České lvice v závěrečném přípravném zápase podlehly Američankám

Česká republika včera přivítala v pražské Tipsport aréně hvězdný výběr Spojených států. Atmosféra zápasu připomínala finále posledního šampionátu, který se odehrával v Karlových Varech a Češky zde vybojovaly senzační stříbrné medaile, když v souboji o zlato podlehly právě Američankám.

Úderem sedmé byl zápas zahájen. Americký trenér Geno Auriemma poslal na palubovku základní pětku ve složení Taurasi, Dupree, Charles, Bird a Moore, zatímco domácí hráčky začínaly ve složení Bartoňová, Vítečková, Elhotová, Veselá a Burgrová. Skóre otevřela podkošovou akcí Tina Charles, na české straně se jako první prosadila Ilona Burgrová. Právě Charles dělala obraně českého týmu největší problémy, když si připsala za 8 minut hry 10 bodů z celkových 19. Americký tým si udržoval mírný náskok, po první čtvrtine vedl 19-12.

Na začátku druhé desetiminutovky se prosadila Jana Veselá a náskok se ztenčil na pět bodů, poté však superstar Diana Taurasi trefila dvě trojky a Američanky opět odskočily. Poločasový stav byl 23-33.

Po změně stran lépe začaly soupeřky, když doskočily tři míče v útoku po sobě. Nepolevily ani v dobré obraně, Českám umožnily minimum otevřených střel a devět jich zblokovaly. Ačkoliv se lvice nevzdaly a předvedly pár individuálních akcí, na konci třetí čtvrtiny se americké vedení přehouplo přes 20 bodů.

V poslední čtvrtině už američanky navyšovaly svůj náskok zejména díky rychlým protiútokům. Po čtyřech minutách si poranila kotník pivotka Petra Kulichová, nejlepší střelkyně lvic v tomto zápase. Její start na MS by však podle nejnovějších zpráv neměl být ohrožen. Příležitost zahrát si dostaly všechny hráčky. V zápase zazářily hlavně pivotky, za český tým již zmiňovaná Petra Kulichová a 8 bodů přidala Ilona Burgrová. Na opačné straně 16 nastřílela Tina Charles a 12 Nnemkadi Ogwumike. Celkové skóre zápasu bylo 41:76.

Českému týmu se bohužel nedařila střelba, neproměnil ani jeden ze čtrnácti trojkových pokusů a za celý zápas střílel pouze dva trestné hody. Celkově se lvice dopustily šestnácti ztrát, ale samy donutily Američanky k devatenácti. Česko přišlo podpořit téměř 5 tisíc lidí.

Již tento čtvrtek český tým odlétá na mistrovství světa do Turecka, kde se v základní skupině střetne s Brazílií, Japonskem a Španělskem. Všechna utkání můžete sledovat prostřednictvím televize či internetu.

Česká republika – USA 41-76
Body: Kulichová 9, Burgrová 8, Vítečková a Elhotová 6, Bartoňová a Veselá 4, Sedláková a Hanušová 2 – Charles 16, Ogwumike 12, Stewart 9, Taurasi 8, Bird 7, Augustus, McCoughtry a Moore 6, Whalen 4, Sims 2. Střelba z pole: 20/55 – 30/55. Střelba za 3 body: 0/14 – 4/14. Trestné hody: 1/2 – 12/14. Fauly: 15/14. Doskoky: 28 (9) – 51 (16). Ztráty: 16 – 19.

Zdroj foto: Václav Mudra, ČBF