1. liga mužů, 19. kolo: vedoucí čtyřka nezaváhala, Vysočina vyloupila Spartu

Dalším kolem pokračovala druhá nejvyšší basketbalová soutěž mužů. Týmy první čtyřky si připsaly domácí výhry, totéž se překvapivě podařilo Vysočině na palubovce Sparty. Nečekala se ani výhra Zlína na Vyšehradě. Přinášíme stručný přehled výsledků.

BK Opava B – BK Kondoři Liberec 85:58 (24:12 44:20 60:37)
Nejvíce bodů: Kvapil 14, Michal Ihring, Matějka a Vlček 8 – Svoboda 19, Heinzl (14 doskoků) a Jelínek 10; trojky: 25/5 – 20/8; TH: 20/14 – 13/4; chyby: 21 – 20; doskoky: 36:40.
Jasná záležitost. Domácí šli od počátku za výhrou a nedali mladému týmu Kondorů šanci, přestože se jim již v první čtvrtině zranil jejich nejlepší střelec Jiří Dihel. Kuriozitou zápasu bylo, že hosté měli horší úspěšnost šestek (30.7%) než trojek (40%).

VŠB Ostrava – Sokol pražský 74:63 (23:22 32:34 52:53)
Nejvíce bodů: Lipový 19, Lyčka 18, Urbánek 14 – Štěpánek 18, Habily a Šmůla 9; trojky: 21/10 – 15/4; TH: 18/10 – 21/9; chyby: 21 – 21; doskoky: 30 – 35.
Vyrovnaný zápas zlomili domácí v poslední čtvrtině, kterou zahájili jedenáctibodovou šňůrou a získali tak rozhodující náskok. Mají tak stále reálnou naději na vybojování účasti v play-off.

BK Lokomotiva Plzeň – Basketbal Olomouc 87:71 (16:15 38:25 66:50)
Nejvíce bodů: Říha 26, Dvířka (10 doskoků) 16, Bauer 15 – Harčár (10 doskoků, trojky 10/6) 22, Sahan 15, Sedlák a Andres 13; trojky. 19/8 – 25/8; TH: 28/17 – 23/17; chyby: 18 – 22; doskoky: 32 – 32.
Nováček držel s favoritem v 1. čtvrtině krok, pak Plzeň nasadila k trháku a získaný náskok již zkušeně udržovala. Posílila si tak pozici ve vedoucí čtyřce, nováček z Olomouce bude mít naproti tomu sestupové starosti.

GBA Sparta – BC Vysočina 61:66 (13:20 24:34 49:48)
Nejvíce bodů: Gluditis 17, Halada 16, Sakhiniuk 9 – Novák 18, Číha 15, Strážecký 12; trojky: 22/6 – 23/6; TH: 13/9 – 14/10; chyby: 17 – 20; doskoky: 33 – 31.
Hosté vedli v průběhu 3. čtvrtiny až o 12 bodů, ale Sparta stav otočila a do posledního dějství šla s minimálním náskokem jednoho bodu. V dramatickém závěru vedli domácí minutu a půl před koncem 61:60, ale pak už byli úspěšní pouze hosté, kteří si tak odvezli do Jihlavy cennou výhru. Navíc mají se Spartou bilanci vzájemných zápasů 2 – 0, což může hrát na konci soutěže důležitou roli.

Sokol Hradec Králové – JBC MMCITÉ Brno 85:67 (26:16 40:31 66:48)
Nejvíce bodů: Kiršbaum 17, Ondřej Peterka a Šoukal 12 – Pavličík 13, Müller, Gercynskyj a Jedovnický 9; trojky: 26/10 – 14/6; TH: 18/15 – 18/11; chyby: 18 – 16; doskoky: 49 – 21.
Vedoucí tým tabulky vedl od začátku zápasu a zásluhou lichých čtvrtin pohodlně zvítězil. Ve čtvrtinách sudých mu ale bylo Brno vyrovnaným soupeřem. Double-double si za 10 bodů a 12 doskoků připsal domácí Peter Majerík.

Sokol Vyšehrad – SKB Zlín 72:83 (16:19 35:37 53:61)
Nejvíce bodů:Hrubý 19, Feštr a Křivánek 10 – Vaňák 21, Šušák 20, Nehoda 16; trojky: 24/9 – 21/11; TH: 12/7 – 15/8; chyby: 21 – 15; doskoky: 35 – 21.
Zlín vedl většinu zápasu, přesto na ukazateli necelých 6 minut před koncem svítil stav 66:66. Pak ale hosté nasadili ke třináctibodovému trháku a bylo vymalováno. Zlín se tak na svého nedělního soupeře bodově dotáhl. V dresu domácích si připsal za 11 asistencí a 10 bodů méně obvyklý double-double Lukáš Feštr.

Slavoj BK Litoměřice – KARA Trutnov 73:62 (15:20 32:33 47:44)
Nejvíce bodů: Klimeš (10 doskoků) 23, Michal Šotnar 20, Hanzlík 8 – Jiříček (13 doskoků) 19, Dolejší 11, Ladislav Malý 5; trojky: 22/4 – 21/5; TH: 38/17 – 15/13; chyby: 19 – 27; doskoky: 37 – 38.
Ve vyrovnaném zápase hosté vedli přes polovinu zápasu, ještě 4 minuty před koncem byl stav 60:59, ale pak již Trutnov dosáhl jen na 3 body oproti 13 domácím a favorit slavil výhru. Osobnostmi zápasu byli Martin Klimeš a Michal Šotnar u Litoměřic a Jan Jiříček na straně hostů.

20. kolo první ligy mužů se bude hrát od 17. do 19.1.2014, šlágrem kola by mělo být pražské sokolské derby mezi Vyšehradem a Sokolem pražským. Zajímavý bude i souboj doma tradičně silného Zlína s opavskou rezervou nebo stále se lepšící Vysočiny s Plzní.