Australané rozebrali Litevce výbornou obranou. Do osmifinále se přiblížili Dominikánci

Američané zůstávají suverénní, ale Turci a Litevci selhali. Situace ve skupinách C a D se tak zajímavě zamotává. Postup do další fáze si však zajistili právě Američané a také Slovinci, kteří si poradili s Koreou. Velmi dobrá podívaná byla při zápase Austrálie s Litvou. Protinožci vlétli do utkání s obrovským nasazením a favorizované Litevce nakonec porazili 82:75.

Nejlepším střelcem dne se stal Hector Hernández, jehož 24 bodů včetně šesti trojek pomohlo zdolat Angolu. Úspěšný zápas odehráli reprezentanti Dominikánské republiky. Celek z Karibiku má po třech zápasech bilanci 2 – 1.

Američané tentokrát rozhodli do poločasu

Nečekané vítězství získali Ukrajinci proti Turkům. Favorizovanému celku se nedařilo střelecky, Turci měli úspěšnost z pole pouhých 35,1 procenta. Ukrajinci se chytili ve druhém poločase, dobře bránili a Turkům nenechávali lehké střely. V útoku odvedl výbornou práci Oleksandr Mišula, autor 19 bodů včetně pěti trojek. Po druhé porážce v řadě je postup Turků nejistý.

Američané neměli proti Novému Zélandu velké problémy a podle očekáváni již do poločasu rozhodli o svém vítězství. Ve třetí desetiminutovce vzrostl náskok USA až na 34 bodů a zbytek utkání se tak jen dohrával. Novozélanďané jen mírnili vedení největšího adepta na titul. USA zvítězily 98:71.

Svou sílu dokazují hráči Dominikánské republiky. Ve svižně hraném duelu si družstvo z Karibiku vytvořilo až šestnáctibodový náskok a finskému soupeři už otočení nedovolilo. Finové se v závěru přiblížili na čtyři body, ale trojková střelba Seveřany nezachránila. Dominikánci hráli chytře a kolektivně. Díky tomu získali už druhé vítězství a mají postup do osmifinálových skupin na dosah.

Ukrajina – Turecko 64:58 (Mišula 19 – Ašik 16 + 20 doskoků)

USA – Nový Zéland 98:71 (Davis 21 – Anthony 11)

Finsko – Dominikánská republika 68:74 (Koponen 23 – Vargas 18 + 13 doskoků)

Ingles zářil, Australané mají důležité vítězství

Mexičané měli ve třetím utkání snadnějšího soupeře a toho i využili. Angolané sice získali první čtvrtinu ve svůj prospěch, ale poté se projevila vůle soupeře. Mexičané dovolily africkému sokovi doskočit v útoku 24 míčů, ale stlačili procento jejich střelby po 34 procent. Výběr trenéra Valdeolmillose byl úspěšný z dálky, Mexičané trefili 12 trojek z 26 pokusů. Další dobrý výkon podal Gustavo Ayon, pivot Atlanty Hawks. Ten získal double-double za 17 bodů a 12 doskoků. Mexiko zvítězilo 79:55.

Velmi dobrý zápas odehrála Austrálie proti Litvě. Evropského favorita zaskočila už v samotném úvodu, když její perfektně organizovaný zonepress působil Litevcům obrovské problémy. Australané si díky pečlivé hře a běhavému basketbalu vytvořili do poločasu devatenáctibodový náskok a ani přes dotahování Litevců ve třetí čtvrtině už vítězství nepustili. Trenér Lemanis se mohl spolehnout na trojici Joe Ingles, Aron Baynes a Matthew Dellavedova, všichni tři hráči zaznamenali dvouciferný počet bodů.

Slovinci narazili na papírově nejslabšího soupeře skupiny D a pozici favorita nakonec zvládli. Korejci sice v první čtvrtině vyhráli 21:19, ale v druhé půli už úřadovali jen Slovinci. Ti trefili 11 trojek a svého soupeře předčili také na doskoku. Ve slovinském týmu hrál prim opět Goran Dragič. Hráč s největším zlepšením NBA poslední sezóny nasbíral 22 bodů a čtyři asistence při střelbě 10/14 z pole. Pro Slovince to bylo třetí vítězství ve třech zápasech a díky tomu si zajistil postup do osmifinálové skupiny mistrovství světa.

Angola – Mexiko 55:79 (Moreira a Joaquim 13 – Hernández 24)

Austrálie – Litva 82:75 (Ingles 18 – Seibutis 21)

Korea – Slovinsko 72:89 (Lee 12 – G. Dragič 22)

Dnes budou své zápasy hrát opět všechny celky, na programu je několik zajímavých zápasů. Španělsko se utká s Francií, Chorvati změří síly s Řeckem a o důležitou výhru budou bojovat reprezentanti Srbska a Brazílie.

Zdroj foto: fiba.com