1. basketbalová liga, 15. kolo: Nováček z Olomouce klesl na poslední místo, Hradec stále neporažen

Dalším kolem pokračovala druhá nejvyšší basketbalová soutěž mužů. V souboji třetího s druhým porazila Plzeň opavskou rezervu, v dalším podobném klání týmů z čela Litoměřice deklasovaly Sokol pražský. Podobně si vedla i Vysočina v souboji nováčků, kterým poslala Olomouc na poslední místo tabulky. Přinášíme stručný přehled výsledků, výsledek nedělního večerního zápasu Hradce Králové s Vyšehradem byl již doplněn, Hradec Králové v něm udržel dosavadní neporazitelnost.

VŠB Ostrava – BK Kondoři Liberec 68:63 (18:16 36:39 47:52)
Nejvíce bodů: Lyčka 18, Gibas 17, Jurda a Lipový 10 – Honzák 19, Raabe 17, Němeček 16; trojky: 22/5 – 22/5; TH: 18/13 – 3/2; chyby: 13 – 18; doskoky: 41 – 27.
Liberec dlouho držel nadějný stav a vedl většinu zápasu. Ještě necelé tři minuty před koncem to bylo 59:59, ale závěr patřil domácím vysokoškolákům, kteří si tak připsali důležitou výhru a stále mají jako nováček nakročeno do play-off. Miroslavu Gibasovi chyběl jediný doskok k double-double. Kuriozitou zápasu byly pouhé 3 šestky Kondorů.

BK Lokomotiva Plzeň – BK Opava B 91:74 (19:19 42:42 59:59)
Nejvíce bodů: Říha 21, Bašta a Kovanda 20 – Jiří Dihel 17, Strnisko 13, Michal Ihring a Mičunek 11; trojky: 30/10 – 23/6; TH: 33/25 – 18/14; chyby: 22 – 27; doskoky: 40 – 35.
První tři čtvrtiny zápasu třetího celku tabulky s druhým byly vzácně vyrovnané, ale v posledních 4 minutách utkání Opava, která přijela bez Kryštofa Vlčka a Michal Hutňana, propadla. Plzeň tento úsek hry vyhrála 13:2 a stáhla náskok Opavy v tabulce na jediný bod. Navíc má rozdílové skóre vzájemných zápasů +6, což by mohlo na konci základní části hrát důležitou roli. Deseti body se blýskl veterán Pavel Frána, který měl ze všech hráčů nejvyšší koeficient užitečnosti (25).

GBA Sparta – SKB Zlín 75:89 (8:28 22:57 48:74)
Nejvíce bodů: Halada (14 doskoků) 22, Weiss (14 doskoků) 14, Kainc 13 – Chwaszcz (trojky 8/5, val. 36) 34, Krutílek 18, Vaňák 13; trojky: 27/7 – 21/9; TH: 12/10 – 20/14; chyby: 17 – 18; doskoky: 57 – 23.
Zlín nedal Spartě šanci, po 5 minutách vedl 14:0, po 7 minutách 25:2 a bylo prakticky „vymalováno“. V poločase vedli hosté už o 35 bodů a Sparta v druhé polovině zápasu jž jen upravila skóre. Nepomohly jí ani dva double-double v podání Filipa Halady a Michala Weisse a ani skutečnost, že svého soupeře výrazně předčila na doskoku. Ve zlínském dresu naopak střelecky zazářil Ondřej Chwaszcz.

BC Vysočina – Basketbal Olomouc 92:64 (30:19 54:30 84:45)
Nejvíce bodů: Fröhde (10 doskoků) a Vach (10 doskoků) 21, Novák 19 – Andres 16, Sedlák 14, Kozák 11; trojky: 27/10 – 19/3; TH: 17/12 – 16/11; chyby: 20 – 23; doskoky: 44 – 37.
Z očekávaného vyrovnaného souboje nováčků nebylo nic. Domácí vedli prakticky od úvodního rozskoku a jejich náskok stále narůstal až na propastných 42 bodů. V poslední čtvrtině už hosté stav jen upravili.

Slavoj BK Litoměřice – Sokol pražský 70:39 (15:7 44:19 51:27)
Nejvíce bodů: Hanzlík 27, Freiesleben 13, Klimeš 9 – Brůha (11 doskoků) 16, Štěpánek 9, Kohout 6; trojky: 30/11 – 11/0; TH: 20/9 – 17/7; chyby: 22 – 22; doskoky: 35 – 33.
Střelecký kolaps Sokolů, kteří se pouze ve 2. čtvrtině dostali přes 10 bodů a neproměnili ani jedinou trojku, ulehčil v souboji sousedů v tabulce roli domácích. To například litoměřický Zdeněk Hanzlík měl trojkovou bilanci 14/7. Litoměřice se tak posunuly na 4. místo tabulky.

KARA Trutnov – JBC Brno 74:70 (20:20 34:35 54:53)
Nejvíce bodů: Ladislav Malý 21, Dolejší 15, Houser 10 – Šír 26, Šiška (11 doskoků) 18, Nehoda 13; trojky: 25/8 – 24/8; TH: 19/10 – 12/6; chyby: 18 – 22; doskoky: 32 – 45.
Vyrovnaný zápas se rozhodoval až v poslední čtvrtině, kdy domácí několikrát vedli šestibodovým náskokem. V závěru sice brněnský Ondřej Šiška snížil na 70:72, ale pečeť výsledku dal domácí Ladislav Malý dvěma úspěšnými šestkami.

Sokol Hradec Králové – Sokol Vyšehrad 87:75 (28:14 45:34 65:51)
Nejvíce bodů: Ondřej Peterka 21, Synáček 15, Mahler 14 – Šafarčík 19, Feštr 16, Křivánek 12.

Šlágrem 16. kola, které se odehraje od 13. do 15. prosince, bude nepochybně souboj druhé opavské rezervy s vedoucím Sokolem Hradec Králové.