Euroliga: V hale Míru a přátelství létaly pěsti, 500. asistence Planiniće a pád Fenerbahce

Šestici postupujících mezi nejlepší šestnáctku zná Euroliga po sedmi odehraných kolech. Po minulém týdnu k Fenerbahce, Realu Madrid a Olympiakosu přibyla Barcelona, CSKA a Kubaň.

Sedmé vítězství Olympiakosu ve skupině C a přetrvávající neporazitelnost od 19. dubna 2013 euroligového obhájce v rámci této soutěže. Posledním přemožitelem byl Anadolu Efes, jenž ve 4. zápase vyřazovacích bojů uspěl rozdílem jediného koše. Tentokrát jiný turecký protivník zavítal do haly Míru a přátelství. Galatasaray oslabený o zraněného Gordona, Dagliho, Markoišvilliho a Jawaie od samého úvodu zaostával. Jeho odstup se ve třetím dějství vyšplhal přes dvacetibodovou hranici.

Ještě 3 minuty před koncem vedl Bartzokasův výběr 70:44, namísto poklidného závěru se jiskřilo. Mirza Begić nevybíravě loktem v podkošovém souboji zasáhl Popse Mensaha Monsu. Britský pivot nezachoval chladnou hlavu a bývalému hráči Realu Madrid jeho “péči” náležitě oplatil. Do pěstního souboje se připojil také Řek Printezis. Zmíněný trojlístek okamžitě obdržel diskvalifikační chybu a v zápase nepokračoval. Utkání skončilo výsledkem 72:54 pro Olympiakos a jeho nejlepším střelcem s 18 body byl Bryant Dunston.

Jiskřilo se také z kraje sezóny ve Španělsku. V rámci superpoháru šel předčasně do sprch Jaycee Carroll za nevybíravý zákrok na barcelonského Victora Sadu.

Hromadná rvačka byla k vidění i v litevské lize v duelu Lietuvosu Rytas a Juventusu.

Planinić načal šestou stovku v asistencích

V barvách pěti týmů se Zoran Planinić prezentoval v nejlepší klubové soutěži Evropy. Po Ciboně, tehdejší Tau Ceramice, CSKA a Chimki v současnosti působí v tureckém Efesu. Jako střídající hráč naskakuje za Jamona Gordona a marně hledá formu, jež chorvatského rozehrávače zdobila v předešlé sezóně v Chimki. Zde za loňskou euroligovou sezónu rozdal 139 finálních přihrávek a výrazně se přiblížil pěti stům asistencí v soutěži. Tu pokořil 29. listopadu v domácím zápase se Štrasburkem. Proti týmu nejlepšího střelce soutěže a mistra Evropy Alexise Ajinci (19,1 bodů a 6 doskoků na utkání) stihl za 14 minut zaznamenat 4 body a stejný počet asistencí. Jich aktuálně má 503. Planinićův zaměstnavatel dominoval 88:65 a s bilancí 4-3 je druhý ve skupině B za Realem Madrid.

První pád Fenerbahce

Ledabylý vstup do zápasu a odraz špatných výsledků v posledních týdnech bylo představení Fenerbahce v Palau Blaugrana. Trenér Željko Obradović se mohl při time outech čertit sebevíc. Jeho svěřenci se po prohraném první dějství 35:15 i přes zvýšené úsilí museli před Barcelonou sklonit po výsledku 94:81. Páteční duel byl dominantou Bostjana Nachbara. Ten se blýskl 23 body a 9 doskoky a dočkal se ocenění pro hráče kola. Hostům selhal Linas Kleiza (0 bodů za 13 minut), Bojan Bogdanović (8 bodů za 33 minut, 3/13 z pole) a Luka Zorić (0 bodů za 16 minut).

Vitoria jedno vítězství od postupu

O jediný koš uspěl zaměstnavatel Davida Jelínka proti Panathinaikosu. Řecký kolos vedený vynikajícím Diamantidisem (19 bodů a 7 asistencí za 33 minut) nabral v úvodní čtvrtině patnáctibodové manko, přesto do samého konce bojoval o přiblížení se postupu do TOP16. Výsledek 79:77 znamenal pro Caju Laboral posun na třetí příčku a vylepšení bilance na 4-3. Uspěje-li tým Sergia Scariola za týden doma proti Rytasu, má postup zaručen.

Český reprezentant nastoupil v základní sestavě, potýkal se s fauly, a tak odehrál 16 a půl minuty. Připsal si 6 bodů, 2 doskoky, 1 asistencí a 3 ztráty.