5 věcí, které možná nevíte o Patricku Ewingovi

Stačilo jen málo a o Ewingovi byste si teď nečetli. Za jeho basketbalové umění můžeme poděkovat především jeho pracovité matce. Legendárního pivota a člena DreamTeamu zná každý basketbalový fanoušek. Šťastná shoda náhod přivedla 213 centimetrů vysokého hráče k basketbalu, z Jamajky měl totiž k němu daleko.

Basketbal až od 12 let

Ewing se narodil 5. srpna 1962 v Kingstonu, hlavním městě Jamajky. Do svých dvanácti let se věnoval spíše kriketu a fotbalu, pak se ale odstěhoval s rodinou do USA. Tam se začal věnovat basketbalu. Na střední škole Cambridge ve státě Massachusetts byl Ewing dominantním hráčem, několikrát s týmem vyhrál státní šampionát. Jeho protihráči byli zoufalí, často si stěžovali, že vyhrát nad Cambridge prostě nejde, protože mají Ewinga. Nevraživost, dokonce i rasistická, proti němu byla často znát.

Hvězda univerzity

Ewing přijal nabídku washingtonské univerzity Georgetown a působil pod slavným trenérem Johnem Thompsonem. Ten je známý pro svou práci s pivoty a z Ewinga dokázal vytvořit špičkového hráče. V roce 1984 se Georgetown Hoyas povedlo vyhrát NCAA, když ve finále porazili Houston Cougars, ve kterém hrál i Hakeem Olajuwon.

Olajuwon šel po finálové porážce jako hvězda soutěže na draft NBA, zatímco Ewing zůstal o rok déle, aby dostudoval vysokou školu. V té době hráči přestupovali do NBA po čtyřech letech vysoké školy celkem pravidelně, dnes už je tento trend spíše výjimkou. Například při letošním draftu byli v prvním kole vybráni jen čtyři „seniors“, tedy hráči, jenž strávili na univerzitě celé čtyři roky.

Zlatá devadesátá

Na začátku kariéry Ewing získal zlatou olympijskou medaili, to ještě jako hráč Georgetownu. V první sezóně se projevil jako skvělý hráč a byl vyhlášen nováčkem roku. Jeho čas ale přišel v 90. letech. New York se pravidelně dostával do finálových bojů, ale vždy měl smůlu na soupeře. Do poloviny 90. let totiž v Chicagu zářila trojice Jordan, Pippen, Rodman a tak se stávalo, že přes finále konference se Knicks prostě nedostali.

Chvíle obratu měly přijít v roce 1994, během ročníku, do kterého nenastoupil Michael Jordan. Knicks se skutečně dostali do finále NBA, v týmu zářili kromě Ewinga i Charles Oakley, Derek Harper nebo John Starks, ale proti byl skvěle poskládaný tým Houstonu. Hakeem Olajuwon dokázal oplatit Ewingovi deset let starou porážku z finále NCAA.

Nejlepší akce v kariéře Patricka Ewinga

Knicks trvalo dalších pět let, než se dočkali finálové účasti. Tehdy se jako osmý tým Východní konference probojovali až do závěrečných bojů, ale pohádkovou jízdu utnuli hráči San Antonia. David Robinson a Tim Duncan byli opět nad síly newyorských.

Bez titulu i jako trenér

V roce 2000 se Ewing v rámci přestupu mezi třemi kluby přesunul do Seattlu. Po roční anabázi přestoupil do Orlanda a tam po dalším roce ukončil kariéru.

Velkému ocenění se Ewingovi dostalo v New Yorku v roce 2003, když byl jeho dres s číslem 33 vyvěšen ke stropu Madison Square Garden. Dnes je 52letý Ewing jediným hráčem, který kdy odehrál za Knicks více než tisíc zápasů.

Po skončení kariéry pracoval jako asistent u několika klubů NBA. Největší úspěch měl zatím v Orlandu. V sezóně 2008-2009 pomohl Magic dostat se do finále a především spolupráce s Dwightem Howardem byla pro Orlando přínosem. Ani tehdy se ale Ewing radovat nemohl, Orlando nakonec podlehlo LA Lakers 4:1 na zápasy.

V současné době je Ewing asistentem v Charlotte. Minulý rok se, tehdy ještě Bobcats, podařilo probojovat do play-off, poprvé od obnovení klubu ve městě.

Ewing je znám především pro svou houževnatost a nesmírnou pracovitost. To potvrzovali i trenéři, kteří jej během kariéry vedli. Například Pat Riley o něm v 90. letech řekl, že nikdy nevedl tak tvrdě pracujícího hráče.

Co o Ewingovi možná ještě nevíte?

  • Do Bostonu ne!

Jelikož byl Ewing na střední škole velkou hvězdou, byli v USA zvědaví, kterou univerzitu zvolí. Fanoušci bostonské vysoké školy věřili, že se mladý Patrick připojí k jejich škole, protože vzdálenost do Bostonu i znalost města by mu vyhovovaly. Ewing ale zvolil Georgetown.

Když měl cambridgeský pivot slavnostní konferenci, zúčastnili se jí desítky fanoušků Boston College. Jakmile Ewing oznámil úmysl jít do Washingtonu, celý sál se rázem vylidnil. Zklamání bostonských bylo velké.

  • Terč rasistických útoků a hrdina Boeheim

70. léta v USA ještě nebylo zcela rasově korektním obdobím. Ewing tak musel bojovat nejen s protihráči, ale s častými nadávkami vůči své barvě pleti. Dokonce se stávalo, že na Ewinga během utkání létaly různé předměty. V zápase se Syracuse ale přišel moment, který nadzdvihl mandle trenérovi soupeře. Ewingovi prolétl kolem hlavy pomeranč a na to zareagoval kouč Syracuse Joe Boeheim po svém. Vzal si mikrofon hlasatele a oznámil, že pokud se ještě stane podobná situace, ukončí Syracuse zápas. Ewing měl od té doby klid.

  • Móda univerzitního basketbalu

Ewing zavedl při univerzitních zápasech módu, která platí až dodnes. Byl průkopníkem triček s krátkým rukávem, které se nosí pod dresem. Dříve se nosila pouze klasická tílka bez rukávů, od Ewinga je ale tradicí, že v zápasech NCAA mají hráči trička s rukávy až po loket.

Například v Evropě tohle neuvidíme, pravidla FIBA totiž tento trend zakazují.

Fotografie Patricka Ewinga s trenérem Johnem Thompsonem a tehdejším prezidentem USA Ronaldem Reaganem. Ewing stojí vpravo se svým klasickým tričkem pod dresem.

C25882-11A

  • Ledvina pro přítele

Před pár dny byl do Síně slávy NBA jmenován Alonzo Mourning. K němu se váže historka o přátelství s Ewingem. Mourning bojoval s vážným onemocněním ledvin a jedna ledvina mu musela být transplantována. Ewing, který hrál na stejné univerzitě a kterého s Mourningem pojí dlouholeté přátelství, se nabídl, že mu ledvinu daruje.

K transplantaci nakonec nedošlo, vhodnějším dárcem se ukázal být Mourningův bratranec. Toto gesto je však důkazem pravého kamarádství.

  • Soudní proces The Gold Club Trial

Ewing byl zapojen do slavného soudního procesu s majitelem striptýzového klubu v Atlantě Stevem Kaplanem. Ten byl obviněn z praní špinavých peněz, prostituce a finančních podvodů.

Co s tím má společného Ewing? Kaplan totiž nabízel sexuální služby zdarma profesionálním sportovcům, aby si udělal jméno a získal jejich podporu. Sportovci nabízené služby málokdy odmítali. Do kauzy se kromě Ewinga zapletli i další legendární hráči jako Dikembe Mutombo, Larry Johnson nebo John Starks. Podle bulvárních informací si Ewing dopřával v atlantském klubu především orální služby místních žen, a tím není myšleno povídání u kávy. Je to malá skvrnka na Ewingově do té doby nepošramocené pověsti.

Líbil se vám článek o Patricku Ewingovi, ale chcete se dozvědět více o jiných hráčích NBA? Již dříve jsme psali o Larrym Birdovi, Kareemu Abdul-Jabbarovi, Vinci Carterovi, Kevinu Garnettovi nebo Stevu Nashovi!

Do příštího dílu můžete vybrat dalšího hráče. Hlasujte v anketě a vyberte hvězdu, o které se chcete dozvědět více!

O kterém hráči byste chtěli číst v dalším vydání našeho seriálu?

  • Goran Dragič (44%, 8 hlasů)
  • DeMarcus Cousins (22%, 4 hlasů)
  • Carlos Boozer (17%, 3 hlasů)
  • Jamal Crawford (17%, 3 hlasů)
  • Andrew Bogut (0%, 0 hlasů)

Počet hlasujících: 18

Loading ... Loading ...

Zdroj foto: Seidenstud, Wikimedia Commons; Prezidentská knihovna Ronalda Reagana, Wikimedia Commons