1. liga mužů, 16. kolo: Hradec Králové padl v Opavě, Plzeň ve Zlíně

16. kolem pokračovala druhá nejvyšší basketbalová soutěž mužů. První prohru tohoto ročníku si připsal Hradec Králové, který nestačil na opavskou rezervu, překvapením je i hladká prohra Plzně ve Zlíně. Přinášíme stručný přehled, výsledek v neděli hraného zápasu Olomouce s Trutnovem bude doplněn.

BK Kondoři Liberec – BC Vysočina 72:67 (18:17 42:33 54:47)
Nejvíce bodů: Heinz 18, Šírek 12, Kuchálik 10 – Vach 18, Novák 12, Fröhde 11; trojky: 21/5 – 30/10; TH: 19/17 – 14/7; chyby: 21 – 19; doskoky: 37 – 34.
V zápase týmů z druhé poloviny tabulky si důležitou výhru připsali Kondoři, ovšem celkový součet skóre ze vzájemných zápasů hraje pro Vysočinu. Jediný bod chyběl hostujícímu Pavlu Číhovi k double-double (9 bodů, 11 doskoků).

JBC MMCITÉ Brno – Slavoj BK Litoměřice 77:95 (26:28 37:55 60:74)
Nejvíce bodů: Šiška 26, Nehoda 21, Pavličík a Prokeš 8 – Žampach 25, Klimeš (13 doskoků) 23, Jan Šotnar 14; trojky: 22/7 – 25/10; TH: 23/12 – 44/27; chyby: 34 – 23; doskoky: 31 – 38.
Začátek zápasu sice patřil domácím, ale Litoměřice ještě do krátké pauzy otočily stav, ve druhém hracím období si desetibodovou šňůrou získaly dvouciferné vedení a to už z rukou nepustily.

Sokol pražský – GBA Sparta 66:59 (17:17 31:27 45:41)
Nejvíce bodů: Brůha (20 doskoků) 20, Tomas 13, Štěpánek 9 – Novotný 18, Weis 11, Gluditis 10; trojky: 12/2 – 27/5; TH: 27/22 – 16/8; chyby: 19 – 22; doskoky: 50:25.
Favorit to v pražském derby neměl jednoduché, sice většinu zápasu vedl, ale Sparta s ním vcelku držela krok a tři minuty před koncem šla dokonce do tříbodového vedení. Domácí si ale výhru vzít nenechali, když nejvíc se na jejich výhře podílel Jiří Brůha, který k 20 bodům přidal stejný počet doskoků. Tradičnímu „sběrateli doublů“ Jakubu Tomasovi chyběl tentokrát k dalšímu jediný doskok.

SKB Zlín – BK Lokomotiva Plzeň 102:86 (34:23 64:36 84:60)
Nejvíce bodů: Chwaszcz 28, Medek 20, Šušák 16 – Bauer 20, Kovanda 16, Bortel 14; trojky: 31/15 – 25/10; TH: 10/5 – 19/12; chyby: 20 – 13; doskoky: 33 – 25.
Plzeň byla ve vedení jen jednou na začátku zápasu, jinak se vše odehrávalo v režii domácích hráčů. Ti vedli v poločase již takřka třicetibodovým rozdílem a bylo rozhodnuto. Nakonec si hosté odvezli i stovku, kterou jim na cestu přibalil úspěšnou trojkou Richard Hanáček. Devět asistencí zaznamenal domácí David Zumer, trojkovou bilanci 11/6 měl zase hráč zápasu Ondřej Chwaszcz.

BK Opava B – Sokol Hradec Králové 95:67 (22:14 50:31 76:48)
Nejvíce bodů: Jiří Dihel (11 doskoků) 19, Strnisko 12, Hutňan a Mičunek 10 – Špaček 14, Šoula 12, Mahler 11; trojky: 24/10 – 22/2; TH: 28/19 – 46/31; chyby: 38 – 24; doskoky: 49 – 34.
Ve šlágru kola si druhý tým tabulky vyšlápl na lídra soutěže. V opavské kabině bylo sice po porážkách v Plzni a Žďáru nad Sázavou trochu dusno, ale tentokrát domácí dali od počátku najevo, že chtějí vyhrát. Pravidelně navyšovali své vedení, které se v poslední čtvrtině vyšplhalo až na 34 bodů. Hradec v posledních minutách ale stáhl na bodů 28, takže v součtu vzájemných zápasů je o bod napřed. Petr Valeček (trenér Opavy): „Po nevydařených zápasech v Plzni a ve Žďáru jsme si řekli v šatně svoje, kluci si to dneska vzali k srdci. Od začátku jsme běhali, všichni šli do zápasu koncentrovaně, bylo to prostě úplně jiné. Soupeř sice nebyl v plné síle, ale my hráli dobře a bylo vidět, že chceme vyhrát. Jsem rád, že si mohli zahrát všichni a myslím, že některé akce se musely líbit.“

VŠB Ostrava – Sokol Vyšehrad 59:74 (15:22 27:42 39:54)
Nejvíce bodů: Jurda 15, Urbánek 13, Ondráček 10 – Křivánek (11 doskoků) 19, Feštr 17, Grunt a Lukáč 12; trojky. 20/4 – 18/6; TH: 14/9 – 30/18; chyby: 23 – 13; doskoky: 23 – 37.
Vyšehrad, který přijel jen s 8 hráči, začal lépe, stále vedl a v poločase měl uklidňující náskok 15 bodů. Druhá půle již byla vyrovnaná a hosté si zkušeně dokráčeli pro výhru.

Basketbal Olomouc – KARA Trutnov
Hraje se 15.12. od 14:00 hod., výsledek bude doplněn.

17. kolo 1. ligy, které bude posledním v tomto kalendářním roce, je na programu od 19. do 20.12.2013. Jeho šlágrem by měl být souboj mezi Lokomotivou Plzeň a Sokolem pražským, který může hodně napovědět o umístění v horní čtyřce tabulky.