1.liga mužů, 22.kolo: lídři vítězili, v boji o záchranu přituhuje

Dalším kolem pokračovala druhá nejvyšší basketbalová soutěž mužů. Favorité vítězili, i když ani Hradec Králové ani Opava to neměli jednoduché. Velký obrat předvedly doma Litoměřice v zápase s Plzní, nováčci Olomouc a Vysočina slavili výhry. Přinášíme stručný přehled výsledků.

JBC MMCITÉ Brno – BK Opava B 85:91 (27:23 55:35 71:70)
Nejvíce bodů: Šiška 19, Nehoda 18, Hrabovský 11 – Ihring 25, Hutňan (11 získ. faulů) 19, Ihring Dominik 11; trojky: 36/11 – 27/13; TH: 39/24 – 38/22; chyby: 32 – 31; doskoky: 42 – 42.
První čtvrtina zápasu byla vyrovaná, ale po té druhé by na Opavu, která hrála bez 4 hráčů základu, nevsadil nikdo ani zlámaný groš. V dalším dějství ale hosté zabrali, dvacetibodové manko dokonce otočili ve svůj propěch a vše bylo otevřené. Opava pak udeřila v polovině posledního hracího období, kdy získala náskok, který již udržela. Jen dva doskoky chyběly hostujícímu Michalu Hutňanovi k zisku triple-double.

Sokol pražský – SKB Zlín 88:77 (28:19 46:41 71:63)
Nejvíce bodů: Tomas (15 doskoků) 18, Štěpánek 13, Brůha (12 doskoků) 10 – Vaňák 24, Da Silva 15, Medek 13; trojky: 23/9 – 32/10; TH: 13/9 – 17/7; chyby: 20 – 20; doskoky: 51 – 34.
Sokoli vedli od počátku zápasu a přestože se hosté dostali několikrát na dostřel několika bodů, výhra zůstala v Žitné ulici. Domácí, v jejichž dresu si další double-double připsal Jakub Tomas, tak odrazili zlínský atak na jejich umístění.

BC Vysočina – VŠB Ostrava 71:66 (14:17 34:35 53:49)
Nejváce bodů: Vošlajer (12 doskoků) 22, Melski 16, Novák 14 – Urbánek 20, Marek 14, Lyčka 11; trojky: 28/6 – 29/6; TH: 22/15 – 14/14; chyby: 15 – 22; doskoky: 38 – 32.
Domácí, kteří finišují v boji o záchranu, sice většinu první půle tahali za kratší konec provazu, pak si ale ve třetí čtvrtině vypracovali dvouciferný náskok, který hosté skoro vymazali. Podobné to bylo v posledním dějství, kdy až třináctibodové vedení Vysočiny stáhli hosté v poslední minutě na pouhé dva body, ale domácí výhru uhájili. Zajímavostí zápasu byla stoprocentní střelba šestek Ostravy.

KARA Trutnov – Sokol Hradec Králové 74:80 (19:23 37:41 56:57)
Nejvíce bodů: Dolejší 26, Houser 15, Matěj Malý 11 – Majerík (14 doskoků, val.40) 31, Ondřej Peterka 21, Kiršbaum 9; trojky: 25/8 – 23/7; TH: 17/12 – 29/19; chyby: 23 – 20; doskoky: 32 – 51.
Favorit to neměl vůbec jednoduché. I když většinou vedl, v poslední čtvrtině se dostali do vedení domácí a lídr tabulky rozhodl o své výhře až v závěrečných minutách. Mužem zápasu byl hradecký Peter Majerík.

Basketbal Olomouc – Sokol Vyšehrad 92:89 (23:26 39:42 64:61)
Nejvíce bodů: Sedlák 30, Harčár (10 doskoků) 18, Kozák 11 – Feštr 27, Křivánek 15, Truhlář 14; trojky: 17/6 – 22/9; TH: 22/16 – 16/10; chyby: 20 – 18; doskoky: 34 – 35.
Vyrovnaný zápas dospěl do dramatické koncovky. Minutu před koncem byl stav 88:88, ale úspěšná střela Jana Kozáka a pevné nervy Petra Andrese při šestkách byly rozhodujícím faktorem výhry Olomouce.

Slavoj BK Litoměřice – BK Lokomotiva Plzeň 69:65 (17:19 32:33 47:57)
Nejvíce bodů: Klimeš 15, Vakrčka 12, Novák a Hanzlík 10 – Říha 25, M.Froněk 11, Suchý a Kovanda 8; trojky: 17/4 – 24/7; TH: 24/13 – 14/10; chyby 17 – 24; doskoky: 48 – 35.
Úvod šlágru kola patřil domácím, ale pak převzala taktovku Plzeň a vedla až o 9 bodů, do druhé půle si ale nesla náskok jen bodu jednoho. Třetí dějství ale opět ovládli hosté, kteří po šesti minutách vedli již o bodů 14 a dvouciferný náskok si udrželi i do krátké pauzy. V posledním dějství se ale Litoměřice šňůrou 18 bodů dostaly do čtyřbodového náskoku a drama bylo na světě. V závěru nakonec rozhodly dvě šestky Štastného, závěrečná snaha Plzně už byla marná.

BK Kondoři Liberec – GBA Sparta
Přeloženo na 10.2.2014.

Další kolo 1. ligy mužů s pořadovým číslem 23 se bude hrát od 7. do 9.2.2014. Jeho šlágrem by měl být souboj prvního Hradce Králové s třetími Litoměřicemi. Zajímavý bude jistě i souboj o 8. místo mezi Ostravou a Trutnovem.