský křídelník Damien Inglis. Velice šikovný hráč má v devatenácti letech skvělé fyzické parametry, díky nimž by do NBA zapadl už nyní. Rozpětí jeho paží je skutečně ohromující. Už nyní patří k výtečným obráncům, díky skvělé koordinaci dokáže ubránit i rychlejší protivníky. V útoku si počíná všestranně, až nečekaně dobře přihrává. Výrazně naopak zaostává ve střelbě. Schází mu styl, jistota a vyrovnanost. Potenciál má však ohromný a takovému hráči stojí za to se věnovat.

Jokič a Tavares zůstanou v Evropě

Zástupci Denveru překvapili své příznivce i ve druhém kole. Jejich volba padla na srbského dlouhána Nikolu Jokiče, jehož vybrali jako 41. v pořadí. Hráč, který na sebe výrazněji upozornil až na loňském MS juniorů v Praze, má za sebou parádní sezónu, která jej katapultovala mezi elitu. V dresu Mega Vizury byl klíčovým náhradníkem a na hřišti udivoval svou všestranností. Neimponuje rychlostí, výskokem, nehraje efektně. Patří naopak k zástupcům staré pivotmanské školy. Jeho největší předností je střelba a útočný doskok. Velice často zakončuje ze střední i dlouhé vzdálenosti po akcích pick´n´pop. V obraně jej naopak čeká ještě spousta práce. Musí zesílit a zlepšit práci nohou, aby mohl bránit rychlejší a silnější protivníky.

Jen o dvě pozice níže byl Atlantou překvapivě vybrán obrovitý Kapverďan Walter Tavares ze španělské Gran Canarie. S 221 centimetry nejvyšší muž letošního draftu, který hraje basketbal teprve pět let, byl v uplynulé sezóně zjevením. Velmi rychle se propracoval do základní sestavy a po zkušeném Baezovi byl druhým nejlepším hráčem týmu. Díky své postavě a neuvěřitelnému rozpětí paží má šanci stát se obávaným obráncem, k čemuž mu může dopomoci i jeho velmi dobrá koordinace pohybů. Musí zapracovat v útoku, kde se soustředí výhradně jen na smečování. Do zámoří se v brzké době nepodívá, neboť nedávno prodloužil se svým stávajícím klubem smlouvu o tři roky.

Antetokounmpo starší do New Yorku, Mičič nejspíš zůstane v Evropě

Zbývající Evropané se umístili za sebou. S číslem 51 byl New Yorkem vybrán řecký internacionál Thanasis Antetokounmpo, jehož mladší bratr Janis se v uplynulé sezóně nečekaně rychle zařadil mezi opory Milwaukee. Starší z obou bratří patrně nemá tolik talentu, ovšem v barvách Delaware v NBA D-League se rychle přizpůsobil americkému hernímu pojetí a prokázal své kvality. Oproti bratrovi je lepším střelcem a dlouhé paže v kombinaci s rychlostí z něj dělají obávaného obránce, což by mohla být v NBA jeho parketa.

Až jako 52. v pořadí byl vybrán srbský rozehrávač Vasilje Mičič, jedna z hvězd loňského MS do 19 let, jemuž odborníci před draftem přisuzovali pozici na konci prvního kola. V uplynulé sezóně byl lídrem Mega Vizury a v Adriatické lize byl třetím nejlepším nahrávačem. Potvrdil tak své přednosti – vysoké basketbalové IQ, čtení hry a obrovský ofenzivní potenciál. Nezastavitelný při akcích pick´n´roll i ve hře jeden na jedna. Zapracoval na střelbě, přesto má stále co dohánět. Jeho slabinou je hra v obraně, kde mu schází větší intenzita při vyvíjení tlaku na protihráče, i slabší tělesná konstituce, což by pro něj byl v Americe velký problém. Pomoci by mu mělo angažmá v některém z předních evropských týmů. Hovoří se o zájmu tureckých velkoklubů.

Talentovaného Gentileho si vybrali na konci draftu

Hned po Mičičovi byl Minnesotou vybrán Ital Alessandro Gentile. Syn slavného otce má za sebou skvělou sezónu a v barvách Milána se rychle vypracoval v nepostradatelného hráče. Po Američanovi Langfordovi byl druhým nejlepším střelcem týmu. Jeho velké chvíle přišly ve finále proti Sieně, kdy měl zásadní podíl na otočení nepříznivého stavu série a zisku vytouženého mistrovského titulu. Obdařený vynikajícími fyzickými parametry je střelcem k pohledání, který dokáže skórovat z každé pozice, ať už si ji připraví sám nebo mu ji připraví spoluhráči. O poznání hůře je na tom v ostatních činnostech. V obraně mívá pomalejší nohy a sklony faulovat, hráč s jeho parametry by měl lépe doskakovat. Setrvání v Eurolize by pro něj v tomto směru mělo být přínosem.

Alessandro Gentile v dresu italského národní týmu

S číslem 54 byl zástupci San Antonia vybrán křídelník Nemanja Dangubič. Třetí zástupce srbské Mega Vizury se stejně jako Jokič s Mičičem výrazně zlepšil. Trenéři oceňují jeho příkladné nasazení na obou stranách palubovky, vysoké herní IQ a schopnost nastupovat na pozici vyššího obránce či malého křídla. V útoku se velmi dobře uvolňuje bez míče, v obraně jde nekompromisně za doskokem. Na letošním Adidas kempu v Trevisu byl zvolen Nejužitečnějším hráčem. Je před ním ještě dlouhá cesta. Jako potenciální střelec musí zesílit a zlepšit hru s míčem, jako obránce musí nutně zrychlit.

Jako poslední z Evropanů byl Indianou jako 57. v pořadí vybrán francouzský dlouhán Louis Labeyrie. Práva na něj vzápětí přešla na New York Knicks. Mladý Francouz se do NBA v nejbližší době, pokud vůbec, nepodívá. Jeho největší předností je doskakování, takových hráčů je ovšem v zámoří nepřeberné množství. Hráč Paříže má velké mezery v útoku, občas mívá problémy s čtením hry. Pod košem jej limituje nedostatečně rozvinuté tělo, což je v zámoří zásadní požadavek pro hru pod košem.

zdroj foto: Dudek1337, Wikimedia Commons