Euroliga: Čtvrté kolo pohromou favoritů

Nejúspěšnější týmy posledních let Panathinaikos a CSKA nebudou na poslední kolo nejprestižnější evropské klubové soutěže vzpomínat v dobrém.

Řecký velkoklub musel i druhý domácí zápas odehrát ve vyhnanství. Tentokrát místo kyperské Nikósie zvolil Heraklion na Krétě a více než pět tisíc diváků jej od začátku hnalo dopředu. Ruský Krasnodar byl ovšem tvrdým protivníkem. Skóre sice otevřel z trestných hodů Stephane Lasme, hostům ovšem od samého začátku „lepilo“ z dálky a pokaždé, když se PAO dostal na dostřel, přišla trojka. Až na vývoj skóre ovšem mohli být diváci spokojeni. Kapitán Diamantidis vymýšlel úžasné přihrávky a James Gist je proměňoval velmi efektním způsobem. Jeho dunky zvedaly halu ze sedaček a zápas nabral na obrátkách. Skóre první půle ovšem uzavřel trojkou Jasaitis a ani po přestávce se ne a ne dostavit očekávaný tlak hráčů v zeleném. Hosté vedli deset minut před koncem o 12 bodů a vítězství měli nadosah. Pověstná obrana PAO v tu chvíli ale začala konečně pracovat naplno a po vyrovnávací trojce Diamantidise necelých sedm sekund před vypršením normální hrací doby se zaplněná hala dostala do extáze. Nadšení však vzápětí vystřídalo zklamání, neboť do té doby neviditelný Krunoslav Simon předribloval hřiště a tváří v tvář bránícímu Mačiulisovi proměnil v poslední sekundě vítěznou trojku a Krasnodaru tím zajistil senzační vítězství.

Druhý zápas na horké půdě, druhá porážka. Hráči moskevského CSKA si poslední dobou musí připadat jako ve špatném snu a trenér Messina si marně láme hlavu, co se s jeho svěřenci děje. V Barceloně, která má rovněž k oslnivé formě na hony daleko, odehráli hosté výtečně pouze poločas. Trojice Micov, Kaun a Pargo byla k neudržení a zaznamenala více než polovinu bodů celého týmu v prvním poločasu, který CSKA vyhrál o 3 body. Po přestávce ovšem přišel nápor Barcelony a v hlavní roli se po dlouhé době představil Juan Carlos Navarro, který ve druhém poločasu nastřílel 17 bodů. Barca třemi trojkami v řadě utekla na dvouciferný rozdíl a jelikož hosté poprvé skórovali až po pěti minutách druhého poločasu, rozhostil se v řadách domácích tolik potřebný klid. Na začátku závěrečné části sice hosté snížili na rozdíl dvou košů, Navarro s Tomičem ovšem rychle utnuli jejich snahy o zvrat a Barca si už cenné vítězství pohlídala.

Čtvrtou výhru v řadě si připsal turecký obr Fenerbahce, jehož trenéru Obradovičovi v Bělehradu nadšeně aplaudoval vyprodaný Pionir. Partizanu patřil zásluhou francouzského internacionála Lauvergna první poločas, po přestávce se ovšem v dresu hostů rozehrál Bojan Bogdanović – mezitím byl za ostrou kritiku rozhodčích vyloučen kouč Partizanu Vujošević – a trojkami v klíčových momentech prodloužil dosavadní neporazitelnost Fene.

Mnichovském u Bayernu stačil k nečekaně snadnému vítězství nad Malagou výkon v úvodní čtvrtině, kdy si vytvořil dvouciferný náskok a španělský celek se v dalším průběhu ani jednou nedokázal dostat na dostřel.

Pokračuje trápení Vitorie. Z Baskicka se tentokrát odevzli oba body Srbové z Bělehradu a to díky výbornému výkonu amerického tria Jenkins, Nelson a Schilb, kteří dohromady zaznamenali 50 bodů celého týmu. Ještě pět minut před koncem nebylo o vítězi zdaleka rozhodnuto, do konce zápasu ovšem domácí nebyli s to vypracovat si kloudnou pozici pro zakončení a jejich chyby hosté pohotově trestali.

David Jelínek zaznamenal v dresu poražených 10 bodů, 3 doskoky a 3 asistence a v polovině třetí čtvrtiny se blýskl nekompromisní smečí přes bránícího Mitroviče.

Výsledky 4. kola:

FC Barcelona – CSKA Moskva  79:70 (Navarro 20 – Micov 14)
Nanterre – Budivelnyk Kyjev  80:61 (Daniels 14 – Summers 12)
Partizan Bělehrad – Fenerbahce/Ülker Istanbul  78:88 (Lauvergne 20 – Bogdanović 26)

Brose Bamberg – EA7 Milán  62:76 (Wright 13 – Gentile 18)
Efes Istanbul – Žalgiris Kaunas  72:61 (Hopson 15 – Dentmon 14)
Štrasburk – Real Madrid  66:85 (Ajinca 23 – Fernandez 24)

Zielona Góra – Galatasaray Istanbul  75:78 (Walker a Zamojski 17 – Dudley 21)
Bayern Mnichov – Unicaja Malaga  82:68 (Delaney 19 – Granger 14)
Montepaschi Siena – Olympiakos Pireus  62:70 (English a Rochestie 13 – Begić, Dunston, Lojeski a Spanulis 9)

Lietuvos Rytas Vilnius – Maccabi Tel Aviv  74:76 (Gecevičius 24 – Smith 18)
Panathinaikos Atény – Lokomotiv Kubáň  69:72 (Gist 18 – Jasaitis 14)
Laboral Kutxa Vitoria – CZ Bělehrad  63:73 (Bjelica 14 – Nelson 22)