1. basketbalová liga mužů, 23. kolo: Hradec Králové a opavská rezerva stále dominují

Dalším kolem pokračovala druhá nejvyšší basketbalová soutěž mužů. Hradec Králové i Opava B udrželi domácí neporazitelnost a vládnou prvoligové tabulce. Zlín překvapivě podlehl doma Brnu, které bojuje o záchranu, v souboji o osmou příčku uspěl Trutnov v Ostravě. Přinášíme stručný přehled výsledků.

BK Opava B – Basketbal Olomouc 88:75 (14:22 48:37 61:54)
Nejvíce bodů: Hutňan 21, Matějka 17, Strnisko 15 – Sedlák 27, Andres a Harčár (14 doskoků) 15; trojky: 16/4 – 26/6; TH: 25/16 – 28/23; chyby: 22 – 25; doskoky: 48 – 33.
O záchranu bojující hosté začali proti oslabené Opavě dobře a po 10 minutách vedli o 8 bodů. Rozhodující pro vývoj zápasu byla 2. čtvrtina, ve které domácí dvěma šňůrami 11 a v závěru 17 bodů stav otočili a ve druhém poločase už vedení nepustili. Pojistili si tak 2. příčku tabulky, Olomouc čeká tuhý boj o záchranu.

Sokol pražský – BK Kondoři Liberec 83:65 (17:16 39:31 67:48)
Nejvíce bodů: Kohout 21, Bernáth 17, Štěpánek 13 – Honzák 11, Bárta a Šírek 9; trojky: 20/12 – 20/4; TH: 14/9 – 16/7; chyby: 16 – 14; doskoky: 31 – 36.
Jen 17 minut drželi Kondoři naději na úspěch, pak Sokoli odskočili na 8 bodů a po 3 čtvrtinách bylo rozhodnuto. Mužem zápasu se stal domácí teprve devatenáctiletý basketbalový talent Matěj Kohout.

SKB Zlín – JBC MMCITÉ Brno 67:81 (13:16 29:38 50:51)
Nejvíce bodů: Medek 13, Šušák 12, Petr Nehoda 8 – Šiška (val.37) 25, David nehoda 15, Hrabovský 12; trojky: 18/4 – 21/6; TH: 25/1 3 – 23/17; chyby: 22 – 28; doskoky: 25 – 25.
K překvapení kola došlo ve Zlíně. Hosté pod taktovkou Ondřeje Šišky šli od začátku za výhrou. Zlín pustili do vedení jen jedinkrát ve třetím dějství, kdy domácí na chvíli otočili stav na 50:49. Poslední čtvrtina se ale hrála podle brněnských not. Hosté si tak odvezli cenné vítězství.

VŠB Ostrava – KARA Trutnov 73:81 (26:28 43:42 52:60)
Nejvíce bodů: Lyčka 25, Jurda a Rusz (11 doskoků) 11 – Hlaváček (12 doskoků) 27, Kulich (10 doskoků) 16, Ladislav Malý 13; trojky: 14/6 – 17/5; TH: 20/11 – 26/12; chyby: 21 – 20; doskoky: 40 – 39.
Hosté přijeli do Ostravy pouze se šesti hráči, přesto byl průběh zápasu vyrovnaný až do poloviny 3. čtvrtiny. Pak se hosté přes úzkou rotaci dostali do dvouciferného trháku a na to už domácí odpověď nenalezli. V přímém souboji o 8. příčku tak slavil výhru Trutnov, který má i o 2 body lepší skóre ze vzájemných zápasů.

BK Lokomotiva Plzeň – GBA Sparta 73:55 (24:30 39:38 59:47)
Nejvíce bodů: Říha 14, Kovanda 13, Honomichl 12 – Novotný 21, Sakhniuk (12 doskoků) 15, Halada a David Pekárek 8; trojky: 28/10 – 18/4; TH: 15/9 – 18/15; chyby: 20 – 14; doskoky: 32 – 39.
Ještě po 22 minutách byl v Plzni nerozhodný stav 41:41, ale pak už domácí favorit zápas ovládl, v dalším průběhu povolil hostům jen 14 bodů a „povinná“ výhra Plzně byla na světě.

Sokol Vyšehrad – BC Vysočina 73:75 (18:22 40:36 59:56)
Nejvíce bodů: Feštr 16, Kubálek 13, Truhlář 12 – Vošlajer (11 doskoků) 29, Číha 17, Novák 11; trojky: 30/10 – 16/2; TH: 20/15 – 14/11; chyby: 23 – 19; doskoky: 34 – 44.
Nováček nezačal zápas špatně, ale domácí ve druhé čtvrtině strhli vedení na svou stranu. I start do druhého poločasu vyšel lépe Vyšehradu, ale Vysočina se v závěru třetího dějství vrátila zpět do hry. V dramatickém závěru drželi střelecký prapor hostů Vošlajer s Číhou, ale výhru jim vystřelil z TH Strážnický.

Sokol Hradec Králové – Slavoj BK Litoměřice 71:65 (20:9 43:23 62:45)
Nejvíce bodů: Ondřej Peterka 20, Tomáš 10, Kiršbaum 9 – Freiesleben 14, Novák 13, Klimeš a Hanzlík 11; trojky: 21/5 – 18/6; TH: 27/22 – 17/9; chyby: 19 – 25; doskoky: 44 – 30.
Lídr soutěže začal pomaleji, ale druhá pětiminutovka mu vyšla, vyhrál ji 13:4 a to určilo další ráz zápasu. Ve druhém dějství už byli domácí suverénní, jejich vedení narostlo až na 23 bodů, když se střelecky činil hlavně Ondřej Peterka. Litoměřice ovšem závěr zdánlivě jasného zápasu ještě zdramatizovaly, ale Sokoli výhru a domácí neporazitelnost nakonec uhájili.