4. a 5. kolo extraligy juniorů

Extraliga juniorů má za sebou další dvě kola. Po čtyřech kolech je bez porážky již jen tandem pražských celků GBA Sparta a USK Praha. Sparta doma přehrála překvapivě Pardubice, když zaskočila nevýrazné hosty již v první půli. V neděli si pak GBA poradila s Ostravou až díky zlepšení ve druhé polovině střetnutí. Také mladí vysokoškoláci neměli cestu za čtyřmi body příliš snadnou. Oba moravští soupeři z Brna a Zlína dokonale prověřili jejich kvality a Pražané mohou být za sto procentní víkendovou úspěšnost poměrně rádi. První výhru v sezóně si vybojovali písečtí Sršni, kteří pokořili Ostravu a výhra má pro ně cenu zlata a nesráží ji ani prohra s pardubickým koněm. Solidní výkony předvedl i Nymburk, který si bez velkých komplikací odvez sto procentní bodový zisk z Žitné ulice i ze Zahrady Čech. Naopak Vyšehrad se ze stejných destinací vrací s prázdnou, i když zejména bodová ztráta ze soutoku Ohře a Labe musí mrzet, protože po dorovnání dvacetibodového manka, nakonec prohrál až v nastaveném čase. Jediným týmem bez výhry tak zůstala Plzeň, která doma nedotáhla do úspěšného konce dobře rozehrané bitvy s Brnem a Zlínem.

Sršni Sokol Písek – BCM Moravská Ostrava  72:68   /19:14, 34:30, 51:44/

Skvělý domácí počátek byl oceněn vedením 11:5. Pak však hosté přibrzdili písecký nástup a tak se rozdíl ve skóre přestal navyšovat a sokolové si díky své bojovnosti drželi vedení oscilující mezi 2 – 4 koši. Druhá dvacetiminutovka se nesla ve znamení dobývání ostravské zóny, což se díky pěti jihočeským trojkám docela dařilo, a to byl hlavní faktor, o který se mohli opřít při postupně narůstajícím vedení. To jim přineslo stav 67:53 ve 37.minutě. V závěru domácí polevili, ale na víc než zkorigování rozdílu ve skóre to Ostravě nestačilo, a tak domácí vybojovali první cennou výhru v sezóně.

Písek: Šteier 20, Šlechta 18, Pták 14, Dlugoš a Mareš 9, Hrneček a Satrapa 1.

Ostrava: Dragoun 21, Leczo 12, Mrkva 9, Seidler 7, Klímek 6, Horkel a Jančík 4, Zahradník 2.

Sršni Sokol Písek – BK Pardubice    74:100   /18:25, 40:54, 56:74/

Naděje domácích na sobotní repete trvalo pět minut do stavu 12:11. Pak se po sobotě otřesený pardubický expres přeci jen začal postupně a rovnoměrně vzdalovat od jihočeské lokálky.7, 14 a 18 bodů, to byly bodové vzdálenosti na konci jednotlivých čtvrtin. Domácí se snažili, ale nakonec na kvalitnějšího soupeře nestačili a nakonec prohráli o 26 bodů, když soupeř v závěru překonal i magickou stovku.

Písek: Šlechta 28, Dlugoš 13, Šteier 12, Švarc 7, Mareš, Pták a Satrapa 4, Hrneček 2.

Pardubice:

GBA Sparta – BK Pardubice    78:73   /23:17, 47:28, 62:56/

Pod velké překvapení se podepsal skvělý sparťanský basketbal především v první půli, kdy hostující mezery v obraně dokázali Pražané mistrně využít. Perníkáři se ve druhých dvaceti minutách výrazně zlepšili, což dokumentuje i jejich přiblížení na šest bodů. Basketbalisté ze Stodůlek a především jejich základní rotace však hostům více nedovolila a nakonec si těsnou výhru pohlídala.

GBA Sparta – BCM Moravská Ostrava  71:58   /12:11, 32:34, 52:42/

Unavený domácí základ se rozehrál ke svému optimu až ve druhé polovině utkání, což byly momenty, které nakonec definitivně rozhodli o čtvrté sparťanské výhře v sezóně.
Sparta: Weiss 27, Sakhnuk 21, Gluditis 14, Pekárek 4, Kainc 3, Jelínek 2.

BCM Ostrava: Leczo 14, Dragoun 12, Zahradník 8, Jančík 7, Horkel a Seidler 6, Choleva 4, Klímek 1.

BK Loko Plzeň – SKB Zlín    55:85   /17:13, 25:33, 32:59/

Po vyrovnané první půli se domácím přestalo dařit dobývání zlínské zóny. Naopak hosté se mohli opřít o nevídaný lauf Svobody, jehož 38 bodů položilo základ k poměrně jasnému úspěchu Valachů, jejichž výhra byla až překvapivě snadná.
Plzeň: Štípek 13, Bakule 11, Zeman 9, David 8, Hrudka 7, Fleischhans 3, Bílek a Doubrava 2.

Zlín: Svoboda 38, Menšík 12, Krutílek 11, Zumer 10, Da Silva 9, Štencl 3, Dvorský 2.

BK Loko Plzeň – JBC Brno   88:94   /26:25, 48:40, 60:64/

Po přestřelce v zahřívací desetiminutovce domácí kvalitní útočná činnost posunula Západočechy k osmibodovému odpíchnutí. Po změně stran se však ofenzivně laděná rvačka o první extraligový zářez začala pomalu překlápět na stranu Moravanů, kteří zejména díky svým fyzickým proporcím nakonec slavili dobytí těžce vydřených dvou bodů.

Plzeň: Bakule, David a Hrudka 19, Zeman 16, Štípek 11, Bílek a Buršík 2.

Brno:

USK Praha – JBC Brno    81:71   /15:26, 31:44, 56:61/

Brňané hodně chtěli odčinit dvě domácí ztráty. Třicet minut se jim tento záměr dařilo realizovat. Domácí tahali za kratší konec zápasového lana a zejména skvělá první dvacetiminutovka je katapultovala ke dvoucifernému vedení, když pražskou obranu rozebírali jako domeček z karet. Domluva kouče Grepla během patnáctiminutového oddychu zjevně padla na úrodnou půdu. Mladé sovy ve třetí periodě výrazně zefektivnily svou defenzivu, což byl klíč k postupnému snižování bodového rozdílu ve skóre. To po třiceti minutách činilo již jen pět bodů. Navíc se vysokoškolákům rozstřílely tradiční opory, za zmínku stojí pět trojek Ondry Sehnala, což vedlo k obratu v utkání, které nakonec domácí dotáhli k výhře o deset bodů, přestože to tak vůbec nevypadalo.

USK: Sehnal 23, Štěrba 19, Hájek a Mareš 14, Janošík 7, Chaloupka a Ropek 2.

Brno: Grečynskyj 17, Mynarčík 10, Hegmon 9, Marša 7, Bogdanovič a Vyroubal 6, Barák, Nehyba a Vacek 5, Jokl 1.

USK Praha – SKB Zlín    82:75   /24:20, 40:41, 61:57/

Ani v neděli nezačali svěřenci kouče Grepla nikterak suverénně a ševci se překvapivě drželi, především zásluhou neudržitelného Krutílka, který sázel jeden koš za druhým. Pražané nakonec vyhráli jen o sedm bodů, když o dvoubodový zisk se museli bát až do závěrečného hvizdu rozhodčích. Trio Zlína Krutílek, Zumer a Da Silva odehrálo celých čtyřicet minut a nebylo to na nich moc znát.

USK: Štěrba 17, Chaloupka 14, Mareš 12, Hájek 11, Sehnal 10, Janošík 7, Jarolín 6, Ropek 3, Svoboda 2.

Zlín: Krutílek 33, Zumer 17, Da Silva 13, Menšík a Svoboda 5, Štencl 2.

Slavoj Litoměřice – Sokol Vyšehrad  73:71   /19:6, 34:16, 44:39, 62:62/

Režii úvodních zápasových minut pevně drželi ve svých rukách domácí, kteří skvělý výkon přetavili ve třináctibodové vedení, které bylo podpořeno jen šesti inkasovanými body. Na slušný rozjezd Severočeši navázali i ve druhé kvartě, kterou ukončili s osmnáctibodovou převahou a nic nenaznačovalo, že by mělo dojít k nějaké zápletce. Ta se však dostavila po návratu ze šaten, kdy domácí znatelně polevili a překonání vyšehradské obrany bylo hodně marné. Režii třetí části ovládl Vyšehrad, který zjemnil rozdíl ve skóre na pět bodů, což sokolům vlilo do žil novou krev. Tato transfúze pokračovala i závěrečném dějství, které skončilo patem. V prodloužení měli nakonec více štěstí domácí, kteří si zápas naprosto zbytečně zkomplikovali.

Litoměřice: Němec 19, Hammerle 16, Bureš 15, Hanzlík 14, Vondrák 5, Reiser 3, Kocum 1.

Vyšehrad: Přibyl 23, Choutka 22, Bohm 8, Jelínek, Samoura a Syblík 5, Mitrovič 5.

Slavoj Litoměřice – BCM Nymburk   55:83   /16:16, 33:37, 46:59/

Velké množství chyb a ztrát umožnilo domácím sehrát s favorizovanými Středočechy vyrovnaný poločas, po kterém domácí měli manko jen ve výši čtyř bodů. Hosté však do druhých dvaceti minut nastoupili jako vyměnění. To se vzápětí projevilo i na výsledkové tabuli, kde se postupně stále více projevovala bodová katarze Nymburka. Nakonec hosté vyhráli v polabském derby o třicet bodů a letní počasí pak téměř vybízelo k návratu parníkem.

Litoměřice: Němec a Vondrák 12, Hanzlík 10, Bureš 8, Hammerle 6, Kocum 3, Galia a Reiser 2.
Nymburk: Svoboda 23, Stegbauer 12, Kozina a Senohradský 11, Heinzl 9,  Sarna a Šubert 7, Bubeník 3.

Sokol Pražský – BCM Nymburk   50:74   /11:24, 30:41, 41:61/

S přílišným respektem zahájili sobotní duel domácí sokolíci. Toho hosté využili k rychlému vedení 9:0. Ani dva slepené koše Pražanům nepomohli, protože v závěti následovala další devítibodová nymburská šňůra, která byla ukončena hostujícím vedením 4:18. Tyto momenty udaly ráz dalšímu dění ve 3.patře v Žitné ulici. Dvouciferné vedení si hosté drželi až do půle, kdy na domácí snahu většinou hosté odpovídali bodovými příspěvky Štegbauera či Svobody. Na počátku třetí kvarty hosté umocnili svoje vedení až ke dvaceti bodům, čímž bylo o výhře Nymburka rozhodnuto.

SoPr: Kroutil 14, Ornst 10, Aulich 8, Pokorný a Vacínek 5, Babický, Brumla, Čeněk a Gavenda 2.

Nymburk: Stegbauer a Svoboda 22, Heinzl 14, Vaněk 8, Šubert 6, Kozina 2.

Sokol Pražský – Sokol Vyšehrad   80:56   /18:9, 38:23, 62:42/

Velmi koncentrovaně vstoupili svěřenci trenéra Bednáře do nedělního pražského derby. Kvalitní výkon na obou polovinách hřiště jim přinesl rychlý brejk ve skóre v poměru 10:0 a 16.2. Pak domácí přeci jen trochu polevili, nicméně i do posilovny odcházeli s patnáctibodovou převahou. Ta se do 25. minuty navýšila až na dvacet bodů a domácí svoje vedení až do konce bezpečně kontrolovali.

SoPr: Kroutil 23, Aulich 18, Ornst 8, Vacínek 7, Čeněk, Gavenda a Šop 6, Pokorný 4, Brumla 2.

Vyšehrad: Jelínek 15, Přibyl 13, Bohm 8, Pytloun 6, Samoura 5, Choutka 3, Masný, Mitrovič a Syblík 2.

Chtěl bych touto cestou poděkovat klubům, kteří na svých webech včas, pravidelně a aktuálně uveřejňují informace na svých statistikách. Absolutorium zaslouží Písek, Sokolský Pražský a Nymburk. Trošku opožděně reagují v Litoměřicích, Pardubicích a Plzni. Na USK se článek připravuje více než tři týdny, podobně i Brně. Informačním embargem to zavání v Ostravě, Zlíně, Vyšehradě. O sparťanském vedení se toho její příznivci také příliš nedoví. To si myslím, že pro nejvyšší juniorskou soutěž není dobrým vysvědčením.